Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2024 » Studijní zájezd do bavorských knihoven se SKIP
Mezi každoroční očekávanou aktivitu SKIP ČR patří zahraniční studijní zájezd, který se vždy těší velkému zájmu. Vždyť jak nejlépe získávat nové nápady, podněty a inspiraci pro knihovny než tím, že lze vidět příklady dobré praxe na vlastní oči s možností dotazů, mnohdy s příležitostí nahlédnout do zázemí navštívených knihoven a seznámit se bezprostředně s prací zahraničních kolegů. V letošním roce připravil SKIP studijní zájezd po moderních knihovnách v Bavorsku, který se uskutečnil 13.–18. května s podporou z grantu Česko-německého fondu budoucnosti. Celkem bylo navštíveno osm knihoven spolu s pracovištěm servisních služeb knihovnám.
(Státní a městská knihovna Augsburg) Augsburg je třetí největší město v Bavorsku, ve kterém má téměř 50 % populace migrační původ. Žijí zde lidé ze 76 národů a 162 zemí. Knihovna reaguje na složení obyvatel rozmanitou nabídkou služeb. Ve spolupráci s Úřadem pro sociální integraci pořádá série akcí „Respekt! Augsburg žije rozmanitostí“. Kromě čtení renomovaných autorů nechybí setkávání v knihovně a filmové večery. Pro zájemce nabízí každou první středu v měsíci seznámení s online katalogy a databázemi. Knihovna úspěšně spolupracuje s dobrovolníky zejména z řad seniorů, kterým přispívá na hromadnou dopravu při cestě do knihovny.
(Univerzitní knihovna Augsburg) Knihovna má takřka 3 miliony dokumentů a přes 32 tisíc uživatelů. Je otevřeno každý den, ve všední dny 8:30-23:00, v sobotu 10-21 hod., v neděli 12-18 hod. Vzhledem k tomu, že cesta od knihovny k zastávce veřejné dopravy vede parkem, nabízí ostraha knihovny doprovod po zavírací době až k zastávce.
Universitätsbibliothek der Ludwig Maximilians Universität München (LMU), Die Fachbibliothek München (Philologicum Mnichov)
Ústřední knihovnu doplňuje výukové centrum Leo 13 (dříve centrální sbírka učebnic), 14 odborných knihoven a 56 dalších menších knihoven LMU. Knihovna disponuje komfortním zázemím pro studenty včetně pohodlného sedacího nábytku.
(Městská knihovna v Mnichově) V současné době se knihovna nachází v náhradních prostorách objektu Motorama.[1] Původní sídlo knihovny, budova Gasteig, je v rekonstrukci. Zaměstnanci poskytují služby uživatelům v pracovní dny v době 10-20 hod., do 22hod. je vystřídá služba security. Knihovna je rozdělená podle barev a témat, oddělení pro děti, pro dospělé, volný čas aj.
Dámské noční taxi
Ve spolupráci s městem nabízí knihovna dívkám a ženám od 16 let příspěvek 10 eur na taxi z důvodu bezpečného večerního cestování. Každá žena ve věku 16 a více let si může vyzvednout poukaz na podporu jízd taxíkem. Poukázky jsou k dispozici ve všech pobočkách knihovny. Služba uvádí, že dámské noční taxi je zaměřeno na ženy, tedy i trans ženy a nebinární ženy. Muži nemohou službu využít ani jako doprovod.
Koncept Otevřené knihovny
Pod heslem Více knihovny! je knihovna otevřena brzy ráno, pozdě večer a o nedělích a svátcích bez přítomnosti odborného personálu. V této době je možné realizovat výpůjčky a využívat digitální služby s podporou bezpečnostních služeb a technologií. Otevřenou knihovnu mohou využívat registrovaní uživatelé od 16 let s platným čtenářským průkazem. Městskou knihovnu v Mnichově mohou využívat v průběhu otevírací doby i návštěvníci bez registrace. Koncept Otevřené knihovny byl již prověřen i v mezinárodním měřítku jako podpora dostupnosti knihovny zejména pro produktivní věk.
(Městská knihovna Norimberk) Historie knihovny sahá až do 2. poloviny 14. století a patří k jedné z nejstarších městských knihoven v Německu a současně je druhou největší knihovnou v Bavorsku. Do nových prostor byla přestěhovaná v roce 2012. Městskou knihovnu v Norimberku tvoří centrální knihovna a šest knihoven v městských částech spolu se dvěma mobilními knihovnami (bibliobusy). Zájemci o využívání mobilní knihovny mohou odebírat newsletter s aktuálními informacemi o změnách autobusových zastávek. Knihovní fond obsahuje více jak 900 tisíc médií. Knihovna nabízí služby rodičům, učitelům a pedagogickým pracovníkům předškolních zařízení, od podpory čtenářství v raném věku až po informace k získání kvalifikací pro studium a práci. Podporu a poradenství nabízí také školním knihovnám.
(Knihovna technické vysoké školy Georga Simona Ohma, Norimberk) Knihovna sídlí v budově postavené roku 1833-35, která prošla 2019 rekonstrukcí. S více jak 200 tisíci svazky se většinově nachází v nových prostorách, menší část fondu je umístěna na několika dalších místech. Uživatelé mají k dispozici více než 400 tisíc elektronických médií (časopisy, databáze a e-knihy). Knihovna posílá předupomínky pět dní před uplynutím výpůjční lhůty. Používání knihovny je bezplatné s výjimkou poplatků za meziknihovní výpůjční služby, ztracené průkazy či výpůjčky a upomínky. Studenti univerzity si mohou půjčovat až na 90 pracovních dnů notebooky. V případě vnějšího poškození (bez vlivu na funkčnost) je účtován paušální poplatek 25 eur za snížení hodnoty zařízení.
(Městská knihovna Reutlingen) Knihovna byla otevřena v nových prostorách v roce 1985. Má deset poboček. Prezentuje se jako místo k pobytu a setkávání. Nabízí bezplatné programy pro výuku jazyků. Pro zájemce o výuku němčiny nabízí zdarma výukový portál. V rámci propagace a rozšiřování služeb používá mobilní kolo, mobilbike (inspirace z norského Oslo Public Library. Knihovna se zapojila do projektu Zelená knihovna. Ve své práci dodržuje všech 17 cílů udržitelného rozvoje OSN: nabízí tašky z recyklovaného materiálu k zapůjčení nebo tašky na kola, používá papír šetrný k životnímu prostředí aj.
Poslední zastávka byla v EKZ Bibliotheksservice Reutlingen, servisní společnosti pro knihovny se sídlem v Reutlingenu. V České republice tuto funkci vykonává, s určitými odlišnostmi, společnost CEIBA. Mezi poskytované služby patří například:
EKZ byla založena v roce 1947 jako nákupní centrum pro veřejné knihovny (Einkaufszentrale für Öffentliche Büchereien durch Körperschaften der öffentlichen Hand in Reutlingen). Nabízí poradenství i školním knihovnám, pro které vydává zpravodaj Škola a knihovna. Zájemci z řad veřejných, školních či firemních knihoven se mohou přihlásit a nechat si zasílat měsíční newsletter EKZ s aktualitami o nových produktech, nabídkách, akcích a školeních pro knihovníky. V tištěné i elektronické podobě vydává pololetní magazín pro knihovny Report.
Navštívené knihovny potvrdily, že i české knihovny se mohou svým vybavením směle srovnávat s knihovnami v zahraničí. Vizí snad nedaleké budoucnosti je koncept otevřené knihovny, jejíž první vlaštovky se již těší zájmu v podobě pobočky Městské knihovny Praha Černý most a nově i Löwitův mlýn v Libni. Všechny navštívené knihovny přinesly nové podněty a inspiraci pro další rozvoj služeb uživatelům. Studijní zájezd po bavorských knihovnách se SKIP opravdu povedl!
[1] Motorama byla původně postavena na počátku 70. let jako autosalon. Již více než 20 let slouží jako místní nákupní centrum s byty v horních podlažích.
[2] Onleihe je bezplatná digitální knihovna Goethe-Institutu dostupná také v České republice. Umožňuje stahovat cca 20 000 elektronických knih v němčině, audioknihy, materiály pro studenty němčiny, časopisy, noviny a sledovat filmy.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Studijní zájezd do bavorských knihoven se SKIP. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(4) [cit. 2024-12-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/studijni-zajezd-do-bavorskych-knihoven-se-skip
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|