Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2016 » Spolupráce (nejen knihoven) paměťových institucí ve Zlíně
Cílem příspěvku je seznámit knihovníky paměťových institucí s možnostmi vzájemné spolupráce a koordinace činnosti. Shrnuje a přibližuje systematickou práci Krajské knihovny Františka Bartoše, která od roku 2004 organizuje pravidelná setkávání knihovníků paměťových institucí Zlínského kraje a umožňuje tak výměnu zkušeností. Krajská knihovna také zapojila knihovny paměťových institucí do aktivní účasti na projektu MK ČR VISK7. Příspěvek informuje o konkrétních výsledcích společné práce paměťových institucí pod odborným vedením krajské knihovny.
V únoru roku 2004 zorganizovala Krajská knihovna Františka Bartoše první setkání knihovníků paměťových institucí Zlínského kraje, čímž se aktivně přihlásila ke své roli regionálního koordinátora knihovních služeb nejen na úrovni veřejných knihoven, ale také na poli knihoven specializovaných. Do současnosti se uskutečnilo celkem čtrnáct setkání, při nichž se probírala nejrůznější aktuální témata ze světa knihoven a jejich možné spolupráce. Navíc vznikl ideální prostor pro vytváření kontaktů napříč knihovnami, muzei, archivy, galeriemi.
Když se na druhém setkání knihovníků paměťových institucí Zlínského kraje na podzim roku 2004 diskutovalo o možnostech využití dotací z programu VISK 7 vypsaného Ministerstvem kultury ČR, došlo k rychlé dohodě mezi Krajskou knihovnou Františka Bartoše, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Státním okresním archivem Zlín, že by bylo užitečné této možnosti využít pro zahájení převodu baťovských firemních novin do digitální podoby. V prosinci 2004 vypracovala Krajská knihovna Františka Bartoše žádost o poskytnutí dotace z uvedeného programu. Tím byl zároveň nastaven základní rámec pro digitalizaci, či reformátování, jak byl mechanismus převodu nazýván, v dotačním programu VISK 7. Oproti prostému převodu papírového originálu do digitální podoby stanovovala metodika projektu Kramerius jiný, dvoufázový postup. V prvním kroku byly noviny nasnímány na kvalitní archivační mikrofilm a teprve tento mikrofilm byl v druhém kroku převáděn do elektronické podoby. Smyslem tedy nebylo jen zpřístupnění elektronických obrazů, ale také zajištění kopií novin na prověřeném médiu s vysokou mírou garance dlouhodobého uchování. Takovým nosičem je právě archivační mikrofilm, který byl uložen v depozitáři Národní knihovny.
V průběhu let 2005-2008 bylo tímto způsobem mikrofilmováno a následně digitalizováno celkem 23 255 stran baťovských novin vydávaných ve Zlíně od roku 1918 do roku 1945. Každá ze zúčastněných institucí, která přispěla svými originály novin, získala digitalizované soubory pro své vnitřní potřeby. Krajská knihovna navíc umístila noviny do své digitální knihovny na internet, kde zveřejňuje všechny tituly ze svého knihovního fondu, které jsou již převedeny do elektronické podoby. Má to však jedno podstatné omezení, které se bohužel týká celého baťovského souboru. Dle platné legislativy není možné zveřejnit na internetu digitalizované noviny kvůli autorskému zákonu. Noviny je proto možné prohlížet pouze na počítačích zpřístupněných veřejnosti v prostorách zúčastněných institucí.
V této době byly díky iniciativě Knihovny Františka Bartoše položeny základy úzké a postupně se rozšiřující spolupráce mezi zlínskými paměťovými institucemi. Tři významné zlínské kulturní instituce (Krajská knihovna Františka Bartoše, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie) mají v tomto směru k sobě velmi blízko zcela přirozeně díky společnému zřizovateli, kterým je Zlínský kraj. Od roku 2013 se navíc přestěhovaly do společného komplexu dvou renovovaných továrních budov někdejšího zlínského obuvnického areálu a tak si skutečně vidí přímo do oken.
Poněkud odlišné postavení Státního okresního archivu Zlín mezi místními paměťovými institucemi je dáno organizačním začleněním v rámci Moravského zemského archivu v Brně, který náleží k rozpočtovým složkám řízeným Ministerstvem vnitra. Jeho role je tak někde na pomezí běžných správních úřadů a institucí kulturních. Archivy ovšem mají mnoho co nabídnout nejen díky historickým dokumentům uloženým v jejich depozitářích, ale také díky svým často bohatým specializovaným knihovnám. Moravský zemský archiv v Brně, pod nějž spadá celkem patnáct okresních archivů, disponuje dohromady více než 400 000 svazky odborné literatury zaměřené na historické vědy a příbuzné obory. Jde o rozsáhlý a svým zaměřením mnohdy v příslušném regionu jedinečný knihovní korpus. Díky tomu mohl například při výše zmiňované digitalizaci baťovských periodik zlínský okresní archiv nabídnout zásadní část z celkového množství novin.
Obecným trendem knihoven je využívání sdíleného vyhledávání prostřednictvím speciálních webových rozhraní, kdy uživatel na jednom místě prověří, zda se hledaný titul nachází v některé z knihoven sdílejících informace z katalogu. Na tomto principu vzniklo před několika lety z iniciativy Knihovny Univerzity Tomáše Bati webové rozhraní Knihovny Zlín sdružující informace z katalogů šesti zlínských paměťových institucí.
V rámci bohaté přednáškové činnosti Krajské knihovny Františka Bartoše se v uplynulých letech vyvinul ve spolupráci s okresním archivem volný cyklus historických besed, který si postupně získal pevné místo v přednáškovém plánu knihovny. Na začátku šlo pouze o občasné zařazení historické besedy na téma atraktivní pro zlínské publikum, ale časem dostal celý cyklus název Rozumíme historii?! a ustálila se četnost přednášek na šesti během jednoho roku. Knihovna poskytuje přednáškám své zázemí jak prostorové, tak finanční, archiv se stará o získávání kvalitních přednášejících a již delší dobu jsou díky tomuto cyklu zlínskému publiku představovány výsledky soudobé historické vědy té nejvyšší úrovně.
U většiny výše zmíněných aktivit měla Krajská knihovna Františka Bartoše zásadní podíl na jejich vzniku. Díky jejím aktivitám se daří rozvíjet smysluplnou spolupráci napříč paměťovými institucemi.
VALŮŠEK, David. Spolupráce (nejen knihoven) paměťových institucí ve Zlíně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(2) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/spoluprace-nejen-knihoven-pametovych-instituci-ve-zline
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|