Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2019 » Skupina pro komunitní aktivity při Sekci veřejných knihoven SKIP
Pracovní skupina vznikla koncem roku 2002 v souvislosti se vzdělávacím projektem „Knihovna jako komunitní centrum“, který za finanční podpory Nadace OSF Praha připravily Zlata Houšková a Zuzana Ježková. Zúčastnění knihovníci a knihovnice vytvořili neformální skupinu odborníků oslovených tématem. Po ukončení projektu v roce 2004 se skupina nerozpadla, dále se schází a téma rozvíjí. Protože téma komunitních knihoven je v souladu s cíli Sekce veřejných knihoven, bylo v roce 2006 odsouhlaseno začlenění pracovní skupiny pro komunitní aktivity do této sekce.
V posledních dvou letech se složení expertní skupiny lehce proměňuje, objevují se noví členové. Tým navazuje na předchozí zkušenosti a pokračuje v práci. Pro rok 2018 a 2019 u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR a 100. výročí vydání 1. knihovnického zákona navrhl téma regionálních diskusních kulatých stolů nazvaných Knihovna – věc veřejná. Tyto diskuse by se měly stát společnou komunikační platformou pro knihovny a veřejnou správu. V současnosti se skupina zabývá tvorbou konceptu práce s lokální historií ve veřejných knihovnách, která by se mohla stát jedním z hlavních směrů komunitních aktivit.
Pro Týden knihoven 2018 byl vytvoření koncept „Lokálka“, sloužící jako návod a pomocník nejen pro tuto příležitost. Shrnuje základní body a doporučení, která je možno použít, pokud se knihovna chce systematicky zabývat lokální historií. Více informací zde. Týden s touto tematikou úspěšně proběhl v desítkách knihoven po celé ČR.
Tématu „lokální historie“ bude věnována i připravovaná konference v Knihovně města Hradce Králové v listopadu 2019. Představí možnosti systematického uchopení tématu „lokální historie“ v knihovnách. Kromě příspěvků odborníků z této oblasti budou přiblíženy některé z forem, kterými je možné v knihovnách lokální historii prezentovat a poukázat na důležitost uvědomování si vlastních kořenů a sounáležitosti k určitému místu: výstavy, questing, digitalizace, živá knihovna, mapování a další. Dá také prostor ke sdílení dobré praxe.
Dalším tématem, kterým se skupina zabývá, je mapování komunitních aktivit knihoven ve virtuální podobě. Slouží k tomu efektivní nástroj kumu.io pro sdílení dobré praxe, spolupráce a PR. Mapování může mít v knihovně široké využití: můžete si udělat jasno v akcích, které pořádáte, partnerech, se kterými pracujete, sdílet dobrou praxi, předávat tipy na přednášející, experty, inspirovat se, zjišťovat potřeby uživatelů i neuživatelů, propojovat komunitu, získat atraktivní vizuální prezentaci aktivit knihovny, argument pro zřizovatele a další. V současné chvíli je v procesu vzniku mapa knihoven se zaměřením na „lokální historii“. Expertem na tento nástroj mapování je členka skupiny Eliška Bartošová. I vy se můžete o této technice dozvědět více, například i prostřednictvím kurzů, které nabízí vybrané knihovny.
Věříme, že existence skupiny pro komunitní práci má své místo a roli v rámci Sekce veřejných knihoven SKIP i v naší knihovnické komunitě. Dokáže iniciovat a formulovat zajímavá témata, myšlenky, systematizovat a předávat je kolegům z praxe a dalším knihovnám. Pokud by měl kdokoli z kolegů zájem se připojit k této skupině, případně zařadit svou knihovnu do mapy knihoven s aktivitami v oblasti lokální historie, neváhejte nás kontaktovat: Janošková Kateřina, e-mail: kjanoskova@mvk.cz, telefon:+420 734 417 893.
JANOŠKOVÁ, Kateřina. Skupina pro komunitní aktivity při Sekci veřejných knihoven SKIP. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/skupina-pro-komunitni-aktivity-pri-sekci-verejnych-knihoven-skip
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|