Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2024 » Staňte se digitálním ambasadorem ve své komunitě
Knihovny jsou už řadu let komunitními centry, která kromě dalších služeb poskytují přístup k technologiím a věnují se neformálnímu a celoživotní vzdělávání. Mnozí knihovníci se postupně stávají mentory a lektory, kteří radí, vysvětlují a poskytují podporu při práci s digitálními technologiemi. V této situaci je výhodou, když knihovník dobře rozumí digitálnímu světu a ví, jak své znalosti a vědomosti předat uživatelům.
E-learningový kurz Knihovníci jako mediátoři v šíření základních digitálních dovedností byl vytvořen právě proto, aby knihovníkům v této jejich roli pomohl. Jde o kurz dostupný přes vzdělávací platformu Digitálního Česka osveta.gov.cz a za jeho vznikem stojí Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci při Úřadu vlády. Obsah kurzu vychází ze strategie DigComp – závazného Evropského rámce digitálních kompetencí, kterým by se vzdělavatelé v digi dovednostech měli řídit. Vše zastřešuje politický program EU s názvem Evropská digitální dekáda 2030 a na úrovni ČR Strategický plán digitalizace Česka do roku 2030. Tyto dokumenty reagují na rychlý rozvoj digitálních technologií, udávají vizi a směr digitální transformace a zaměřují se kromě jiného také na zvyšování digitálních dovedností a prevenci digitálního vyloučení. Kurz je rozdělen do jedenácti tematických lekcí, pokrývajících oblast základních digitálních dovedností a celková doba jeho studia je uváděna (při prostudování všech materiálů) přibližně 26 hodin.
Struktura kurzu:
Kurz není možné navštívit v režimu anonymního hosta. Pro jeho absolvování je potřeba se přihlásit a vytvořit si na stránce svůj profil, což obnáší vyplnění stručného formuláře s několika povinnými položkami. Personalizované přihlášení prostřednictvím profilu vám dovoluje kdykoliv procházení kurzu přerušit nebo ukončit a opět se do něj vrátit (pamatuje si i stránku lekce, kde jste naposledy skončili), ukládá vaše certifikáty a informace o absolvovaných kurzech. Pokud byste při vytváření přihlašovacího profilu nebo při používání platformy narazili na nějaký problém, využijte ke komunikaci e-mailovou adresu uvedenou v zápatí webu.
V úvodu kurzu najdete návod ke studiu, který vás provede jeho používáním. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní a zvládnete ho i bez návodu, ale jeho rychlé proklikání vám odhalí všechny možnosti, které kurz poskytuje. Kurz je přehledný a nabízí hned několik způsobů orientace – vidíte, kterou lekci právě prohlížíte, máte přehled o lekcích, které jste už ukončili a o průběhu celého kurzu. Výhodou je, že lekce můžete procházet na přeskáčku, po částech, můžete si vybrat, co absolvujete a co vynecháte. Bez problémů se můžete vrátit i do ukončených lekcí.
Pro pohodlnou obsluhu jsou určena klasická tlačítka. Menu nabídne záložky, ve kterých najdete hezky pohromadě všechny tiskové a doplňující materiály a ukáže přehled všech stran lekce, okno s lekcí si můžete maximalizovat na celou obrazovku, pomocí šipek se pohybujete vpřed a zpět. Obsah lekcí je interaktivní a při jejich procházení na vás občas vykoukne kontrolní otázka, která reflektuje aktuálně probrané informace. Zároveň se vám průběžně nabízí související užitečné materiály ke stažení, tipy a praktická cvičení. Specifickým prvkem jsou ikony v pravém dolním rohu stran, které udávají pro jakou úroveň digitální gramotnosti je obsah určený. Setkáte se tak se čtyřmi úrovněmi digitálních dovedností:
Jednotlivé lekce kladou důraz na vzdělávací činnost – dávají různé tipy na workshopy, na zjednodušení výuky, nebo materiály pro podporu klientů v učení. Cílem je vybavit knihovníky potřebnými dovednostmi a znalostmi z oblasti digitální gramotnosti, tak aby se mohli stát spolehlivými průvodci digitálním světem. Praxe ukazuje, že efektivní pomoc knihovníka ocení hlavně digitálně méně zdatní uživatelé, a zdaleka se nejedná pouze o seniory bez základních digitálních dovedností nebo obyvatele s nižším socioekonomickým postavením. Kurz je zakončený závěrečným testem, který obsahuje 20 jednoduchých otázek – po jeho úspěšném vyplnění získá absolvent certifikát. V polovině července bylo do kurzu přihlášeno 660 osob a závěrečný test absolvovala necelá polovina z nich. Zpětná vazba, kterou od absolventů máme, oceňuje hlavně praktické využití kurzu, jeho přehlednou strukturu, uživatelskou přívětivost i množství praktických odkazů a materiálů.
Nově jsou na vzdělávacím portálu osveta.gov.cz přístupné e-learningové kurzy určené pro širokou veřejnost. Videokurzy Identita občana, Datové schránky a Portál občana se dají skvěle využít k edukaci uživatelů i jako návod pro samotné knihovníky. Jsou interaktivní a velmi jednoduché na orientaci i obsluhu, jen je potřeba mít při jejich procházení zapnutý zvuk (ideálně použít sluchátka).
Tyto kurzy v délce do 15 minut pokrývají oblast digitálních dovedností pro komunikaci se státem. Knihovnické veřejnosti a novinářům je oficiálně představil 20. srpna v Městské knihovně v Praze místopředseda vlády Ivan Bartoš, jejich větší prezentace proběhne až v souvislosti s 3. ročníkem Týdne pro Digitální Česko (18.-24. listopadu). Bylo by vhodné, aby se knihovny k Týdnu pro Digitální Česko připojily tím, že budou o kurzech aktivně informovat a nabízet je a knihovníci budou nápomocni při jejich procházení.
Všechny nabízené e-learningové kurzy jsou výbornou pomůckou, která vás uvede do tématu digitálních kompetencí a vybaví pro vzdělávací činnost směrem k uživatelům. Tak je vyzkoušejte a uveďte do praxe!
PLISKOVÁ, Kamila. Staňte se digitálním ambasadorem ve své komunitě. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(3) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/stante-se-digitalnim-ambasadorem-ve-sve-komunite
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|