Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2012 » Tajemství metodiky
Uvedeného dne se na dětském oddělení sešlo dvanáct knihovnic „děckařek“ jako vždy chtivých nových informací a ochotných učit se něco nového, aby mohly svým uživatelům poskytovat komplexnější služby a vhodné podmínky pro své čtenáře.
Na uvítanou knihovnice zhlédly pohádku Sněhurka, kterou si připravili a předvedli žáci 4. třídy. Poté provedla paní ředitelka všechny přítomné knihovnou a seznámila je i se zákulisím – skladové prostory, učebny a kanceláře ekonomky, účetní a paní ředitelky.
Po malém občerstvení se už nedočkavé děckařky vrhly na hlavní bod programu – přehlídku praktických ukázek besed pro děti různého věku.
Kolegyně Radka Pavlíčková z Městské knihovny v Jihlavě si nachystala program „Hoch od Bobří řeky“. Za využití CD přehrávače, dataprojektoru, knih, osobního vyprávění a kvizových otázek seznámila všechny zúčastněné s životem a dílem Jaroslava Foglara. Vzhledem k tomu, že je paní knihovnice aktivní skautka, byla beseda provedena velmi přesvědčivě, s chutí a láskou k danému spisovateli. Celá beseda se nesla, alespoň podle mě, v duchu přátelství, vzájemné pomoci a soudržnosti.
Síla přátelství byla mottem i další besedy, kterou si připravila kolegyně Vlaďka Žajdlíková z Městské knihovny ve Veselí na Moravě. Na úvod si vybrala několik kladných knižních hrdinů, které jsme měly dát dohromady (Vinnetou – Old Shatterhand apod.) a o nich si s účastníky besedy povídala. Věnovala se také otázkám přátelství kluků a přátelství dívek (což vtipně doplnila komiksy Pupíky a Rychlé šípy). V poslední části programu se měli účastníci vžít do role dvou kamarádů, z nichž jeden druhého zklamal, a vyjádřit pocity, které to přináší. Její prezentace besedy právě s názvem „Síla přátelství“ byla velmi pěkná.
Kolegyně Lenka Němečková z Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově nám zase předvedla Videostop. Pomocí ukázek z filmů představila knižní předlohy literatury pro mládež. Děti soutěží a zároveň se seznamují s knihami. Myslím, že tato forma práce se dětem určitě líbí a nenásilnou formou se přivede ke knize. Program je vhodný také pro dospělé.
Kolegyně z Vyškova ještě přidala jednu besedu – O pohádkářích podle abecedy, která je volně upravitelná na jakoukoliv délku. Beseda je určena žákům druhého stupně a seznamuje je, za pomocí PowerPointové prezentace, se slavnými autory a autorkami pohádek.
Knihovnice Milada Holešová a Hana Zrůstová z Městské knihovny z Nového Města na Moravě předvedly ukázku besedy pro nejmenší čtenáře s názvem „Od Andulky po žížalu“ – kde děti pomocí leporel na jednotlivá písmena abecedy přednáší krátké básničky, sestavují puzzle, ukazují, jak se naučily jednotlivá písmena a zvládly čtení. Program je velmi pestrý a děti při jeho realizaci vydrží i poměrně dlouhou dobu poslouchat a hrát si s tématem.
Besedu Titanic přivezla kolegyně Helena Selucká z Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Velmi zajímavou besedu, kterou dělají především pro speciální školy. Děti dostanou roli - představují jednoho cestujícího z Titanicu a až na závěr se dozvědí, zda přežily nebo se utopily. Plní po knihovně jednotlivé úkoly, vyhledávají literaturu a zjišťují, jaké byly důvody potopení slavné lodi.
My ze Žďáru jsme připravily „Sportovní abecedu“ – kde pomocí knih, kvizů, doplňovaček, skládaček, básniček a hádanek seznamujeme děti s jednotlivými sporty a také olympijským hnutím.
Ačkoliv jsme se vůbec předem nedomlouvaly, jakou besedu si připravíme, všemi besedami se prolínalo jedno téma, a to přátelství, kamarádství, pospolitost, férovost, čestnost, věci, které se - jak mi alespoň připadá - z našeho běžného života tak trochu vytrácejí.
Třešničkou na dortu byla na závěr našeho setkání prohlídka Regionálního muzea ve Ždáře nad Sázavou, kde zrovna probíhala výstava k jaru a Velikonocím.
Vzdělávací aktivity pro dětské čtenáře byly vždy součástí služeb knihoven. Každá knihovna se zabývá přípravou a vzděláváním dětských uživatelů. Věřím, že naše malé setkání pomohlo k rozšíření různých forem práce s dětmi a dalo všem spoustu podnětů do další práce s dětmi.
PTÁČKOVÁ, Božena. Tajemství metodiky. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(2) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/tajemstvi-metodiky
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|