Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2018 » Statistické výkaznictví v knihovnách
Statistické výkaznictví v knihovnách, které patří podle zákona č. 89/1995 Sb., o statistickém výkaznictví, ve znění pozdějších předpisů,[1] mezi zákonné povinnosti každého zřizovatele knihovny, patří s blížícím se koncem roku mezi časté téma na poradách a v konzultační činnosti krajských a pověřených knihoven, přičemž hlavní zájem kulminuje začátkem každého kalendářního roku. Státní statistickou službu za oblast kultury včetně veřejných knihoven vykonává Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS[2], státní příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR. Statistická zjišťování bývají každoročně upřesněna v Programu statistického zjišťování,[3] který vydává v podobě vyhlášky Český statistický úřad.
Zpravodajskými jednotkami jsou knihovny poskytující veřejné knihovnické a informační služby. Pro splnění této povinnosti vyplývající z § 9 a § 11 zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), ve znění pozdějších předpisů, a k výkonu státní správy (formou vyhodnocení statistických dat pro přípravu zákonů a vyhlášek a tvorbu rozpočtů resortu kultury) musí do stanoveného termínu vyplnit výkaz Kult (MK) 12 01 Roční výkaz o knihovně. Údaje za svoje obsluhované knihovny vyplňují po zadání přístupového hesla do elektronické databáze NIPOS jednotlivé pověřené knihovny. Problematice statistického výkaznictví věnují pozornost nejen krajské a pověřené knihovny, ale také knihovnická periodika.
V roce 2016 přinesl časopis Čtenář novou rubriku Z knihovnických statistik zaměřenou na statistiku činností a výkonů veřejných knihoven. Témata se věnovala nejčastějším problémům při výkaznictví:
Již více jak deset let slouží krajským a pověřeným knihovnám placený statistický program Stat-Excel. Kromě přehledného ukládání a generování uložených statistických dat umožňuje jejich vyhodnocení podle standardu veřejných knihovnických a informačních služeb a tisk do formuláře KULT.
Program se skládá z několika vzájemně propojených souborů (PREH, ANAL, NIPOS, TISK). Vložená data se automaticky kopírují do všech souborů. Pro vyhodnocování činnosti knihoven je cenným zdrojem informací soubor ANAL umožňující analýzu dat za oblasti (výběr):
I. KNIHOVNÍ FOND
II. UŽIVATELÉ
III. VÝPŮJČKY
IV. DALŠÍ ÚDAJE
V. ELEKTRONICKÉ SLUŽBY
VI. ZAMĚSTNANCI
Od 1. 1.2017 platí nová definice obsluhované populace, kam se započítávají i cizinci s trvalým pobytem. Z definice Obsluhované populace v Deníku veřejné knihovny:
„Počet obyvatel okruhu působnosti knihovny, počet obyvatel obce nebo obcí, obecní nebo městské části, pro jejíž obyvatele je vykazující knihovna zřízena 1. Uvádí se stav k 31. 12. vykazovaného roku. Celkový součet obyvatel by měl odpovídat statisticky sledovanému území (např. obec, městská část). Do počtu obsluhované populace se započítávají také cizinci s realizovaným pobytem (trvalý a přechodný).“ Zdroj pro údaj o počtu obyvatel i cizinců zde.
Nová je také definice registrovaného uživatele. Změna spočívá ve způsobu vykazování uživatelů, jejichž platná registrace přechází do následujícího roku. Z definice Registrovaný uživatel:
„Do počtu registrovaných uživatelů se započítává i uživatel, který měl platnou registraci z uplynulého roku, a který provedl v průběhu běžného roku alespoň jednu transakci zaznamenanou knihovním systémem, např. výpůjčka, vrácení, prodloužení výpůjční lhůty, rezervace apod. I v tomto případě platí, že uživatel může být registrován v kalendářním roce pouze jednou.“[8]
Z důvodu občas nejasného zařazení konaných akcí byly aktualizovány definice těchto pojmů a doplněny o příklady. Definice z Deníku veřejné knihovny:[9]
„Kulturní akce pro veřejnost
Knihovnou pořádané akce pro uživatele a veřejnost, jejichž přínosem je kultivace osobnosti, poskytují zábavu a estetický zážitek. Od účastníků se zpravidla nevyžaduje aktivní spoluúčast, např. besedy, výstavy, literární pásma, pořady, hudební pořady, koncerty, kvízy, divadlo jednoho herce, literární čtení, besedy s převažující kulturní složkou, Muzejní noc,besedy s dětmi (pohádky, říkadla…), autorská čtení, pasování prvňáčků, Knížka pro prvňáčka, Noc s Andersenem, Lovci perel, soutěže, hraní stolních her, výtvarné, tvůrčí dílny, vyhodnocení soutěží, filmové projekce, divadelní představení, křty knih, recitační pásma, vernisáž výstavy. Nezahrnují se nástěnky a drobné výstavky (např. novinek).
Vzdělávací akce pro veřejnost
Knihovnou pořádané akce pro uživatele a veřejnost, jejichž přínosem je rozvoj vědomostí a znalostí, poskytují nové informace a poznatky. Od účastníků se vyžaduje aktivní spoluúčast. Například školení, kurzy, konference, přednášky, výstavy s informacemi (o autorovi, místě, historii…), exkurze, knihovnické, informační lekce, speciální akce (např. k výročí knihovny / kombinované prohlídky…), diskuze, workshopy, univerzity volného času, akce konané ve spolupráci se školou jako součást výuky (čtenářská, informační a digitální gramotnost), komentované hudební a filmové pořady.“
Koncem loňského roku připravil Knihovnický institut sérii školení ke statistice napříč celou Českou republikou. Školení se konala ve spolupráci s krajskými knihovnami, které poskytly svoje prostory. Všechny knihovny dostaly příležitost připravit si dotazy, které byly v rámci školení zodpovězeny, nejčastější z nich byly vystaveny i s odpověďmi mezi častými dotazy ke statistice.[10] Pro knihovny v Jihomoravském kraji se školení konalo 18. října 2017.[11]
Neocenitelnou pomoc při statistickém výkaznictví poskytují svým obsluhovaným knihovnám pověřené knihovny. Základní informace mají umístěny na svých webových stránkách, ty podrobnější jsou pravidelnou součástí podzimních porad pro knihovníky, případně nabízejí možnost konzultací. Dohled a koordinaci aktivit souvisejících se statistickým vykazováním vykonávají krajské knihovny, které výsledky prezentují na poradách, informují média, využívají je při lobbování za zájmy knihoven.
Ač představuje statistika pouhá čísla, mají moc ovlivnit v pravou chvíli na pravém místě uvažování a rozhodování zřizovatelů či zastupitelů o dalším vývoji knihoven. I s tímto vědomím přistupujme začátkem příštího roku k pečlivému vyplňování všech údajů. A že všechna ta čísla mohou nakonec vypadat i velmi atraktivně, dokládá nová infografika, kterou připravil NIPOS ve spolupráci s Knihovnickým institutem Národní knihovny ČR a která je dostupná na stránkách Národní knihovny. A že se knihovny mají za těmi čísly čím pochlubit!
[1] https://www.czso.cz/csu/czso/zakon_o_statni_statisticke_sluzbe
[3] https://www.czso.cz/csu/vykazy/program_statistickych_zjistovani
[4] https://www.svkkl.cz/en/ctenar/clanek/536
[5] https://www.svkkl.cz/en/ctenar/clanek/464
[6] https://www.svkkl.cz/en/ctenar/clanek/442
[7] https://www.svkkl.cz/en/ctenar/clanek/403
[8] https://ipk.nkp.cz/statistika-pruzkumy-dokumenty/statistiky/nova-definic...
[9] http://www.nipos-mk.cz/wp-content/uploads/2009/03/DVK2017_2018_Silny.pdf
[10] https://ipk.nkp.cz/statistika-pruzkumy-dokumenty/statistiky/stat_faq.htm
[11] https://www.mzk.cz/pro-knihovny/vzdelavani-knihovniku/kalendar-akci/statisticke-vykazovani-v-knihovnach
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Statistické výkaznictví v knihovnách. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(4) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/statisticke-vykaznictvi-v-knihovnach
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|