Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2023 » Studovna-čítárna Městské knihovny Kyjov jako inovativní prostor pro všechny generace
Budova Městské knihovny Kyjov byla zaměstnancům předána do užívání v květnu 1988 a slavnostně otevřena 2. 9. 1988. V průběhu let se měnily potřeby zaměstnanců i uživatelů a tak došlo k několika úpravám. Vybudoval se přednáškový sál v suterénu, vyřešilo se odhlučnění oddělení pro děti a mládež, pořídily se nové výpůjční pulty a nové regály. V roce 2018 došlo v rámci projektu, zpracovaného městem, ke kompletní rekonstrukci budovy, jejímž účelem bylo především zajistit bezbariérovost a zateplení, výměnu oken a vybudování komunitního centra ve 3. n. p. pro potřeby nevidomých a slabozrakých. Ve vnitřních prostorech knihovny se modernizovalo sociální zázemí a vyměnila podlahová krytina. Po všech těchto úpravách se knihovna prosvětlila, získala modernější kabát. Jediný prostor, který se v podstatě za více než třicet let nezměnil, byla čítárna – studovna.
Do oddělení se v průběhu let umístily nové stoly a židle pro přednáškové účely, ale zůstal původní výpůjční pult, stejně jako nepříliš hezky vyhlížející boxy pro uživatele veřejného internetu a staré regály, které nebyly přímo určeny pro skladování periodik. Chyběl také vhodný prostor pro ukládání audioknih, jejichž půjčování v poslední době zaznamenalo značný rozmach. Funkčnost čítárny byla v uplynulých letech snížena nejenom menším počtem výpůjček či využíváním veřejného internetu, ale i větší dostupností ostatních médií a menším zájmem o denní tisk.
Vzhledem k tomu, že město již investovalo nemalý finanční obnos do rozsáhlé rekonstrukce budovy, nezbývalo, než se snažit o modernizaci prostoru ve vlastní režii, což bývá tím nejtěžším úkolem. Běžný finanční rozpočet městské knihovny na tento úkol nestačil, tak jsme navázali v roce 2020 spolupráci s místí MAS (Místní akční skupina) Kyjovské Slovácko v pohybu. Ujala se nás ředitelka Bc. Hana Horňáková a doporučila žádat o dotaci ze SZIF (Státní zemědělský intervenční fond). Náš záměr z pohledu knihovny byl jasný. Když už rekonstrukce, tak komplexní renovace a především modernizace celého prostoru tak, aby bylo vybudováno místo, které bude atraktivní pro všechny generace. Aby byl vytvořen důstojný prostor využitelný ke klasickým výpůjčním službám v klidovém režimu a současně aby vznikla aktivní odpolední zóna pro studenty, pracující či seniory. Prostorové dispozice byly zcela jasné. Oddělení čítárny je umístěno v samostatné místnosti, do níž je vstup hned z hlavního vestibulu. Místem jsme tedy byli limitováni.
Neměli jsme zásadní požadavky, co se týká modernizace a případných speciálních prvků, pouze jsme chtěli modernizovat vybavení pro chod knihovny. Jednalo se hlavně o výpůjční pult, místa pro uživatele veřejného internetu, regál pro ukládání a vystavení periodik a prostory pro ukládání již zmíněných audioknih. Zároveň jsme chtěli docílit vizuálně odděleného prostoru, aby uživatelé neměli dojem, že se vzájemně ruší a aby pro mládež vzniklo místo, které bude vhodné nejenom pro studium, ale také k relaxaci. Chtěli jsme uživatelům dopřát větší komfort a pohodlí zakomponováním samoobslužného minibaru, kde budou mít možnost uvařit si kávu či čaj nebo nabídnout něco malého k zakousnutí. Vše na bázi dobrovolných příspěvků.
Na zpracování projektu Multifunkční prostory studovny - čítárny se za knihovnu podílela ředitelka knihovny Mgr. Michaela Moudrá společně se zástupkyní ředitelky Mgr. Zuzanou Škoríkovou. Podobu prostoru navrhla Ing. Lenka Vlachová z kyjovského ateliéru 100D, projekt byl podán přes MASK (Místní akční skupina) Kyjovské Slovácko v pohybu a o samotnou realizaci se postarala firma Godiya Group s. r. o. Získaná dotace byla ve výši 881.600.000 Kč, z toho 705.280.000 Kč byla celková částka přiznané dotace, zbytek knihovna doplatila ze svého rozpočtu.
Samotná realizace se nám zpozdila z důvodu covidové pandemie a nevyhnuly se nám ani jiné problémy jako například rapidní nárůst cen materiálu. Nakonec se nám podařilo celý projekt kompletně realizovat a letos v březnu uvést nový prostor slavnostně do provozu. Čítárna - studovna, která je v plném provozu od 1. 3. 2023, funguje ve dvou režimech. V dopoledním režimu KLIDOVÉ ZÓNY a v odpoledním režimu AKTIV ZÓNY, kde je vedle běžných uživatelských možností také čas na zábavu nebo setkání pro studijní či zájmové aktivity. Už nyní se daří alespoň mírně naplnit naše vize ve smyslu zvýšení návštěvnosti. Čítárnu více navštěvují studenti a nápomocné jsou nám i místní školy, které začaly hojně využívat možnost promítání dokumentárních filmů v rámci projektu PROMÍTEJ I TY!, do kterého jsme jako knihovna zapojeni.
Od září bychom sem rádi přesunuli fungování Virtuální univerzity třetího věku a obnovili PC kurzy pro seniory. Ty jsme pořádali pravidelně ještě před obdobím pandemie a tímto pak byly přerušeny. Nyní bychom je veřejnosti zase rádi nabídli. V zářijovém termínu zde také plánujeme uspořádat pravidelnou akci Noc literatury. Postupně připravujeme další generační aktivity, které by měly být hlavní náplní činnosti v tomto oddělení. Chceme ukázat veřejnosti, že máme stále co nabídnout. Naším přáním je jednoznačně návrat uživatelů do knihovny a plnohodnotné využívání nového prostoru všemi generacemi tak, aby se stal živým a zábavným.
MOUDRÁ, Michaela; HRADILOVÁ, Martina. Studovna-čítárna Městské knihovny Kyjov jako inovativní prostor pro všechny generace . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(2) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/studovna-citarna-mestske-knihovny-kyjov-jako-inovativni-prostor-pro-vsechny-generace
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|