Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2019 » Šumperská knihovna T. G. Masaryka – rok v nové budově
Příspěvek nás seznamuje s přístupem vedení a kolektivu pracovníků městské knihovny k uživatelům i občanům města. V tomto případě se jedná o Městskou knihovnu Šumperk, ale příspěvek přináší inspirace i ostatním veřejným knihovnám. Široké obsahové spektrum vzdělávacích cyklů, tradičně úspěšné akce jako festival Město čte knihu i jednotlivých pořadů např. výstava a Lavička Václava Havla k výročí Sametové revoluce, to vše jsou aktivity, které osloví různé věkové i zájmové skupiny veřejnosti.
Prvního září uplynul přesně rok od doby, kdy knihovna slavnostně otevřela nové prostory v bývalé Masarykově škole, která byla pro účel provozování knihovny zrekonstruována. Knihovna stojí v těsné blízkosti Gymnázia Šumperk, nedaleko od vlakového a autobusového nádraží a centra města. V samostatném objektu sídlí společně s VŠ báňskou – Technická univerzita. Knihovna využívá dvě patra a ve 3. patře sídlí třídy VŠ. Budova knihovny slouží zároveň i jako komunitní centrum. V klubovnách, které knihovna pronajímá, se scházejí místní spolky. Knihovna ve spolupráci s nimi pořádá různé kulturní a vzdělávací akce. V knihovně provozuje Literární kavárnu Centrum sociálních služeb Pomněnka jako chráněné pracoviště. Knihovna spolupracuje s organizací Dětský klíč, pomáhající autistům, jejíž klienti docházejí na pracoviště balení knih, kde pomáhají čistit knihy připravené k opravě. Knihovna také spolupracuje s organizací Vincentinum (poskytovatel sociálních služeb). Zaměstnává jednoho klienta této organizace na údržbu pořádku okolo budovy knihovny.
Součástí prostor jsou dva velmi pěkné sály s kapacitou 80 a 180 osob. Tyto sály slouží pro pořádání kulturních a vzdělávacích akcí v knihově, zároveň jsou pronajímány místním spolkům, sdružením a organizacím. O pronájem sálů je velký zájem. Přestěhováním do nové budovy získala knihovna mnohem větší prostory jak pro půjčovnu pro dospělé, tak především půjčovna pro děti a mládež si ve srovnání se starou budovou výrazně polepšila prostorově a vhodným vybavením. Celkově se zlepšilo i administrativní zázemí pracovníků knihovny. Nové prostory přinesly i významný nárůst čtenářů jak na dospělém, tak i na dětském oddělení. Výrazně stoupla návštěvnost kulturních a vzdělávacích akcí, které pořádá knihovna. Ve staré budově byla kapacita sálu 60 osob, v současné době se přednášek zúčastňuje mezi 120 až 180 posluchači.
Knihovna pokračuje v pořádání přednášek, které byly úspěšné i ve staré budově. Jedná se hlavně o cestovatelské besedy, přednášky o místní historii a autorská čtení. Nově knihovna připravila pro své uživatele vzdělávací semináře. Velmi úspěšný a navštěvovaný je Literární seminář, který vede PhDr. Marie Brožová, seminář Nejvyšší vrcholky hor a Klasika viva slovem. Pro další školní rok přidala knihovna seminář Moderní dějiny 20. století. Jsme velmi příjemně překvapeni zájmem veřejnosti. Výrazně vzrostl počet pořádaných besed se spisovateli. Za rok od otevření knihovny u nás ze svých knih četli spisovatelé: Markéta Pilátová, Pavel Kosatík, Anna Strnadová, Daniela Fischerová, Pavla Horáková a Iva Březinová.
Knihovna se také zapojila do projektu, který lidem přináší informace o domácí hospicové péči a paliativní medicíně. Navázala spolupráci s místní Charitou Šumperk. Obě organizace spolu uspořádaly výstavu fotografií Jindřicha Štreita Mobilní hospic Nejste sami a připravily přednášku Marie Svatošové, která se setkala s obrovským zájmem veřejnosti, a přednášku Viery Ivanovové a Dagmar Remešové věnovanou problematice doprovázení vážně nemocných. Každé dva měsíce v knihovně probíhají vernisáže výstav jak v dospělém, tak v dětském oddělení.
Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk je však u knihovnické odborné veřejnosti velmi známa svým festivalem Město čte knihu. Tento festival v Šumperku pořádáme od roku 2005 vždy na začátku listopadu. Za dobu od svého vzniku se zařadil k oblíbeným a bohatě navštěvovaným akcím. Na přípravě a realizaci spolupracují vlastně všechny kulturní organizace ve městě, školy, společenská zařízení i řada nadšených jednotlivců. Naším záměrem je přilákat k četbě nejen ty, kteří jsou s knihou v pravidelném kontaktu, ale také ty, u nichž tomu tak není. Po celý týden festivalu se soustředíme na čtení z díla jednoho autora; v prvním ročníku v r. 2005 jsme četli novelu z díla Vladimíra Körnera, následovali Jan Werich, Jiří Suchý, Bohumil Hrabal, Ota Pavel, Ludvík Vaculík, Karel Čapek, Karel Poláček, Markéta Pilátová, Ivan Kraus. Výjimku tvořily dva ročníky, kdy jsme se soustředili ne na autora, ale na téma. V roce 2010 jsme k výročí festivalu Blues Alive četli knihu …a to je blues, při 10. ročníku Město čte knihu v roce 2014 jsme četli Pohádky nejen pro dospělé. V roce 2017 jsme četli z povídkové knihy Daniely Fischerové pod názvem Zbytečná koroptev aneb Důvěrné sdělení a v loňském roce z knihy Jiřího Brdečky, kterou nám sestavila jeho dcera Tereza Brdečková. Více o akcích festivalu je na webových stránkách www.mestocteknihu.cz.
Téměř pravidelnou součástí festivalu se stala nová kniha, kterou v jednotné ediční řadě vydává jeden z našich partnerů, místní nakladatel Pavel Ševčík – Veduta Štíty. Kniha se pro návštěvníky festivalu stala vyhledávaným sběratelským artiklem, dostávají ji školy, společenská zařízení, je honorářem (nebo součástí honoráře) pro účinkující. Z knihy čteme za účasti místních i přespolních hostů každý den v jiném prostředí, probíhají klubová setkání, čtenářská štafeta místními školami a další akce dle fantazie a možností pořadatelů. Pro letošní 15. ročník festivalu jsme vybrali autora Ilju Hurníka a knihu nám ilustruje akademická malířka Anežka Kovalová.
Knihovna díky místnímu mecenáši získala Lavičku Václava Havla, která je v prostoru před hlavním vstupem do budovy knihovny. Vzniklo tak velmi hezké prostředí pro pořádání různých kulturních akcí. Město Šumperk zde například velmi důstojně oslavilo 100. výročí republiky. V letošním roce si budeme v listopadu připomínat události 17. listopadu. Knihovna přišla s výzvou, aby se občané fotili na Lavičce Václava Havla. Fotografie pak budou použity do koláže „Na Lavičce Václava Havla“, kterou chce knihovna odhalit při vernisáži právě 17. listopadu 2019.
Zájem knihovnické veřejnosti o naši knihovnu je velký. Od jejího otevření ji navštívilo mnoho kolegů u příležitosti cílených exkurzí, nebo při Valné hromadě Svazu knihovníků a informačních pracovníků SKIP10. Rádi případně přivítáme další zájemce a pochlubíme se našimi krásnými prostory a všemi kulturními akcemi, které pořádáme.
ŠELIGOVÁ, Kamila. Šumperská knihovna T. G. Masaryka – rok v nové budově. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(3) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/sumperska-knihovna-t-g-masaryka-rok-v-nove-budove
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|