Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2012 » Společnost Otokara Březiny
Otokar Březina, vlastním jménem Václav Jebavý, je bezesporu největším českým básníkem vrcholného symbolismu. Narodil se 13. září 1868 v Počátkách a zemřel 25. března 1929 v Jaroměřicích nad Rokytnou. Byl osmkrát navržen na Nobelovu cenu.
Jeho stěžejní básnické dílo vzniklo během velmi krátké doby: Tajemné dálky (1895), Svítání na západě (1896), Větry od pólu (1897), Stavitelé chrámu (1899), Ruce (1901). Eseje: Hudba pramenů (1903), Skryté dějiny (1970 editorskou prací Otakara Fialy).
Básník ve svém díle hledá odpověď na otázky smyslu a podstaty života. Vytvořil ho v konfrontaci s myšlenkovým bohatstvím velkého počtu světových kultur. Pro svá poselství zvolil květnaté výrazové prostředky s bohatstvím metafor a s polyfonní hudebností.
Krátce po smrti Otokara Březiny se 27. března 1929 v Jaroměřicích nad Rokytnou schází několik největších přátel Otokara Březiny (František Bílek, František Jech, Emilie Lakomá, Matěj Lukšů, Jakub Deml a jiní) a zakládají Výbor pro uctění památky Otokara Březiny, předsedou se stává starosta města Jaroměřic nad Rokytnou Josef Musil. Jejich cílem je péče o poslední Březinův byt a jeho přeměna na básníkův památník a sbírka na důstojný pomník na básníkův hrob. V roce 1931 je definitivně zřízeno Muzeum Otokara Březiny a Výbor pro uctění památky se přejmenovává na Společnost Otokara Březiny se sídlem v Jaroměřicích nad Rokytnou. 6. 10. 1931 jsou schváleny Stanovy Společnosti Otokara Březiny, jejichž účelem je sbírat a udržovat památky po Otokaru Březinovi, pečovat o Březinovo muzeum, jeho hrob, zřízení a udržování náhrobku a pamětních desek, pořádání veřejných slavností, projevů a přednášek, vydávání tištěných Březinových spisů a obrazů. S úředním povolením je možné konání sbírek, vybírání příspěvků, přijímání soukromých a veřejných darů. 8. března 1932 se koná ustavující schůze za přítomností Vladimíra Helferta, Matěje Lukšů, Otokara Fialy, Josefa Fišera, Františka Jecha a Josefa Musila a 12. 4. 1932 se koná první výborová schůze, na které je předsedou Společnosti Otokara Březiny zvolen ředitel Reálného gymnázia v Moravských Budějovicích Josef Fišer. 11. září 1932 je nad hrobem básníka slavnostně odhalen pomník od Františka Bílka „Tvůrce a jeho sestra bolest“.
Činnost Společnosti je násilně přervána zabráním naší země německými okupanty, kdy byly všechny spolky a společnosti zakázány. Ale v Muzeu Otokara Březiny se i za druhé světové války provází. Krátce po osvobození v roce 1945 byla pod vedením profesora Františka Jecha z Moravských Budějovic Společnost Otokara Březiny obnovená, ale její činnost netrvala dlouho, v roce 1949 je Společnost Otokara Březiny opět zakázána. Správa Muzea Otokara Březiny přechází pod město Jaroměřice. Po roce 1985 je budova Muzea Otokara Březiny v havarijním stavu a dokonce se uvažuje o jejím zbourání.Naštěstí přichází listopad 1989 a díky Ferdinandovi Höferovi a jeho synovi Jiřímu, který začne jednat na Ministerstvu vnitra, je 23. března 1990 Společnost Otokara Březiny schválena. Na ustavující schůzi Společnosti 7. dubna téhož roku byl zvolen předsedou Ferdinand Höfer, v té době už bylo přihlášeno 215 členů.
Nejdůležitějším úkolem bylo zachránit, zrekonstruovat a znovu zpřístupnit Muzeum Otokara Březiny – poslední byt básníka. To se podařilo a v roce 1993 bylo opravené Muzeum otevřeno. V prvním patře se nachází poslední byt básníka s autentickým nábytkem, s minigalerií obrazů a plastik Františka Bílka, jsou to věci, které sochař básníkovi jako největšímu svému příteli, daroval. Ve vitrínách jeho bývalých knihoven (vlastní Březinovy knihy se nachází v Moravské zemské knihovně v Brně, je to přesně 4399 svazků, jediná knihovna literáta, která je kompletní) je umístěna expozice z míst, kde básník během svého života působil, jsou to Počátky – rodné město; Telč, kde studoval reálné gymnázium; Jinošov, jeho první učitelské místo; Nová Říše, další učitelské místo kde také vzniklo prakticky celé jeho básnické dílo a nakonec Jaroměřice nad Rokytnou, kde působil na nové měšťanské škole a kde ho navštěvovalo mnoho významných osob. V přízemí, kde dříve bývalo pekařství, byla zřízena studijní knihovna, která obsahuje různá vydání Březinových děl, prací jeho přátel, publikace badatelů, kteří se zaobírají životem a dílem básníka, díla členů společnosti a díla regionálních literátů. Knihy získáváme darem, z dědictví a nákupem. Součástí knihovny je i bohatá fonotéka.
Současná Společnost Otokara Březiny, která má kolem 350 členů, vyvíjí velmi bohatou činnost. V prvé řadě je to správa, údržba a provázení v Muzeu Otokara Březiny, péče o básníkův hrob, sbírání různých vydání básníkových spisů, děl badatelů a jiných autorů o Březinovi a dále pořádání přednášek, besed, autorských čtení, literárních večerů s hudebním doprovodem a instalací výstav. Z velké části se dané kulturní akce pořádají v Jaroměřicích nad Rokytnou, ale v posledních letech byly zřízeny pobočky Společnosti Otokara Březiny v Praze a v Brně, kde podobné programy probíhají také. Ve výroční dny narození a úmrtí básníka se členové společnosti a obdivovatelé jeho díla shromažďují na pietním aktu u básníkova hrobu. Začátkem září se pravidelně koná v Jaroměřicích nad Rokytnou Výroční setkání, kde se vyhodnocuje činnost Společnosti Otokara Březiny za minulé období a doprovodným programem bývá výstava a přednáška nebo literární podvečer.
Pod záštitou Společnosti Otokara Březiny se v Jaroměřicích nad Rokytnou uskutečnila tři Březinovská sympozia a to v roce 1995 „Otokar Březina a současnost“, v roce 2003 „Otokar Březina 2003“ a v roce 2008 s mezinárodní účastí „2008 Otokar Březina“. Přednášejícími byli nejen renomovaní literární badatelé, ale i vědečtí pracovníci a studenti vysokých škol. Sympozia jsou významným obohacením o nové poznatky ze života a díla básníka. Materiály přednášejících byly vydány ve sbornících, které uspořádal a upravil současný náš největší badatel a znalec Březinova díla Petr Holman a jsou k dispozici v Muzeu Otokara Březiny.
Společnost Otokara Březiny vydává třikrát ročně Bulletin, okruh témat bývá zaměřen nejen na dílo a osobu Otokara Březiny, ale jsou zde prezentované stati, které se týkají i jeho literárních a výtvarných přátel. Součástí Bulletinů je program činnosti a zhodnocení v daném období.
Pro zajímavost nastíním činnost Společnosti Otokara Březiny v roce 2011:
15. 1. Novoroční setkání členů a výboru SOB v Jaroměřicích nad Rokytnou se starostou města.
3.2. Autorské čtení Ivy Mrázové a Šárky Kořínkové z knihy „Carissime, kde se touláte v Památníku J. Mahena v Brně.
14.2. Prezentace děl Jakuba Demla „Co vám mám říci“ a Vladimíra Binara „Čin a slovo“ opět v Památníku J. Mahena v Brně.
20.2. Účast členů na slavnosti Pocta Jakubu Demlovi v Tasově.
24.2. Autorské čtení Aleše Palána a Davida Lukšů z knihy „Rozsvítil pro mne v Městské knihovně v Jihlavě.
17.3. Přednáška dr. Milady Škárové „Anna Pammrová“ – druhá část v Knihovně Václava Havla v Praze.
25.3. Pietní akt u hrobu Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou.
26.3. Jiří Höfer - interpretace eseje Otokara Březiny „Slovo“ s hudebním doprovodem.
12.4. Totéž v Knihovně Václava Havla v Praze.
30.4. Vernisáž výstavy „Otokar Březina a esperanto“ v Muzeu řemesel v Moravských Budějovicích.
12.5. Autorské čtení Jana Kratochvíla z jeho nejnovější tvorby v Golem clubu v Praze.
10.9. Výroční setkání v Jaroměřicích nad Rokytnou – pietní akt u hrobu básníka s promluvou Jiřího Kuběny, výstava Františka Bílka v Muzeu Otokara Březiny, pokračování v Základní škole Otokara Březiny - zpráva o činnosti, volba nového výboru a přednáška dr. Milana Kameníka „Souvislosti mezi myšlenkami Otokara Březiny, Jakuba Demla a Alain-Fourniera“.
5.11. Vernisáž výstavy „Otokar Březina – život a dílo“ v Muzeu na Petrově v Brně.
8.10. Pásmo z knih Ludmily Klukanové „Pozdní čas nastal nám“ v Základní škole v Jaroměřicích nad Rokytnou.
17.10. To samé v Městské knihovně v Jihlavě.
13.10. Prohlídka Bílkovy vily s výkladem Hany Larvové.
5.11. Přednáška manželů Marie a Josefa Hrůzových v Základní škole v Jaroměřicích nad Rokytnou „Jaroměřice a rodina Josefa Floriana“.
26.11. Autorské čtení, beseda a autogramiáda s jubilantem Jiřím Kuběnou v Základní škole v Jaroměřicích nad Rokytnou.
V letošním roce se v Jaroměřicích nad Rokytnou konala přednáška a beseda s psychologem dr. Karlem Plockem „Propojení myšlenek Carla Gustava Junga a Otokara Březiny“, k 80. výročí založení Společnosti Otokara Březiny Jiří Höfer a Zora Ergensová prezentovali zápisy Františka Jecha z roku 1932. Ve vstupní hale Krajského úřadu v Jihlavě jsme ve spolupráci s Muzeem Vysočiny v Třebíči uskutečnili putovní výstavu „Přátelství Otokara Březiny a Františka Bílka“. V nejbližší době je plánovaná výstava z prací Bohuslava Reynka s besedou Jiřího Reynka.
Společnost Otokara Březiny by nemohla fungovat, kdyby nebylo několika zapálených členů a obdivovatelů Březinova díla, kteří věnují hodně času bez nároku na peněžní ohodnocení chodu Muzea, péči o básníkův hrob a pořádání a sestavování různých kulturních pořadů a výstav.
Muzeum Otokara Březiny – poslední básníkův byt je možno navštívit od 1. dubna do 31. října každý den kromě pondělí od 9.00 - 11.00 a 14.00 – 16.00 hodin. Mimo tuto dobu je možné se domluvit. Telefonní číslo 603 760 768 nebo e-mail studijniknihovna@otokarbrezina.cz
PESCHOVÁ, Helena. Společnost Otokara Březiny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/spolecnost-otokara-breziny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|