Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2012 » Staré mapy online
V závěru roku 2011 byl ukončen čtyřletý projekt výzkumu a vývoje Staré mapy online. Jeho cílem bylo vyvinout systém umožňující efektivní zpřístupnění digitalizovaných starých map a dalších grafických dokumentů na Internetu.
Pracovníkům paměťových institucí měl nabídnout služby pro georeferencování rozměrných starých map s možností geotagovat i další dokumenty zobrazující krajinu jako jsou veduty, staré fotografie apod. Systém měl také registrovat zpracované dokumenty v databázi tvořící jeho součást, fungovat jako centrální zdroj informací o digitalizovaných mapách v českých a možná i některých zahraničních sbírkách a zároveň měl umožnit badatelům i uživatelské veřejnosti tyto mapy studovat, navzájem porovnávat, případně i hodnotit a komentovat. Jednotlivé softwarové nástroje vyvinuté v rámci řešení projektu a použitelné i samostatně měly být uvolněny pod některou z open source licencí. V následujícím textu budou představeny jednotlivé dosažené výsledky.
GeoReferencer umožňuje komukoliv s webovým prohlížečem georeferencovat libovolnou online rastrovou mapu dostupnou v jednom z podporovaných formátů. Georeferencováním se rozumí ztotožnění míst na digitalizovaných starých mapách s polohou lokalit v moderních mapových aplikacích. Získaná data slouží k přizpůsobení historického mapového díla současným kartografickým zobrazením a umožňují vzájemné překrývání map nebo jejich transformaci do trojrozměrného obrazu v aplikaci Google Earth. Software GeoReferencer založený na pilotním provozu "Collaborative Georeferencing of Digitized Old Maps" byl rozšířen a designově inovován ve verzi 2.0 tak, aby do sebe zahrnul nové uživatelské funkce včetně možnosti upravit hranici georeferencovaného území do podoby mnohoúhelníka a možnosti manipulace s kontrolním bodem. Byla dodána podpora pro řadu imageserverů založených na principu poskytování dlaždic. GeoReferencer je volně k dispozici na webech http://www.georeferencer.org/, resp. http://www.georeferencer.cz/. Vstupem je URL online mapy, výstupem je ESRI world file pro GIS systémy nebo OGC KML pro systémy typu Google Earth. GeoReferencer eliminuje nároky na technickou infrastrukturu, personál znalý GIS aplikací apod.
MapAnalyst Online implementuje desktopový nástroj MapAnalyst, který nabízí systém přesné analýzy digitalizovaných a georeferencovaných map do webového prostředí a jeho využití v kontextu projektů digitalizace a georeferencování starých map. Na základě testování funkčního vzorku byla vytvořena jeho nyní provozovaná stabilní verze. Funkční vzorek je volně dostupný, využívá jej Moravská zemská knihovna v Brně. Přináší úsporu nákladů díky využití webových technologií - zájemci totiž nemusí budovat GIS infrastrukturu, pokud chtějí analyzovat již georeferencované staré mapy.
MapTiler je grafický nástroj pro online publikování map. Umožňuje přiložit libovolnou mapu jako novou vrstvu na standardní online dostupné mapové aplikace Google Maps, Yahoo Maps, Microsoft VirtualEarth nebo OpenStreetMap, může mapu také prostorově vizualizovat v Google Earth. Pro použití MapTileru je třeba pouze stáhnout automaticky generované adresáře s dlaždicemi do prohlížeče. MapTiler je, podobně jako další nástroje vyvinuté v rámci projektu Staré mapy Online, volně dostupnou aplikací s otevřeným zdrojovým kódem.
Aplikace podporuje formáty TIFF/GeoTIFF, MrSID, ECW, JPEG2000, Erdas HFA, NOAA BSB, JPEG a další.
Jedná se o nadstavbu software GeoReferencer.org. Collaborative Georeferencing of Digitized Old Maps je pilotním pracovním postupem umožňujícím vytváření záznamů s daty o georeferenci. Výsledkem bylo přepracování uživatelského rozhraní GeoReferenceru, které umožňuje veřejnosti pomáhat s georeferencováním paměťovým institucím na celém světě. Vstupem je seznam URL naskenovaných map, výstupem potom googlovská tabulka s metadaty. Poloprovoz byl testován mj. na sbírkách Moravské zemské knihovny, National Archief (Nizozemí) a National Library of Scotland (Spojené království) a umožňuje výrazně (až k nule) snížit náklady na georeferencování mapových sbírek paměťových institucí.
TransGen je specializovaný software, který na základě velkého počtu souřadnic identických bodů určených na naskenované mapě vygeneruje transformaci pro umístění takové mapy nad moderními mapami pomocí afinní transformace s podmínkami (fixní posuny, změna velikosti, natočení nebo zkosení). Vstupem je seznam identických bodů, výsledkem potom ESRI WorldFile, který je možné využít v GIS (Geographic Information System) nástrojích pro vizualizaci naskenovaných map. Software je multiplatformní a dodaný i se zdrojovým kódem pod licencí GNU GPL.
Program OpenTiler je určený pro prvotní zpřístupnění naskenovaných dokumentů ve struktuře Zoomify. Uživatelské rozhraní aplikace MapTiler předpokládá slepení více zadaných map do jedné souvislé, u zoomify se naopak v případě vybrání více souborů předpokládá zpracování každého souboru samostatně a vytvoření nezávislých dlaždic.
OpenTiler si prostřednictvím grafických dialogových oken vyžádá jeden nebo více vstupních obrázků a cílovou složku pro vygenerovaný výstup. Informace o průběhu procesu generování je poté znázorněna přehledným progress barem. Pro každý ze vstupních obrázků je v cílové složce vyhrazena samostatná složka s vygenerovanými Zoomify dlaždicemi a přiloženou prohlížečkou (Zoomify Viewer nebo OpenLayers). Vygenerované prohlížečky lze buďto zpřístupňovat přímo jako HTML stránku, nebo je vkládat jako iframe do logicky propojených stránek, které jsou obohaceny metadaty, zpětnými odkazy do knihovního systému apod. OpenTiler podporuje také dávkové zpracování z příkazové řádky a dokáže šetrným způsobem označit dlaždice průsvitkou se zadaným textem.
Staré mapy a grafiky tvoří sice cennou část fondů knihoven a dalších paměťových institucí, ne vždy je jim ale věnována dostatečná pozornost. Je to dáno jednak tím, že tvoří obvykle rozsahem i objemem malou část sbírek dané instituce a jednak problematickou manipulací s jednotlivými dokumenty, které jsou pro své relativně větší rozměry více vystaveny možnému poškození. Jednou z cest, jak tyto mnohdy unikátní, cenné a pro laickou i odbornou veřejnost atraktivní dokumenty otevřít širšímu okruhu zájemců, je jejich digitalizace a online zpřístupnění. Vypracovaná Metodika pro on-line zpřístupňování starých map a dalších grafických dokumentů pro paměťové instituce obsahuje doporučení a postupy, kterými je možno tyto dokumenty uživatelsky atraktivním způsobem zpřístupnit, vynaložit přitom co nejnižší náklady a zachovat možnost se zpřístupněnými elektronickými dokumenty dále odborně pracovat. Text je dostupný online na webu MZK (http://mzk.cz/metodika_mapy).
Projekt úspěšně navázal na výsledky výzkumného záměru Historické fondy MZK, vyvinuté aplikace jsou dále rozvíjeny v rámci projektu TEMAP, zahájeném v loňském roce. Moravská zemská knihovna tak nadále úspěšně pokračuje ve vývoji nástrojů pro prezentaci starých map, za které získala v minulém roce ocenění Knihovna roku.
DUFKA, Jiří. Staré mapy online. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(1) [cit. 2024-11-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/stare-mapy-online
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|