Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2013 » Studijní a dokumentační centrum ve vile Tugendhat
V roce 2005 vzniklo ve vile Tugendhat, která je od roku 1994 v operativní správě Muzea města Brna (MuMB), Studijní a dokumentační centrum (SDC-VT). Jeho hlavním úkolem je shromažďovat fakta a dokumenty o stavbě, architektovi a stavebnících vily a postupně je zpřístupnit odborné i laické veřejnosti.
Od roku 2009 je „Sběrný dokumentační projekt“ archivních i soudobých plánových, fotografických, filmových a fonetických materiálů systematicky zpracováván formou digitalizované databáze. Byl podpořen z programu Ministerstva kultury ČR (Podpora pro památky UNESCO) a nese název „Vila Tugendhat – Sběrný dokumentační projekt“. V rámci projektu vznikly nové webové stránky vily Tugendhat v českém a anglickém jazyce, které se pravidelně doplňují, rozšiřují a aktualizují. Na webu vily v samostatné kapitole v sekci SDC zůstává mj. archivován průběh památkové obnovy vily z let 2010-2012, v němž měla široká světová veřejnost unikátní možnost sledovat v pravidelných měsíčních intervalech tuto závažnou etapu ve stavební historii domu.
Během obnovy vily se projekt zaměřil na operativní dokumentaci stavby, kterou zajišťovalo SDC-VT. V průběhu stavebních prací byly objeveny fragmenty autentických prvků a materiálů použitých při stavbě domu v letech 1929-1930, ale i v pozdějším období. Tyto prvky a materiály byly v rámci operativní dokumentace stavby evidovány a po dokončení památkové obnovy vily uloženy v depozitáři MuMB. Vybraným stavebním prvkům a materiálům by měla být v budoucnu věnována samostatná expozice, která by představila tento specifický segment stavební historie vily Tugendhat.
Poznatky shromážděné činností SDC-VT jsou shrnuty v první obsáhlé syntéze o vile Tugendhat z pera českých autorů, a to od jejího vzniku až do roku 2012 (editorky: Iveta Černá a Dagmar Černoušková, vydalo Muzeum města Brna v roce 2012, 288 stran). Titul MIES V BRNĚ volně navazuje na velkorysé publikační projekty o díle architekta Ludwiga Miese van der Rohe v USA a v Německu (Mies in Amerika a Mies in Berlin). Kniha je strukturovaná do čtyř kapitol věnovaných zásadním obdobím v dějinách stavby: GENEZE STAVBY mapuje historické souvislosti, vznik a průběh stavby, prostor vily, kompozici zahrady a přináší text o jediném uměleckém díle ve vile, dívčím torzu od Wilhelma Lehmbrucka. DALŠÍ OSUDY DOMU se věnují válečným a poválečným osudům domu i jejích stavebníků a první obnově vily v letech 1981-1985. REHABILITACE DOMU přibližuje průzkumy, projekty a obnovu a restauraci stavby v letech 2010-2012. MATERIALITA STAVBY pak představuje klíčové restaurátorské profese. Texty 30 autorů jsou doplněny cca 370 vyobrazeními. Publikace, která má ambici oslovit i širší zainteresovanou veřejnost, byla oceněna cenou Gloria musaealis jako publikace roku 2012.
ČERNOUŠKOVÁ, Dagmar. Studijní a dokumentační centrum ve vile Tugendhat. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(2) [cit. 2024-11-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/studijni-dokumentacni-centrum-ve-vile-tugendhat
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|