Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2010 » Služby pro handicapované uživatele v Krajské knihovně Karlovy Vary
Krajská knihovna Karlovy Vary vznikla v roce 2002 z bývalé Okresní knihovny. Od roku 2005 sídlí v nové moderní budově (rekonstrukce bývalých kasáren). Knihovna poskytuje klasické knihovnicko-informační služby pro širokou veřejnost. Pracuje zde téměř 60 pracovníků. Knihovna eviduje přes 350 000 dokumentů, dále pečuje o vzácný historický fond balneologické literatury, který čítá kolem 3 500 svazků. Nabízí rozsáhlý fond zvukových knih pro nevidomé. Je zde přihlášeno přes 10 000 uživatelů. V roce 2009 bylo vypůjčeno okolo 450 000 titulů. V knihovně funguje půjčovna, oddělení pro děti, A-klub (hudební oddělení), infocentrum. Knihovna provozuje certifikovanou počítačovou učebnu (ECDL), k dispozici je moderně vybavený sál s kapacitou až 150 osob. Součástí knihovny je pobočka na Lidické ulici v Karlových Varech. Vedle knihovny je příjemné dětské hřiště pro malé děti. Knihovna je na Facebooku, má vlastní webové stránky (www.knihovna.kvary.cz).
Krajská knihovna Karlovy Vary
Knihovna je přátelská k handicapovaným…
Nová budova knihovny byla navržena tak, aby odpovídala moderním trendům a potřebám uživatelů. Je bezbariérová, jsou zde automatické dveře, nájezdová rampa pro vozíčkáře. Pro nevidomé slouží signální navigační zařízení, které uživatele bezpečně navede na požadované místo v knihovně. Vhodné výtahy jsou samozřejmostí. Pokud se z časových důvodu nedostanou uživatelé přímo do budovy knihovny, aby vrátili půjčené knihy, mohou využít tzv. biblioboxů, které jsou umístěny přímo v centru Karlových Varů v supermarketu, hned vedle frekventovaného autobusového nádraží. V případě, že čtenáři nechtějí komunikovat přímo s obsluhou na hlavním pultě, mohou využít tzv. selfcheck (automat na půjčování knih). V knihovně funguje již od roku 1995 oddělení pro handicapované. Knihovna přijala myšlenku, kterou nazvala „Nevidomí a neslyšící – přijďte mezi nás”. Stejně tak byly pojmenovány projekty, na které knihovna získala v letech 2006 – 2010 finanční podporu prostřednictvím grantů. Nabízíme tyto služby pro tyto cílové skupiny:
Všechny služby pro nevidomé jsou uvedeny na speciálních webových stránkách knihovny pro nevidomé (Pro návštěvníky, Pro nevidomé). Informace z tohoto webu čerpají též v hojné míře příbuzní nevidomých a slabozrakých, kteří získané informace předají svým blízkým. Nejsledovanějšími jsou novinky ve fondu zvukových knih. Oddělení též neustále rozšiřuje sbírku kompenzačních pomůcek, která je prezentována nevidomým za účelem jejich propagace a používání. Uživatelé si mohou zapůjčit zdarma radiomagnetofony a doma si přehrávat zvukové knihy. Zájemci si mohou půjčit též časopisy zaměřené na různé druhy postižení. Na oddělení též slouží počítač, který je vybaven speciálním softwarem pro nevidomé. Knihovna aktivně spolupracuje s neziskovými organizacemi, např. s Tyfloservisem nebo TyfloCentrem. Pořádá setkání nevidomých a veřejnosti na podzim každého roku s cílem integrovat nevidomé do „zdravé” veřejnosti a naopak ukázat vidícím lidem, jak se žije zrakově postiženým… K dispozici je rozsáhlý fond zvukových knih, který obsahuje asi 2 600 titulů. Jde o největší zvukovou knihovnu v regionu.
V roce 2004 nás oslovili zástupci Karlovarského klubu neslyšících a hluchoněmých Miroslav Plachý – předseda a Karel Redlich – tlumočník s prosbou o spolupráci. Nejdříve jsme začali společnými silami organizovat kurzy českého znakového jazyka pro veřejnost, později i pro knihovníky. Několik kolegů se ve „znakovce” vzdělávalo i dále a můžeme konstatovat, že se nyní slušně s neslyšícími domluví. Již několik let nabízíme pro neslyšící tlumočené akce, asi kolem 7-10 akcí ročně. Nejdříve jsme vždy kontaktovali společnost Asnep (www.asnep.cz) s žádostí o hledání tlumočníka, nyní již máme své tlumočníky, se kterými jsme ve spojení přímo. Loni jsme též měli možnost vyzkoušet novinku a to simultánní přepis mluvené řeči (na plátno), který nabízí Česká unie neslyšících, oblastní organizace Praha.
Simultánní přepis řeči na plátno
Tuto velmi zajímavou službu lze domluvit přímo s jejím hlavním organizátorem, Jaroslavem Winterem (www.prepis.cz) Přepis je vhodný hlavně pro ohluchlé, kteří nemají problém se psanou češtinou. Minulý rok se nám podařilo získat od Konta Bariéry finance na Počítačový kurz pro neslyšící. Tato skupina měla též možnost navštívit Kurz trénování paměti. Knihovna též postupně rozšiřuje fond pro neslyšící (DVD s titulky, motivační filmy, komiksy atd.) a fond o problematice neslyšících (knihy o sluchovém postižení, různé slovníky atd.). Seznamy těchto titulů mohou zájemci najít na webu knihovny (Pro návštěvníky, Pro neslyšící), který obsahuje informace o všech službách pro neslyšící, vč. pozdravu v českém znakovém jazyce. Zjistili jsme, že nejsou bohužel pro neslyšící v Karlovarském kraji vyvíjeny skoro žádné aktivity - mimo fungování klubu neslyšících a aktivit knihovny. Na tlumočené přednášky nabízené knihovnou chodí většinou kolem 15 – 20 neslyšících. Knihovnu si oblíbili, je vidět, že ztratili ostych a chodí sem rádi.
Aktivity pro neslyšící připravujeme na základě přímé domluvy a komunikace. Knihovna většinou dodá neslyšícím nabídku akcí, které by mohla (z grantů) tlumočit. Neslyšící si sami vyberou o jaké akce mají zájem.
Lze konstatovat, že knihovna této specifické skupině aktivně naslouchá a snaží se nabízet služby tak, aby neslyšící do knihovny přišli. Jinak tato práce nemá význam. Poznali jsme, že jsou neslyšící uzavřená komunita a možná mají občas ostych zkusit něco nového, neznámého. Nám se to však podařilo a můžeme konstatovat, že vidíme na skupině neslyšících, že si v knihovně zvykli, na pořádané akce chodí pravidelně a v knihovně se cítí opravdu dobře. Již znají „své knihovníky” a ostatní organizátory. Nebojí se dát knihovně zpětnou vazbu, což vítáme. Většinou známe hodnocení akcí, kterých se neslyšící účastnili a dle toho plánujeme aktivity dále. Neslyšící byli již několikrát pozváni na exkurzi po knihovně.
Seminář v Krajské knihovně Karlovy Vary
Jaká je spolupráce s krajskou knihovnou…??
Mirek Plachý, předseda Klubu neslyšících a hluchoněmých lidí v K. Varech, 39 let, ženatý, 1 syn, manželka též neslyšící, oba aktivně navštěvují knihovnu. Mirek též v knihovně vyučuje český znakový jazyk. Držitel ECDL licence (mezinárodní certifikát počítačové gramotnosti), pracuje ve firmě WITTE (výroba autodílů v Nejdku u K. Varů).
„…..S knihovnou spolupracuje Klub neslyšících a hluchoněmých lidí v Karlových Varech již od roku 2004. Neslyšící aktivně navštěvují akce knihovny. Komunikace s knihovnou je výborná. Od začátku komunikuji s Michaelou Kožíškovou (projektovou manažerkou knihovny, která se současně stará o aktivity pro neslyšící). Míša se učí český znakový jazyk, takže se mnou vždy nějak domluví. Dříve jsme si hlavně psali, nebo mluvili s tlumočníkem. Ten se bohužel odstěhoval, takže jsme byli „nuceni” spolu komunikovat přímo! Knihovna pořádá během roku řadu zajímavých přednášek. Návrh – jaké akce tlumočit pro neslyšící – konzultuji na setkání s neslyšícími (setkání klubu), které máme většinou 1 x měsíčně v restauraci. Neslyšící si vyberou to co je zajímá a knihovna pak zajistí tlumočení. Knihovna musí bohužel na tlumočení shánět granty, což se jí naštěstí zatím daří…...
Oceňuji hlavně web knihovny pro neslyšící, který komplexním způsobem popisuje všechny služby knihovny vč. dalších zajímavých informací, fotek, odkazů atd.……Neslyšící se těší na další akce, které připraví ve spolupráci s knihovnou....”
Veřejnost a neslyšící…
Knihovna již několik let zajišťuje kurzy českého znakového jazyka pro veřejnost. Lektorem na kurzu je právě Mirek Plachý – předseda Klubu neslyšících a hluchoněmých lidí. Máme zkušenost, že lidé, kteří se přihlásili do základního kurzu, chtějí většinou pokračovat dále. Kurzů se zúčastnilo též několik lidí, kteří ztrácejí sluch. V roce 2010 pořádá knihovna celkem 5 kurzů pro veřejnost, z toho 1 pro studenty (podpořeno v rámci grantu MK ČR).
V knihovně se konají též pravidelná setkávání mentálně postižených osob – 1 x měsíčně (ve spolupráci s Ústavem sociální péče pro mentálně postižené v Mariánské).
Knihovna pravidelně vydává tiskové zprávy o všech aktivitách včetně těch pro handicapované. Posíláme informace o akcích pro neslyšící též do České televize (zpravy.neslysici@ceskatelevize.cz), která je uvádí ve večerních zprávách pro neslyšící – před 19 hodinou. Velkou a významnou akcí bylo natáčení České televize v květnu minulého roku. Pořad monitoroval život neslyšících v Karlovarském kraji a informoval o aktivitách knihovny pro tuto komunitu. Info na www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209562221800007-televizni-klub-neslysicich/obsah/77624-krajska-knihovna-v-karlovych-varech/ . Pokud jsou na akce finanční prostředky, je zajištěn výlep v MHD. Akce jsou zasílány e-mailem předsedovi sdružení Klubu neslyšících a hluchoněmých lidí v K. Varech. Pro neslyšící je možné též propagovat nabídku na webu www.ticho.cz, kam lze zdarma vkládat příspěvky. Informace o aktivitách pro handicapované nám též uveřejňuje portál www.helpnet.cz. Naše knihovna je též na Facebooku, který je vhodným komunikačním kanálem.
Lze konstatovat, že jsou uživatelé s nabízenými službami Oddělení pro handicapované spokojeni. Důkazem toho je to, že opakovaně navštěvují nabízené akce a jeví zájem o tyto aktivity. Např. dotazníkem na závěr počítačového kurzu pro neslyšící v roce 2009 bylo zjištěno, že všech 8 účastníků chce ve vzdělávání pokračovat, což se podařilo, a díky Kontu Bariéry můžeme v tomto vzdělávání pokračovat i v roce 2010. Již nyní můžeme prozradit, že Konto Bariéry v těchto dnech připravuje výzvu pro krajské knihovny, která bude určena právě na počítačové vzdělávání handicapovaných a znevýhodněných obyvatel. Věříme, že se přidají další knihovny a nabídnou těmto skupinám kvalitní počítačové kurzy.
Bez projektů, resp. financí na ně získaných, by nebylo možné realizovat v takovém rozsahu aktivity pro handicapované. Lze konstatovat, že téměř 99% nákladů, které vznikají při těchto činnostech je financováno z externích peněz (vč. nové budovy, která byla vystavěna z evropských fondů v roce 2005).
Závěrem….
Mgr. Zlata Houšková, Národní knihovna ČR o Krajské knihovně Karlovy Vary….
„….V českých veřejných knihovnách jsou specializované služby lidem se zdravotním znevýhodněním dosud nedostatečně rozvinuté. Pouze malá část knihoven věnuje těmto službám významnější pozornost (cca 11%). Výjimkou jsou samozřejmě elektronické služby poskytované prostřednictvím internetu. Tyto služby lze využívat z domova prostřednictvím počítače a internetu a jejich nabídka stále roste. To je výhodné i pro jednotlivce, kteří z nejrůznějších důvodů nemohou knihovnu fyzicky navštěvovat, tedy také pro imobilní, osoby se ztíženou hybností, ale i pro některé smyslově handicapované apod. Nelze je však považovat za specializované služby zdravotně znevýhodněným. Mezi knihovnami, které se službami handicapovaným intenzivně a především systémově zabývají a hledají stále nové cesty rozvoje, patří k nejlepším v republice Krajská knihovna Karlovy Vary. Jako jedna z deseti knihoven v republice má specializovaný útvar pro tyto služby, specializovanou studovnu a nabízí širokou škálu služeb. Má zvukovou knihovnu pro handicapované, PC s přístupem k internetu pro nevidomé, pořádá společenské a kulturní akce pro nevidomé, spolupracuje s organizacemi nevidomých a slabozrakých, sluchově postižených ad., seznamuje s kompenzačními pomůckami, v knihovně je k dispozici indukční smyčka (dosud pouze v 5 knihovnách v republice), personál ovládá český znakový jazyk, buduje fond pro neslyšící, pořádá kurzy znakového jazyka pro veřejnost a seznamuje ji s problematikou sluchového handicapu, je bezbariérová, spolupracuje se školami pro mentálně znevýhodněné žáky a poskytuje na velmi dobré úrovni elektronické služby. Zcela ojedinělým počinem v ČR je rozvoj práce se sluchově znevýhodněnými. Knihovna pravidelně tlumočí přednášky a besedy pro veřejnost do českého znakového jazyka, čímž vytvořila okruh sluchově handicapovaných zájemců, kteří ji začali navštěvovat pravidelně. Jde o zcela průlomový moment ve službách českých knihoven….“
Co dál…??
Náš cíl je neustále rozšiřovat služby Oddělení pro handicapované v duchu myšlenky “Nevidomí a neslyšící – přijďte mezi nás!”. Máme před sebou cíle jako: doplňování zvukových knih, dovybavení oddělení. Chceme pokračovat v setkáváních nevidomých a veřejnosti, chceme zajistit další zajímavé tlumočené přednášky pro neslyšící, pokračovat ve vzdělávání těchto uživatelů. Jelikož je většinou finanční situace handicapovaných složitá, chceme, aby tyto služby byly bezplatné. Proto je nutné sehnat externí finanční zdroje. Knihovna se bude dále snažit o zlepšení služeb pro handicapované, popř. o jejich rozšíření či zavedení zcela nových – podle zájmu a finančních možností knihovny.
A málem bychom zapomněli…V prosinci 2009 jsme v Londýně obdrželi mezinárodní ocenění v rámci soutěže JODI AWARDS, kde jsme získali cenu za Digitální přístup on-line, neboli ocenění za umožnění přístupu ke kultuře handicapovaným občanům prostřednictvím digitálních technologií (http://www.jodiawards.org.uk/awards).
KOŽÍŠKOVÁ, Michaela. Služby pro handicapované uživatele v Krajské knihovně Karlovy Vary. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(2) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/sluzby-pro-handicapovane-uzivatele-v-krajske-knihovne-karlovy-vary
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|