Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2013 » Skrytá paměť Moravy
Mateřský jazyk, slovo, myšlenka, kouzlo hledání i tvoření. Atributy, které se po staletí pojí s lidskou přirozeností. Skrytá paměť Moravy je soutěž, která již od roku 2006 úspěšně oslovuje mladé lidi a vede je prostřednictvím tvůrčího psaní k hledání v historii i v sobě samých, stejně tak jako k náhledům do budoucnosti či vstupu do světa fantazie.
Projekt vyhlašovaný Jihomoravským krajem a organizačně zajišťovaný Muzeem Brněnska – Památníkem písemnictví na Moravě ve spolupráci s Masarykovým muzeem v Hodoníně a pracovištěm v Mikulčicích, který si klade za cíl podnítit zájem o vlastní tradice a přispět k rozvoji schopnosti písemného vyjadřování, oslovil za dobu své existence stovky mladých lidí. Jejich počet se postupně rozrůstal a brzy překročil rámec kraje. V posledních ročnících byli soutěžící doslova z celé republiky. Velmi zdařile ke vzbuzení zájmu o tuto soutěž přispívají také workshopy tvůrčího psaní nazvané přitažlivě Krocení literární múzy, z nichž některé se konají také v naší knihovně.
Vedle samotných mladých autorů svedla soutěž dohromady také odborníky z různých paměťových institucí, médií, vysokých škol i lidi věnující se vlastní tvorbě, kteří mají jako členové odborné poroty možnost konfrontovat při hodnocení soutěžních příspěvků své vlastní náhledy na tvorbu mladých lidí. Dlužno podotknout, že přes přirozenou různorodost náhledů se většinově priority jednotlivých porotců vyváženě prolínají.
Do této ctěné společnosti jsem byla přizvána v roce 2009 a tak mám možnost již po čtvrté vzít do ruky dílka začínajících „spisovatelů“ a ponořit se do jejich vnímání tradic i současného světadění. I když úkol pročíst se stovkami soutěžních příspěvků je poněkud časově náročný, nikdy jsem těchto chvil nelitovala. Ano, některé kousky neutají, že byly spíše než s chutí napsány jako povinný školní sloh, mnohé se citelně potýkají s pravidly českého pravopisu. Ale pak se vám v ruce octne příběh, nad kterým žasnete, od srdce se zasmějete nebo se naopak až vyděsíte. Mnohdy jsou práce také překvapivou exkurzí do nitra mladého člověka samotného, výpovědí o jeho nejistotách, někdy i skepsi. Čtení těchto příběhů mi nečekaně začalo pomáhat v mé vlastní práci. Daří se mi lépe vnímat současné mladé lidi, jejich nahlížení světa i a tím lépe uvažovat o tom, jak by nabídka knihovny pro ně měla vypadat.
Každoroční slavnostní vyhlašování výsledku v areálu slovanského hradiště Mikulčicích nám pak dává příležitost osobně se setkat s těmi nejlepšími a některé z nich přizvat do programů knihovny. Mimo to jsme také nabídli knihovnu jako prostor pro umístění výstavy uspořádané k pětiletému výročí soutěže. A z těchto kontaktů vzešla mj. také další spolupráce s Památníkem písemnictví na Moravě pro společný projekt Literární kaleidoskop.
NIVNICKÁ, Libuše. Skrytá paměť Moravy. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/skryta-pamet-moravy
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|