Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2019 » Státní programy na podporu činnosti veřejných knihoven a rozvoje čtenářství v Polsku
V roce 2015 rozdělila Rada ministrů v rámci Národního programu rozvoje čtenářství úkoly třem institucím. Národní knihovna se má podílet na zvýšení atraktivity nabídky veřejných knihoven. Získává proto knižní novinky do svého fondu a současně zlepšuje dostupnost knih, časopisů, multimédií, hudebních a kartografických publikací ve fondech veřejných knihoven. Ministerstvo školství odpovídá za posilování čtenářské aktivity žáků. Podporuje zřizovatele základních a středních škol, uměleckých škol a rovněž škol na konzulárních úřadech. Pomáhá také pedagogickým knihovnám při realizaci projektů v oblasti rozvoje čtenářství. Institut knihy podporuje veřejné knihovny a knihovny kulturních institucí, jejichž zřizovatelem je obec. Každoročně vyhlašuje otevřené výzvy na projekty renovací, rekonstrukcí, výstavby i vybavení knihoven v obcích a městech do 50 tisíc obyvatel. Podle údajů Hlavního statistického úřadu působilo v roce 2018 v Polsku 7 925 veřejných knihoven včetně poboček. Knihovny provozovaly 884 oddělení pro děti a mládež a 1 083 výpůjčních míst. Z tohoto počtu bylo 65,4 % knihoven venkovských. Nejvíce veřejných knihoven působilo v Mazovském vojvodství (12 %) a nejvíce výpůjčních míst měli v Lubelském vojvodství (13,8 %).
Institut knihy se již léta snaží reagovat na potřebu radikálního zlepšení činnosti veřejných knihoven v Polsku. Strategickým cílem programu Ministerstva kultury a národního dědictví s názvem „Infrastruktura knihoven“ je transformace obecních knihoven na moderní centra s přístupem ke znalostem a kultuře. V prvním období tohoto programu (2011–2015) bylo vybudováno nebo zmodernizováno 243 místních knihoven (nejvíce spolufinancovaných úprav: Lubelské vojvodství 27, Dolnoslezské 25 a Malopolské 25) v celkové výši 150 mil. PLN. Počet vybudovaných nebo modernizovaných místních knihoven v aktuálně probíhající fázi programu (2016–2020) je 225 (nejvíce v Mazovském 34 a Velkopolském 31; stav ke 31. červenci 2019) v celkové výši 170 mil. PLN. Pokud se k tomuto číslu připočte i program tzv. „malých grantů“ z roku 2010 určených rovněž na rozvoj infrastruktury knihoven (v jeho rámci bylo spolufinancováno 112 místních knihoven a byly provedeny rekonstrukce 237 knihoven) dostaneme výsledek více než 700 vybudovaných nebo modernizovaných knihoven po celé zemi.
V roce 2018 začal Institut knihy zkoumat dopad programu „Infrastruktura knihoven“ týkající se vlivu změny infrastruktury knihovních objektů na úroveň čtenářství ve vybraných městech a obcích v celém Polsku. Provedl sociologický průzkum, jehož cílem bylo posoudit změny úrovně čtenářství a typu čtenářských návyků mezi uživateli knihoven a obyvateli obce v důsledku realizace programu „Infrastruktura knihoven“ 2016–2020. Konečné výsledky výzkumu budou k dispozici v prosinci 2020.
Institut knihy podporuje veřejné knihovny v různých oblastech, a to nejen rozvojem infrastruktury, ale rovněž dotováním činností stimulujících čtenářství (program „Podpora čtenářství“) a vzdělávacími programy pro zaměstnance knihoven a kamenných knihkupectví (program „Partnerství pro knihy“). Dále rovněž vedením celonárodního programu Diskusních knižních klubů a nakonec vytvořením a zavedením programu MAK+ do knihoven.
Dotační program „Podpora čtenářství“ zahrnuje podporu literárních festivalů, literárních akcí a propagaci nových publikací či vzdělávacích kampaní. Do roku 2019 získaly veřejné knihovny z tohoto programu téměř 1,3 mil. PLN. Cílem dotačního programu „Partnerství pro knihy“ je popularizace čtenářství a rovněž vzdělávání zaměstnanců veřejných knihoven a kamenných knihkupectví. V roce 2019 obdržely veřejné knihovny celkem 3,3 mil. PLN na podporu rozvoje čtenářství a vzdělávání (rozvoj 2,81 mil. PLN, vzdělávání 486 tisíc PLN).
V této souvislosti stojí za zmínku, že v letech 2015–2017 díky Institutu knihy probíhal grantový program „Kraszewski. Počítače pro knihovny“, v rámci kterého byly zakoupeny počítačové sestavy včetně hardware, software a periferních zařízení v celkové výši 7,5 mil. PLN. V roce 2019 byla v tomto programu vyhlášena nová výzva k předkládání návrhů.
Díky úsilí Institutu knihy byla v Polsku vytvořena síť Knižních diskuzních klubů, které působí ve veřejných knihovnách nebo ve spolupráci s nimi. Tato spolupráce se systematicky vyvíjí od roku 2006. V současné době existuje 1 758 klubů, z toho 625 klubů pro děti a mládež a 1 133 klubů pro dospělé (stav k 30. 5. 2019). V obcích působí 557 klubů, v městsko-venkovských obcích 449 a ve městech 752 klubů. Ke 31. 5. 2019 se kluby sešly 7 780 krát; v současné době mají 17 500 stálých členů, konalo se 318 autorských setkání, která byla financována nebo spolufinancována z programu. Členové klubu se setkali se 139 autory, pro potřeby klubu bylo zakoupeno 10 351 knihovních jednotek. V roce 2019 Institut knihy v rámci programu přerozdělil 2,2 mil. PLN.
Navíc vyvinul Institut knihy pro veřejné knihovny nový katalogizační systém MAK+, který automatizuje veškeré procesy související s katalogizováním a půjčováním dokumentů. MAK+ je elektronický integrovaný knihovní systém, jehož prostřednictvím lze vytvořit elektronický katalog, databázi uživatelů, evidenci výpůjček a vedení statistik knihoven. Vše probíhá v prostředí webového prohlížeče. Knihovní systém MAK+ v současné době využívá 2 322 knihoven (930 ústředních knihoven a 1 392 poboček), což je asi 28,81 % všech veřejných knihoven v Polsku. Základním rysem, odlišujícím systém MAK+ od všech ostatních katalogových systémů, je skutečnost, že knihovny katalogizují a zpřístupňují své fondy na dvou místech současně: na svých webových stránkách a na webových stránkách szukamksiążki.pl. K 26. 9. 2018 bylo na webové stránce szukamksiążki.pl k dispozici 22 061 061 knih. Denně v průměru přibývá 3 719 titulů. Jedná se tedy o největší službu tohoto druhu v Polsku.
Kromě toho v roce 2017 zahájil Institut knihy celonárodní kampaň „Malá kniha – velký člověk“, která je financována Ministerstvem kultury a národního dědictví. Projekt zahrnuje tři cílové skupiny: novorozené děti (knížka v nemocnici), předškolní děti (knížka v knihovně) a nižší stupeň základní školy (knížka ve školní knihovně). 600 tisíc novorozených dětí obdrželo od prosince 2017 do července 2019 čtenářské balíčky obsahující knihu „První básně pro ...“ a informační brožuru „Knížkou spojeni aneb úloha čtení v životě dítěte“, která informuje o přínosech čtení dětem a napovídá, kde hledat nové čtenářské inspirace. Tato kampaň proběhla ve 360 nemocnicích po celém Polsku. Účastní se jí nemocnice, které jsou ochotny bezúplatně distribuovat čtenářské balíčky na svých odděleních. Toto číslo představuje 95 % veřejných nemocnic v zemi.
Kampaň „Malá kniha – velký člověk“ pokračuje dalším projektem zaměřeným na děti předškolního věku (3–6 let), realizovaným ve spolupráci s veřejnými knihovnami. Cílem projektu je povzbudit rodiče k návštěvě knihovny a každodennímu čtení s dítětem. Každé dítě, které navštíví knihovnu účastnící se projektu, obdrží jako dárek čtenářský balíček s názvem „První čítanky pro ...“. Tento balíček obsahuje výjimečnou knížku přizpůsobenou z hlediska formy a obsahu potřebám dítěte předškolního věku a splňující nejvyšší standardy při výběru kvalitní literatury pro nejmladší a také Průkazku malého čtenáře. Za každou návštěvu knihovny, kdy si zapůjčí alespoň jednu dětskou knihu, obdrží Malý čtenář nálepku a pokud jich nasbírá deset, bude oceněn diplomem potvrzujícím jeho zájem o knihy a čtení. Díky této akci dítě pozná důležité místo na čtenářské mapě dětství (knihovnu) a stane se plnohodnotným účastníkem kulturního života. V balíčku je rovněž pro rodiče připravena informační brožura připomínající neocenitelnou roli čtení ve vývoji jejich dítěte a různé výhody vyplývající z častých návštěv knihovny. Účast na projektu je zcela zdarma, jak pro knihovny, tak pro děti i jejich rodiče.
Čtenářské balíčky pro předškolní děti budou k dispozici od září 2019 v 5 200 knihovnách po celém Polsku (do projektu se přihlásilo 66 % všech veřejných knihoven v Polsku). Za zmínku rovněž stojí, že v pilotní edici této akce byly připraveny balíčky pro tříleté děti v téměř 3 000 zapojených knihovnách. Po celé zemi pak bylo distribuováno 100 000 balíčků. Knihovny kromě balíčků obdržely od Institutu knihy propagační materiály: plakáty, letáky, samolepky, diplomy malého čtenáře, materiály pro propagaci na internetu.
PACZESNIAK, Jakub. Státní programy na podporu činnosti veřejných knihoven a rozvoje čtenářství v Polsku . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(4) [cit. 2025-04-02]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/statni-programy-na-podporu-cinnosti-verejnych-knihoven-rozvoje-ctenarstvi-v-polsku
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|