Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2016 » Slavnostní otevření Španělské knihovny v Moravské zemské knihovně
Dne 4. července 2016 byla slavnostně otevřena Španělská knihovna, která se stala zatím posledním přírůstkem do Zahraničních knihoven MZK. Zařadila se tak po bok Rakouské (ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí Rakouské republiky, Německé (spolupráce s Goethe Institutem), Anglické (spolupráce s British Council) a Americké knihovny (spolupráce s Velvyslanectvím USA).
Slavnostní zahájení proběhlo za účasti Velvyslance Španělska v České republice Jeho Excelence pana Pedra Calva-Sotela. Přítomni byli také zástupci města Brna a Ústavu románských jazyků a literatur FF MU a samozřejmě ředitel Instituto Cervantes v Praze pan Ramiro Villapadierna.
Shodou okolností připadlo otevření Španělské knihovny na rok, kdy jsme si připomínali 400 let od úmrtí Miguela de Cervantese y Saavedry, a tak se hlavním motivem otevření stal jeho nejznámější román Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Účastníci zahájení měli tento jediný den možnost zhlédnout první lisabonské vydání tohoto románu z fondu rajhradského kláštera, který spravuje Muzeum Brněnska. Vedle toho si mohli návštěvníci prohlédnout také další Cervantesova díla z fondu MZK.
Součástí zahájení byla také vernisáž výstavy portrétů laureátů Cervantesovy ceny, kterou nám zapůjčilo Španělské velvyslanectví (Premio „Miguel de Cervantes“ je nejprestižnější literární ocenění španělsky píšících autorů, které od roku 1976 předává španělská královská rodina). Další program slavnostního zahájení se odehrál mimo prostory MZK v Divadle Husa na provázku, kde právě probíhalo zahájení 17. ročníku Měsíce autorského čtení, jehož čestným hostem bylo právě Španělsko.
Základ fondu Španělské knihovny vznikl spojením daru téměř dvou set knih, které knihovna převzala od Španělského království, a knih, které knihovna pořídila již v předchozích letech z důvodu častých dotazů čtenářů na španělsky psanou literaturu. Zájem čtenářů nám tedy nechyběl, nicméně impulzem pro vytvoření samostatné knihovny byla návštěva kulturního rady ze Španělského velvyslanectví pana Pabla Rupéreze Pascualena, který nám nabídl knižní dar a také možnost další spolupráce.
Významnou roli sehrálo také navázání spolupráce s Ústavem románských jazyků a literatur, který převzal iniciativu při profilování kulturního a odborného programu seminářů, přednášek, autorských čtení a dalších aktivit. Od podzimu bude moci Španělská knihovna zahájit cyklus pořadů na propagaci španělské kultury. Konkrétně půjde o promítání španělských filmů, které nám poskytlo Španělské velvyslanectví. Vytvoření titulků v českém jazyce zajistili studenti romanistiky. Studenti by pak mohli filmy také uvádět a poskytnout tak divákům vhled do reálií a jazyka filmu. Dále jsou to workshopy pro střední školy s rozšířenou výukou španělštiny, jež by vytvářeli studenti romanistiky pod vedením svých vyučujících.
Španělská knihovna je prozatím nejmladší, a proto také rozsahem nejmenší z knihoven v Zahraničních knihovnách. Její fond čítá kolem 300 jednotek. Hojně zastoupena je beletrie, poezie, dětská literatura, knihy o španělské kultuře a historii a literárněvědné texty. Na základě zkušeností s ostatními knihovnami v Odboru zahraničních knihoven plánujeme fond dále aktualizovat a rozšiřovat, v nejbližší době zejména o tituly určené k přípravě na mezinárodně uznávané zkoušky ze španělského jazyka DELE. Při výběru budeme spolupracovat s Instituto Cervantes v Praze. Přestože je Španělská knihovna zatím na nejistém počátku své existence, věříme, že prokáže svoji životaschopnost a stane se plnohodnotnou součástí Zahraničních knihoven.
FUKAROVÁ, Eva. Slavnostní otevření Španělské knihovny v Moravské zemské knihovně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(3) [cit. 2025-04-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/slavnostni-otevreni-spanelske-knihovny-v-moravske-zemske-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|