Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2024 » Série kurzů z Národního plánu obnovy pro profesionální růst pracovníků kultury ve Zlínském kraji
Kulturní a kreativní sektor hraje klíčovou roli v životě společnosti, a proto je důležité neustále podporovat jeho rozvoj. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně využila tři dotační výzvy Ministerstva kultury ČR z Národního plánu obnovy, jejichž společným cílem je podpora rozvoje kompetencí a osobního růstu pracovníků kulturního a kreativního sektoru.
Tento projekt, realizovaný v 1. pololetí roku 2023, zahrnoval 16 kurzů zaměřených na moderní technologie, kterých se účastnilo 187 pracovníků kulturního a kreativního sektoru a pedagogů Zlínského kraje. Uskutečnil se jeden úvodní kurz teoretický a 15 teoreticko-praktických pro jednotlivé technologie. Kurzy pokrývaly široké spektrum technologií: 3D tisk, 3D pero, 3D scanner, virtuální realitu, LEGO® Education, vyšívací stroj, řezací plotter, termolis, Ozoboty, laserovou gravírovačku a řezačku. Účastníci kurzů pocházeli celkem z 32 kulturních zařízení nebo škol Zlínského kraje (knihovny, muzea, galerie, základní školy, kluby kultury, volnočasové organizace).
Pro uskutečnění kurzů byla před jejich začátkem pořízena příslušná technologická zařízení jako výukové pomůcky pro jednotlivé školené technologie a také nutné příslušenství a spotřební materiál pro praktickou část kurzů. Dále byly zakoupeny čtyři iPady, které byly používány pro různá školení (Lego Education, Ozoboti, vyšívací stroj, řezací plotr aj.). Všechna zařízení byla v průběhu kurzů využita pro předvedení příslušné technologie i praktická cvičení. Snahou bylo, aby si každý účastník z kurzu odnesl nějaký nápad na využití ve své organizaci a vlastní výrobek (potištěnou tašku nebo sešit, jo jo, strojovou výšivku apod.). Zařízení nadále slouží KKFBZ zejména pro práci s dětmi a mládeží. V rámci projektu byli vyškoleni interní lektoři, kteří budou dále školit zájemce z řad veřejnosti i knihovníků kraje.
Hodnocení účastníků byla kladná. Jeden příklad – „Tento workshop byl skvělý! Tomáš perfektně vysvětlil proč a jak lego s dětmi využívat, dával nám k tomu praktické připomínky, jak vést práci s dětmi, naučil nás lego používat a vše zasadil do kontextu vzdělávání pro 21. století. Byla jsem nadšená a navíc dostala své první lego v životě!“. Zapojení moderních technologií a podpora kreativního učení pomáhají zvýšit atraktivitu KKFBZ pro její návštěvníky. Přispívají k oslovení širší části populace, než je možné dosáhnout nabídkou v rozsahu standardních knihovních služeb.
Tento projekt se zaměřoval na rozšíření znalostí a dovedností pracovníků kultury prostřednictvím vzdělávacích kurzů. Kurzy zahrnovaly manažerské, komunikační a digitální dovednosti. Pro lepší dostupnost školení byly některé kurzy organizovány nejen ve Zlíně, ale i v Kroměříži, v Uherském Hradišti a ve Vsetíně. Kurzy byly pro účastníky zdarma. V rámci projektu proběhlo 18 kurzů, kterých se účastnilo 379 zaměstnanců kulturních institucí především ze Zlínského kraje, v období od června do prosince 2023.
Proběhly tyto kurzy: Komunikace v krizových situacích, Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem (4x), Manažerské dovednosti v praxi, Komunikace v prostředí kulturních organizací (4x), Kulturní organizace a jejich vztahy s veřejností, Komunikace napříč generacemi, Pracovní právo pro vedoucí, personalisty a nejen pro ně, Pracovní právo aktuálně, Kybernetická bezpečnost, Spolupráce skrze digitální technologie: nástroje pro komunikaci, kooperaci a koordinace a AI revoluce: umělá inteligence jako příležitost i hrozba pro společnost.
Největší spokojenost účastníků byla zaznamenána u kurzů Manažerské dovednosti v praxi, Nástroje marketingové komunikace a Pracovní právo aktuálně. Potěšila nás například tato hodnocení absolventů: „I když se mi na kurz nechtělo, tak to bylo přínosné.”, „Velmi obohacující kurz, fajn lektoři, kteří předávali praktické zkušenosti, spoustu tipů a názorných komunikačních technik, ukázek.“ Často se v hodnoceních objevoval požadavek na pokračování kurzů a praktický nácvik dovedností. Některé kurzy proto budou mít pokračování v rámci návazného projektu v roce 2024.
U většiny kurzů převyšoval zájem kapacitu. Velmi nás mrzelo, že i přes velkou nabídku kurzů, nemohlo využít některá zajímavá školení více pracovníků kultury, vzhledem k jejich časové vytíženosti. Podle vyjádření absolventů kurzů většina jich nabyté dovednosti při své práci využije. Do jaké míry a jak, to ukáže čas. Co budu moci jako krajská metodička porovnat, je počet knihoven, které splnily standard vzdělávání v roce 2023. V době psaní článku tento údaj ještě neznám, mohu pouze za krajskou knihovnu ve Zlíně napsat, že standard vzdělávání (48 hodin) splnilo 74,6 % odborných pracovníků KKFBZ (v roce 2022 tento standard splnilo jen 45 % pracovníků).
Pro rok 2024 jsou naplánovány další kurzy zaměřené na manažerské a komunikační dovednosti, finanční gramotnost a digitální dovednosti. Projekt bude zahrnovat 29 kurzů, z nichž některé proběhnou online a jiné se uskuteční formou workshopů s menším počtem účastníků. Školení budou realizována v období březen až prosinec 2024 s výjimkou měsíce července.
Pro koho jsou kurzy určeny?
Semináře a workshopy jsou určené především pracovníkům kulturních organizací Zlínského kraje, ale volná místa budou opět nabídnuta i lidem z jiných částí České republiky.
Kdo bude školit?
Kurzy povedou zkušení specialisté a certifikovaní lektoři z renomovaných vzdělávacích firem a Masarykovy univerzity. Mezi lektory najdeme odborníky s bohatými zkušenostmi v oblasti kulturního managementu, komunikace a digitálních technologií. Využijeme lektory s dobrým hodnocením z předchozího roku: JUDr. Miloš Hejmala, Mgr. Jan Zikuška, Mgr. Tomáš Marek, Mgr. Karel Opravil, Mgr. Marek Tvrdoň, PhDr. Petr Škyřík, Ph.D., Michal Kříž, MgA. Irena Swiecicki a firmy Paramita, ICT Pro s.r.o., Replug.me, 1. VOX a. s., story-telling.cz a Kritické myšlení, z. s.
Přehled plánovaných kurzů
Více informací zde.
Cílem všech tří uvedených projektů bylo rovněž posílení a prohloubení spolupráce mezi organizacemi působícími v oblasti kulturního a kreativního sektoru. Veřejné knihovny mezi sebou často spolupracují, avšak kooperace s jinými typy knihoven už tak častá není. Proto je dobré se vzájemně poznat a využít příležitost ke sdílení příkladů dobré praxe. Během 34 workshopů a kurzů v roce 2023 bylo již navázáno několik partnerství v oblastech činnosti jednotlivých institucí. Věříme, že díky absolvování kurzů budou pracovníci zúčastněných organizací směřovat k budování silné a konkurenceschopné kulturní scény, která má potenciál obohacovat a inspirativně působit na společnost.
TOMANCOVÁ, Jana. Série kurzů z Národního plánu obnovy pro profesionální růst pracovníků kultury ve Zlínském kraji. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(1) [cit. 2024-12-30]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/serie-kurzu-z-narodniho-planu-obnovy-pro-profesionalni-rust-pracovniku-kultury-ve-zlinskem-kr
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|