Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2018 » Studijní cesta SDRUK 2018 – Saské knihovny
25. – 27. dubna uspořádalo Sdružení knihoven ČR – SDRUK studijní cestu po knihovnách německých spolkových zemí Sasko a Sasko–Anhaltsko. V rámci studijní cesty jsme navštívili celkem 7 knihoven ve čtyřech německých městech, a to v Drážďanech, Lipsku, Halle a Chemnitz.
První knihovnou, kterou jsme v rámci cesty navštívili, byla Saská zemská a univerzitní knihovna v Drážďanech. Jedná se o jednu z největších knihoven v Německu, která vznikla v roce 1996 sloučením Saské zemské knihovny a Univerzitní knihovny v Drážďanech. V roce 2002 byla přestěhována do nové budovy. Nové sídlo knihovny se skládá ze dvou budov, které jsou spojeny podzemním prostorem. Jedna část „stropu“ tohoto podzemního prostoru je prosklená a slouží knihovně jako zdroj denního světla, druhá část „stropu“ je travnatá a bývá za příznivého počasí využívána uživateli knihovny k relaxaci a studiu.
V knihovně je uživatelům fyzicky k dispozici více než 5 milionů titulů, z nichž se ale pouze cca 10 % nachází ve volném výběru. Kromě toho knihovna vydává řadu publikací, mezi které patří například recenzovaný čtvrtletník BIS, který informuje své čtenáře o nových službách knihovny. Součástí knihovny je muzeum knihy, kde se nachází mimo jiné i vzácný Mayský kodex (Codex Dresdensis) ze 13. století.
Našim druhým cílem ve městě Drážďany byla městská knihovna. Ta je zajímavě umístěna v obvodu paláce kultury. Uprostřed této budovy sídlí filharmonie. Budova z roku 1969 prošla v minulých letech pod dohledem památkářů rozsáhlou rekonstrukcí, přesto jí byl ponechán původní vzhled východoněmeckých Drážďan 60. let minulého století. Knihovna zde sídlí od roku 2017 a může se pochlubit tím, že se jí po přestěhování dvojnásobně zvýšil počet návštěvníků.
Rozsáhlé prostory budovy umožňují knihovně mít veškerý svůj fond ve volném výběru. Skupiny uživatelů mohou využít rodinné registrace a děti a mládež do 17 let neplatí žádné poplatky. Mezi zajímavosti patří, že knihovna chová na střeše budovy vlastní včelstva. Získaným medem knihovna obdarovává účinkující na akcích, které pořádá, anebo jej prodává návštěvníkům.
Druhý den jsme navštívili Lipsko, město, které je považováno za město knih. V tomto knihám, knihovnám i čtenářům nakloněném městě jsme navštívili 3 knihovny.
Knihovna univerzity v Lipsku vznikla už v roce 1543 a je jednou z nejstarších univerzitních knihoven v Lipsku. V současné době je budova po rekonstrukci a kloubí se v ní krásná architektura s funkčností moderně zrekonstruované budovy. Dokladem toho je využití původního dvora jako studijního prostoru a účelové uspořádání skladových prostor. Bibliotheca ALBERTINA nabízí fond z oblasti humanitních a sociálních věd. Poskytuje studentům 850 studijních míst, samoobslužné terminály, individuální studovny i služby pro zrakově postižené studenty. I přesto, že se knihovna potýká se stále se snižujícím počtem výpůjček, její návštěvnost se stále zvyšuje. Studenti zde tráví opravdu hodně času a využívají toho, že je pro ně knihovna otevřena nonstop. Knihovna má 16 poboček, v každé z nich mohou uživatelé vracet knihy půjčené v kterékoliv jiné, o svoz a rozvoz knih na místo určení je postaráno.
Druhou knihovnou, kterou jsme zde navštívili, byla Městská knihovna v Lipsku. Nachází se v historické budově ze 17. století. Ústřední knihovna má 15 poboček a od roku 2012 i mobilní knihovnu. Ve svém fondu má přibližně jeden milión knihovních jednotek. Knihovna nabízí zajímavé služby pro milovníky hudby. Její součástí je totiž kromě koncertního sálu i druhá největší hudební knihovna v Německu se sbírkou hudebního vydavatelství Peters, která je uživatelům dostupná prostřednictvím obrazovky s bezdotykovým displejem nebo pomocí vzdáleného přístupu.
Německá národní knihovna je centrální archivní knihovnou a národním bibliografickým centrem Německa. Nachází se v Lipsku a ve Frankfurtu nad Mohanem. Třetím sídlem národní knihovny je Berlín, kde se nachází hudební archiv. Národní knihovna jako celek má za úkol shromažďovat německé a německy psané publikace od roku 1913. Nachází se zde například Německé muzeum knih, jehož součástí je depozitář starých tiskařských strojů. V roce 2017 fond obsahoval 32, 7 milionů knihovních jednotek. Zajímavostí je výstava vynálezů T. A. Edisona. Do studoven a prostor pro veřejnost jsme měli bohužel možnost nahlédnout pouze přes prosklené dveře a okna, naše prohlídka tak vlastně probíhala jen ve vstupní hale a na chodbách.
Je největší vědeckou knihovnou v Sasku-Anhaltsku s více než 300letou historií. Tvoří ji ústřední knihovna a 13 poboček. Ústřední knihovna nabízí svým uživatelům více než 300 studijních míst. Výpůjčky dosahují přes 1 100 000 jednotek ročně, vrácení půjčených dokumentů lze provést na kterékoliv pobočce. Fond knihovny obsahuje nejen nejnovější odborné publikace, ale rovněž i vzácné odborné knihy pocházející z 16. a 17. století. Studenti si svá studijní místa dopředu rezervují a mohou využít na stole položeného ciferníku, na kterém si mohou nastavit nezbytnou dobu, po kterou mohou své místo opustit, aniž by o něj (nebo o věci, které tam ponechají) přišli.
Tato městská knihovna se nachází v budově bývalého obchodního centra TIETR, jehož historie sahá až do roku 1913. Dnes v něm sídlí kromě knihovny také galerie, muzeum přírodních věd, archív a kanceláře kulturního centra. Knihovna disponuje rozsáhlým historickým fondem, který obsahuje i Bibli ze 13. století, která byla získána ze zrušeného kláštera. Město Chemnitz má 39 městských částí, z nichž 15 obsluhuje bibliobus. Kromě stálých zaměstnanců s knihovnou spolupracuje 76 dobrovolníků, kteří jsou zapojeni do různých projektů sloužících knihovně i komunitě (výuka němčiny pro cizince, předčítání, zařazování knih). Zajímavostí je, že se zde bestsellery půjčují za poplatek 2 eura pouze na 14 dní, čímž se docílí větší cirkulace více žádaných knih.
Není snadné stručně shrnout dojmy ze saských knihoven. Velmi nás zaujala oddělení pro děti, a to nejen svou příjemnou barevností a nápaditým interiérem, ale i členěním fondu. Například v Městské knihovně v Lipsku byly knihy pro nejmenší děti rozloženy tak, aby byla vidět obálka, u které se předpokládá, že děti zaujme více, než hřbet knihy. V městské knihovně v Drážďanech nabízí školám balíčky „doporučené literatury“, kde jsou jednotlivé tituly připraveny v desítkách exemplářů. Jedná se o projekt, který se začíná rozvíjet i v dalších knihovnách Německa. Kromě podpory čtenářství u dětí a mládeže byla v knihovnách, které jsme v Německu navštívili, patrná podpora celoživotního vzdělávání a snaha o zajištění rovného přístupu k informacím i službám knihovny pro všechny bez ohledu na věk nebo sociální zázemí.
Zaujalo nás také velké množství hudebních CD, DVD s filmy i s hudebním materiálem a audioknih. Co se týče hudebních oddělení, bylo pro nás překvapující, jak rozsáhlá jsou. Náš údiv sdíleli i němečtí kolegové, kteří nám potvrdili, že jsou sami překvapeni, kolik uživatelů si v dnešní době, kdy jsou zvukové i audiovizuální dokumenty snadno přístupné v online prostředí, CD a DVD nosiče půjčuje. Knihovny jsou proto k tomuto účelu vybaveny velkým počtem míst, kde si tyto nosiče můžete přehrát a s často velmi pěkným výhledem na město relaxovat při poslechu hudby nebo mluveného slova. K tomuto účelu mohou uživatelé využívat i audio křesel – Sonic Chair. Také nás překvapilo začlenění audio knih ve volném výběru společně s tištěnými knihami, které používala například knihovna v Chemnitz. Self checky jsou často napojené na automatizované dopravní systémy vracených knih, které knihy třídí podle jednotlivých oddělení a například v knihovně SLUB tyto systémy dopravují knihy až na konkrétní oddělení. V saských knihovnách funguje systém „samoobslužných“ rezervací, kdy si čtenáři sami vyzvedávali jimi rezervované knihy. Exempláře byly označeny osobním číslem uživatele, který si knihu rezervoval.
Přestože knihovny, které jsme navštívili, často sídlí v historických budovách, jsou díky citlivým rekonstrukcím i v těchto starších objektech poskytovány kvalitní a moderní knihovnické a informační služby. Zajímavé je využívání denního světla prostřednictvím velkých oken a často i prosklených střech. Výsledkem propojení příjemného prostředí, účelného vybavení knihoven a profesionálního přístupu knihovníků je vysoká návštěvnost knihoven, o které jsme se sami přesvědčili.
Použité zdroje:
Deutsche Nationalbibliothek: Leipzig Frankfurt am Main [online], ©2018. [cit. 2018-08-06]. Dostupné z: http://www.dnb.de/DE/Home/home_node.html
Leipziger städtische Bibliotheken [online], ©2018. Leipzig [cit. 2018-08-06]. Dostupné z: https://stadtbibliothek.leipzig.de/
Sächsische Landesbibliothek — Staats- und Universitätsbibliothek Dresden: SLUB [online], ©2018. [cit. 2018-08-06]. Dostupné z: https://www.slub-dresden.de/startseite/
Stadtbibliothek Chemnitz [online], [2018]. [cit. 2018-08-06]. Dostupné z: http://www.stadtbibliothek-chemnitz.de/
Städtische Bibliotheken Dresden: Kulturpalast Dresden [online], [2018]. [cit. 2018-08-06]. Dostupné z: https://www.kulturpalast-dresden.de/zentralbibliothek.html
Universitäts- und Landesbibliothek Sachsen-Anhalt: Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg [online], 2018. [cit. 2018-08-06]. Dostupné z: https://bibliothek.uni-halle.de/
Universitätsbibliothek Leipzig: Bibliotheca Albertina [online], [2018]. [cit. 2018-08-06]. Dostupné z: https://www.ub.uni-leipzig.de/standorte/bibliotheca-albertina/
ĎURKÁČ, Martin; ADÁMKOVÁ, Věra. Studijní cesta SDRUK 2018 – Saské knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(3) [cit. 2024-11-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/studijni-cesta-sdruk-2018-saske-knihovny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|