Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2016 » Setkání čtoucích rodin v regionu Blansko
… se konalo 21. května 2016 na již 6. literárně-turistickém putování. Pravidelně je organizuje pověřená Moravská zemská knihovna v Brně a její metodické oddělení pro okres Blansko ve spolupráci s dalšími knihovnami z našeho regionu.
Tentokrát jsme se setkali v kulturním domě obce Kuničky. Sešlo se nás 57 dětí, spolu se svými knihovnicemi a některými rodiči. Nechyběl vodník a další pohádkové bytosti. Byla zde také slavnostně zahájena putovní výstava dětských prací. Recitovali jsme originální šnečí báseň, četli pohádku a pokřtili jsme nově narozené kuničkovské skřítky. Děti měly možnost na setkání vyrobit šnečí ulitu z nafukovacího balónku, vytvořit šnečí očka, které si připevnily na čepičky. Malí šnečci byli pak již připraveni na další společné putování. Naše trasa vedla z obce k malému soukromému rybníčku a měla několik literárních zastavení. Cestou nás stále provázely pohádkové bytosti, děti odpovídaly na otázky, soutěžily a dostaly také drobné odměny.
Pro vyhlášení letošního ročníku zaměřeného na podporu čtenářství, jsme oslovili Místní akční skupinu Moravský kras. Díky příkladné spolupráci získaly knihovny, které se do projektu zapojily, krásné dětské knihy s regionální tematikou: Dobrodružství šneka Krasíka a Neuvěřitelné příhody šneka Krasíka . Autorem je Slavomír Szabó. Oba díly zpracovávají méně známé pověsti, jsou doplněny zajímavou grafikou tak, aby děti zaujaly. Toto téma úzce navazuje na další aktivity (např. geocaching), které podporují poznávání našeho okolí. Více informací lze získat na http://www.krasko.info/. Do projektu se letos zapojilo 25 knihoven a škol a více než 400 dětí. Inspirace v knihách dala vzniknout zajímavým literárním i výtvarným dílkům. Putovní výstavu již viděli zájemci v Městské knihovně Boskovice, Rudické galerii a v plánu jsou další knihovny našeho regionu.
Čtoucí rodiny se setkávají v knihovnách regionu Blansko již od roku 2008, kdy jsme vyhlásili první ročník našich aktivit na podporu čtenářství. Každý rok se od té doby v knihovnách čte z knih na jedno společné téma. Zpočátku to byla obecná témata jako např.: četba ze života skřítků, kde nás společně inspirovaly knihy paní Klimtové a narodilo se nám mnoho milých skřítků; nebo četba kočičích příběhů a tvoření ponožkových či jiných kočiček. Výstavy dětských prací, které takto vznikly, se staly nejen putovní, ale také inspirativní. Kreativita knihovnic, učitelek a dětí je úžasná. Poslední ročníky věnujeme našemu regionu a poznávání jeho krás prostřednictvím starých příběhů a setkávání se zajímavými osobnostmi.
Od roku 2011 jsme začaly s kolegyněmi a zúčastněnými knihovnami pravidelně organizovat literárně-turistická putování. Opět tak poznáváme náš krásný region. Vždy spolupracujeme s knihovnicí a zastupitelstvem tak, aby přicházející skupinky mohly vidět a dozvědět se co nejvíce z navštívené lokality. Vždy putujeme v sobotu, i když je to dopravně složitější, aby se měli možnost všichni zúčastnit. Pravidelně se nás setkává více než 50 a nikdy se nikomu nic špatného nepřihodilo. Vždy a za každého počasí čteme v přírodě, soutěžíme a plníme úkoly na základě přečteného textu. Pokaždé máme nachystané drobné odměny a potkáváme pohádkové bytosti. Mnohé děti za tu dobu už vyrostly, ale na putování se rády vrací se „svými“ knihovnicemi, jako pomocníci, při organizování těch nejmenších malých poutníků. A to je důvod pokračovat dále.
JALOVÁ, Helena. Setkání čtoucích rodin v regionu Blansko. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(3) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/setkani-ctoucich-rodin-v-regionu-blansko
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|