Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2021 » Streamy už umíme
Podobně jako další knihovny a kulturní instituce zasažené pandemií jsme se i my v Moravské zemské knihovně rozhodli bojovat na podzim loňského roku s nepřízní osudu a přesunuli jsme kulturní program do online prostředí. Streamy už umíme (mysleli jsme si), kampaň Kup knihu k Ježíšku pro nás byla ale velkou zkouškou…
V listopadu jsme navázali na naši jarní kampaň Kup knihu, zachráníš nakladatele a oblékli ji do vánočního hávu Kup knihu k Ježíšku. Myšlenka zůstala stejná – podpořit knižní trh. Rozšířili jsme ji o vánoční poselství – obdarovat pod stromečkem svého blízkého knihou a zároveň tak obdarovat i autora, ilustrátora, překladatele či nakladatele podílejícího se na vzniku knihy. Součástí naší kampaně se stalo také 5 streamovaných večerů s českými autorkami a autory. S nabídkou moderace jsme oslovili brněnskou stand-up komičku a moderátorku Adélu Elbel. Koncept byl jasný, přibližně třicetiminutové streamované neformální povídání moderátorky a hosta na téma literatury a Vánoc. Všichni naši hosté byli přední čeští autoři, jako Arnošt Goldflam, Iva Pekárková, Martin Vopěnka, Filip Rožek a Petr Sís.
Nakonec jsme přidali ještě jeden speciální, šestý stream, věnovaný Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek. Za běžné situace se v knihovně koná předvánoční charitativní antikvariát, jehož výtěžek jde nadaci Krtek. V době zavřené knihovny jsme přesto nadaci chtěli pomoct. A tak se naše moderátorka Adéla Elbel ocitla v roli autora-hosta a moderátorské role se ujal náš kolega, tiskový mluvčí MZK Radoslav Pospíchal. Hostem byla i zástupkyně Nadace Krtek, která představila jeho činnost. Během vysílání jsme ukázali, jak lze jednoduše přispět formou dárcovské sms nebo online platbou přímo na účet. Všem nám chybí osobní kontakt a přes to, že někteří z nás možná nepřišli na chuť online streamům, umožňují nám bořit hranice, setkávat se napříč světem a toho jsme se rozhodli využít. Spojili jsme se s Ivou Pekárkovou, která žije v Londýně, nebo s Petrem Sísem, který si s námi povídal až z dalekého New Yorku. To by se nám jinak nepoštěstilo. Opravdu jsme si mysleli, že streamy umíme. Vše jsme měli připraveno, dobře vymyšleno a nic nás nemohlo rozházet. Popravdě jsme se u příprav i samotného vysílání občas pořádně zapotili, ale také zasmáli!
Vysílali jsme přes aplikaci ZOOM a nejednou jsme se s technikou prali. Nepodceňujte význam technických zkoušek, my jsme během nich ladili zvuk, světlo, obraz, pozadí. Ještě že jsme je měli. S panem Goldflamem jsme několik desítek minut před začátkem instalovali ZOOM během telefonního hovoru, při kterém ho kolegyně navigovala kam kliknout. Pan Rožek měl naopak problémy s počítačem a zvukem, musel prohledat celý byt, aby našel připojená sluchátka, kvůli kterým nás neslyšel. S panem Sísem jsme se špatně pochopili ohledně časového posunu a tak na zkoušku dorazil, možná i doběhl, přímo z procházky. Do našich vysílání se dostala i zvířátka a nečekaní hosté. Filip Rožek nám ukázal svého neposedného pejska Gumpa, Petru Sísovi někde po pokoji dupal králík, nám v knihovně občas dělal společnost boloňský psík Ivošek, z Londýna nám zamával a do hovoru se zapojil i partner Ivy Procházkové. Dokonce i počasí nás nenechalo klidnými, v New Yorku během našeho vysílání řádila sněhová bouře.
Jako největší problém se ukázalo správné načasování vysílání, které se bohužel nedá odhadnout přesně. Vysílání se spustí na Facebooku automaticky samo a vy to zjistíte až pár vteřin poté. Řeknete si, co je to pár vteřin, no, posuďte sami. Snažili jsme se hosty i moderátory vždy minutu před začátkem vyzvat k naprostému tichu. Většinou byli ale tak zapředeni v hovoru, že i přes naše upozorňování se nám do vysílání téměř vždy dostalo jejich povídání. Pan Vopěnka si chvilku před startem ještě odběhl do vedlejší místnosti a diváci tak mohli slyšet jeho rozhovor s partnerkou a vidět prázdnou obrazovku a smějící se Adélu Elbel, že nám ten start zase nevyšel. Když byla naopak Adéla Elbel v roli hosta, upravuje si na začátku streamu ještě šátek a diskutuje vesele s moderátorem, zda to bude vypadat lépe s ním (ne s moderátorem, ale s šátkem) nebo bez něj.
Jako oříšek se nám ukázalo i odpovídání na dotazy diváků. Je poměrně komplikované, aby moderátor vedl hovor a ještě při tom sledoval diskuzi v komentářích pod živým vysíláním na Facebooku, kde se objevovaly četné dotazy. Každý dotaz jsme tak Adéle přeposílali smskou na mobil. Když se dotazů sešlo více najednou, nebylo jednoduché je rychle přepisovat a posílat moderátorce. Jestli jste naše večery v rámci Kup knihu k Ježíšku nestihli, pusťte si je zpětně na Facebooku Moravské zemské knihovny a schválně, jestli si všimnete našich malých (teď už) úsměvných peripetií. A co z toho plyne? Přesto, že se zkusíte připravit na všechny možné varianty, vždy se najde něco, co vás vyvede z míry a vy se díky tomu naučíte (když pomineme všechny ty nervy) něco nového. Pevně doufáme, že se brzy budeme moci setkávat v rámci našich akcí osobně, ale pokud to ještě chvíli nepůjde, tak teď už streamy umíme.
PŘIBYLOVÁ, Klára. Streamy už umíme. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(1) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/streamy-uz-umime
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|