Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2024 » Společně s knihovnami posilujeme digitální gramotnost a začleňování
„Na meziresortní úrovni aktuálně řešíme, jak více vtáhnout knihovny do vzdělávání veřejnosti v oblasti digitálních kompetencí a jak jim k tomu vytvořit vhodné podmínky,“ řekl v lednu na pracovním setkání s knihovnicemi a knihovníky Martin Úlovec, zmocněnec pro digitalizaci a digitální vzdělávání z MŠMT ČR. Úlovec byl jedním z hostů série pracovních setkání, které pro knihovny připravila Nadace OSF. Jejich cílem je posílení digitálních kompetencí a aktivní role knihoven během digitální transformace Česka.
V posledním roce se digitální transformace stala prioritou nejen na vládní úrovni, ale i v knihovnách, které se zaměřují na práci s informacemi a digitálními technologiemi. Knihovny strategicky zhodnocují svůj potenciál v boji proti digitálnímu vyloučení a zvažují, za jakých okolností mohou hrát klíčovou roli v rozvoji digitálních kompetencí občanů a stát se strategickým partnerem státu, který chce pokračovat v digitalizaci státní správy.
Série pracovních setkání, kterou pořádá Nadace OSF ve spolupráci s knihovnickou obcí, hledá odpovědi na klíčové otázky týkající se digitálního vyloučení, definice role knihoven v digitalizaci a identifikace jejich potřeb směrem ke státu a zřizovatelům. První setkání se uskutečnilo 18. ledna v Klubovně městské knihovny v Praze. Následující setkání proběhnou online. Účastnice a účastníci se mimo jiné seznámili s výsledky průzkumu STEM a Nadace OSF, definovali bariéry pro využívání digitálních služeb státu a předpoklady pro digitální začlenění. Závěrečné setkání proběhne 18. března v Národní knihovně ČR v Klementinu.
Knihovny se v průběhu pětidílné série vzdělávají v oblastech důležitých pro rozvoj mediálního vzdělávání. Setkání se formou workshopů a přednášek s expertkami a experty z oboru zaměřuje na digitální vyloučení a gramotnost, digitalizaci státu, advokační práci a prosazování konkrétních změn. Za přípravou celé série stojí Tereza Lišková s Josefem Šmídou z Nadace OSF a facilitátorkou Advokačního fóra Nadace OSF Radoslavou Krylovou. Konzultace poskytl také Ondřej Hudeček z Městské knihovny v Praze. Tematické odborné příspěvky přinesla mimo jiné Adriana Dergam z Výboru pro lidská práva a moderní technologie Vlády ČR, Sarah Komasová z ústavu STEM, Andrej Doubek z Česko.Digital, zástupce ředitele Digitální a informační agentury (DIA) Petr Kuchař, Eva Pavlíková z platformy Byro, Ervín Hausvater z Participation Factory, Jan Vobořil z Iuridicum Remedium nebo Michael Daniel Jettmar z Centra Rubikon.
„Digitalizace nesmí probíhat stylem ‚o nás bez nás‘ – každý, kdo vyvíjí digitální služby, musí do procesu jejich designování zapojit cílové skupiny. Digitalizace má být zaměřena na potřeby člověka. Musíme se ptát: Zlepší mu to kvalitu života? Přispěje to k férovosti, inkluzi a přístupnosti?“ uvedla během své přednášky na prvním setkání v Městské knihovně v Praze Adriana Dergam z Výboru pro lidská práva a moderní technologie Vlády ČR.
Petr Kuchař z Digitální a informační agentury (DIA) na druhém setkání popsal strategie a plány v oblasti digitální transformace. Nastínil také možnosti, jak může DIA ve spolupráci s Nadací OSF a knihovnami společně edukovat občany v oblasti digitalizace státních služeb a zvýšit digitální gramotnost. Expert na digitální transformaci a spolupracovník Nadace OSF Josef Šmída, který vidí knihovny v procesu digitalizace jako klíčové hráčky, doplňuje: „Knihovny mají potenciál stát se, podobně jako v jiných zemích, klíčovými veřejnými digitálními centry. Místem, kde se lidé mohou seznámit s digitálními technologiemi a učit se je efektivně používat, a to i v případě řešení konkrétních životních situací. Stát v současné době připravuje řadu nových digitálních služeb, které mohou lidem usnadnit takové životní situace řešit. Aby přechod na digitální služby proběhl hladce, lidé potřebují mít k dispozici možnosti, kde si takové služby osahat, naučit se s nimi pracovat. I o tom je digitální začleňování. Pomáháme tak knihovnám tento koncept spolupráce v ekosystému digitální transformace státu nastavit. Aby byly nejen tím vhodným místem pro veřejnost, ale rovněž dokázaly adresovat vlastní požadavky směrem ke státu.“
Jak ukazuje výčet jednotlivých institucí, cyklus pracovních setkání propojuje klíčové hráče v oblasti digitalizace – z organizací občanské společnosti, veřejné správy i byznysu. „Máme radost, že se tato série těší mezi knihovnami dobrému ohlasu. V pracovní skupině jsou zástupkyně a zástupci z Brna, Prahy, Blanska, Vsetína, Kroměříže, Plzně, Třince, Ústí nad Labem, Hradce Králové, Kladna, Olomouce, Ostravy či Liberce. Výsledkem našeho pravidelného setkávání bude materiál, který poslouží knihovnické obci při další strategické práci na tématu. Věříme, že se takto společně zasadíme o to, aby při digitální transformaci veřejné správy nedocházelo k tomu, že ohrožené skupiny či jednotlivci budou na tomto procesu tratit nebo se v něm ztratí,“ říká Tereza Lišková z Nadace OSF.
MIKULCOVÁ, Sandra. Společně s knihovnami posilujeme digitální gramotnost a začleňování. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/spolecne-s-knihovnami-posilujeme-digitalni-gramotnost-zaclenovani
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|