Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2021 » Slack – instantní messenger pro týmovou komunikaci
V určitou chvíli může být týmová komunikace i v malém knihovním týmu (například v rámci jednoho oddělení) celkem komplikovanou záležitostí. Správná a efektivní komunikace nad projekty, dílčími úkoly či každodenní operativou je pro jejich fungování klíčové. Vybraná platforma, kde se taková komunikace odehrává, na to má jistě svůj jistý podíl. Pokud se tak některé zprávy řeší e-maily a další pak třeba na Messengeru, je to cesta zbytečného tříštění pozornosti. E-maily i zprávy v Messengeru mohou snadno zapadnout mezi ostatní a zpětně je dohledávat může stát velké úsilí.
Pro komunikaci v knihovnickém týmu (ať už pro celou knihovnu či pro oddělení samotné) je vhodné využít specializovaných platforem, které umožňují komunikaci třídit a strukturovat. Jednou z nich je i Slack, instantní messenger využívaný v týmech profesionálů pro rychlou, snadnou, a přitom efektivní komunikaci.
Slack je dostupný takřka pro všechny největší systémy, a to i ty mobilní. Stáhnout a nainstalovat tak lze na Windows, macOS, Android či iOS. A pokud nechcete nic instalovat, dá se ke službě přihlásit i prostřednictvím webového rozhraní. Služba je v základní verzi dostupná zdarma. V rámci bezplatné verze můžete vytvořit tzv. jeden workspace neboli jedno virtuální místo, které bude sloužit pro vaši týmovou komunikaci. To je pak dále dělené na kanály, které si můžete tematicky přizpůsobit a vést v nich tak odděleně svoji komunikaci. Kanály můžete mít pojmenované například podle účelu, tedy #akce-pro-verejnost (kde budete s kolegy řešit organizační záležitosti pro připravované akce), #katalogizace (v němž můžete probírat problémy či otázky týkající se katalogizace nových titulů), #ctenarska-inspirace (kde si s kolegy zkrátka budete sdílet zajímavé knižní tipy, které můžete předávat dál svým uživatelům). Takových kanálů můžete vytvořit více a dle své vlastní struktury. Primárně jde o to, abyste svoji komunikaci měli řádně oddělenou pro každý tým či účel.
Posílat zprávy můžete však i napřímo členům týmu, Slack tedy může snadno nahradit Messenger, WhatsApp či jiné další platformy, kde se vše může plést i se soukromými zprávami. Každou zprávu – v kanále i napřímo dalšímu člověku – můžete dále formálně upravit a vizualizovat. Slack totiž umožňuje jednoduché formátování, přidávání hypertextových odkazů, odrážkových seznamů či dokonce celých příloh. A co je nejlepší, umožňuje propojení s aplikacemi třetích stran. Pokud tak například máte podklady pro besedy či další důležité dokumenty uložené na Google Disku, můžete si Google účet propojit se Slackem a posílat jako přílohy i vaše Google dokumenty, aniž byste museli otevírat Google Disk.
Jestliže potřebujete reakci některého ze svých kolegů či kolegyň, můžete je ve zprávě označit. V takovém případě daný člověk v aplikaci obdrží upozornění. Označování ve zprávách je přínosné zejména u takových zpráv, na něž chcete znát názor dalších lidí (a kdy by možná zpráva jednoduše zapadla mezi ostatními). V případě, že chcete některé důležité věci vyřešit ihned, můžete k tomu využít video či audio hovory.
Slack je tak opravdu komplexním a přitom do značné míry jednoduchým nástrojem pro týmovou komunikaci s využitím různorodých prvků, které podporují řešení společných projektů, dílčích úkolů a každodenní agendy v knihovnické praxi.
HAMERSKÝ, Vojtěch. Slack – instantní messenger pro týmovou komunikaci. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(4) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/slack-instantni-messenger-pro-tymovou-komunikaci
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|