Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2022 » Technologická laboratoř na půdě Filozofické fakulty MU
V roce 2021 otevřela Ústřední knihovna Filozofické fakulty MU nový typ studovny. Jedná se o studovnu typu Makerspace, která nabízí uživatelům přístup k vybraným digitálním i manuálním technologiím. Cílem studovny je rozšířit nabídku forem vzdělávání, které knihovna v současné době nabízí. Z pohledu knihovníků se jedná o typ studijního místa, které podporuje tvořivost, uživatel se zde tedy nestává pouze příjemcem znalostí, ale i tvůrcem. Makerspace umožňuje uživatelům získat zcela nový typ dovedností. Tyto dovednosti mohou následně sloužit pro přenos do vědeckých a vzdělávacích aktivit v oboru, kterému se věnují. Knihovna tak podporuje nové směry a možnosti výzkumu v humanitních vědách (viz konkrétní příklad projektu THEATRE3D na konci tohoto článku).
V zahraničí je tento typ studoven jak v městských, tak i v akademických knihovnách běžný, taktéž se vybrané technologie objevují již na vybraných vysokých školách technického zaměření – jedná se především o 3D tisk. V této komplexní podobě se jedná o první studovnu tohoto typu v rámci vysoké školy v ČR, specifické je také umístění na fakultu humanitního typu. Nejedná se o umístění náhodné, či způsobené pouze osobním nadšením knihovníků pro technologie. Filozofická fakulta dlouhodobě podporuje téma zvyšování kompetencí v oblasti digitálních humanitních věd ať už v rámci stanovených cílů v dlouhodobých záměrech, tak i podporou samotného vedení – v tomto případě proděkana PhDr. Petra Škyříka, Ph.D., který je ideovým otcem myšlenky na vznik studovny tohoto typu.
Studovna vznikla uvolněním jedné z kanceláří ve 3. patře Ústřední knihovny, která doposud sloužila jako zázemí pro pracovníky knihovny. Stavební úpravy byly financovány z rozpočtu FF, pro nákup technologií využila knihovna programový rámec Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR – OP Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), PO 2 Rozvoj vysokých škol a lidských zdrojů pro výzkum a vývoj – MUNI4STUDENTS. Technologie byly v rámci projektu zpřístupňovány jednotlivě v rámci lekcí informačního vzdělávání, kvůli epidemiologické situaci byla celá studovna zpřístupněna uživatelům až v roce 2021. Studovna je otevřená v celém rozsahu provozní doby Ústřední knihovny a přístup do ní mají všichni studenti a zaměstnanci Masarykovy univerzity, kteří splňují podmínku zaškolení.
Technologie, které jsou k dispozici, vychází z konceptu FabLab z anglického Fabrication Laboratory, což se dá volně přeložit, jako otevřená high-tech dílna. Vzhledem k dispozicím studovny jsme byli nuceni omezit se jen na některé vybrané technologie. V základu je tak k dispozici šicí stroj (Brother FS70WTX), řezací ploter (i-Craft 2.0), plackovač, virtuální realita (HTC Vive Pro) a v neposlední řadě také 3D tiskárna (Original Prusa i3 MK3S) pořízená z programu Pruša pro školy. Ten kromě možnosti získat 3D tiskárnu nabízel i podporu na úrovni technické a didaktické. Zde knihovna uspěla s modelem italského divadla Farnese. Začátkem letošního roku byla nabídka technologií rozšířena o nový typ 3D tiskárny (Original Prusa SL1S SPEED) založený na technologii MSLA. Nejen tyto stroje jsou potřeba pro vlastní tvorbu. A tak je dílna vybavena i příslušným vybavením k jednotlivým strojům. Navíc je zde přítomen i sortiment malého nářadí. Pro zájemce je zde také dostupná tavná pistole, aku vrtačka ale třeba i modelářská multibruska. Knihovna bude další technologie postupně doplňovat, rozšiřovat a naplňovat tak koncept FabLabu.
Vzhledem k náročnosti obsluhy daných technologií má studovna řízený vstup na kartu. Pro získání přístupu je nutno projít zaškolením, a to buď v rámci pravidelných Otevřených dní, které probíhají každé druhé úterý v měsíci, nebo absolvováním lekce k vybrané technologii. Lekce jsou nabízeny v průběhu celého semestru a jsou zařazeny v sekci Lekce a workshopy, které knihovna již tradičně studentům nabízí. Lekce jsou jak obsahem, tak i kapacitou nastavené tak, aby každý absolvent získal základní informace o obsluze stroje a mohl pak již samostatně pracovat na realizaci svých výzkumných projektů. Po necelém půl roce fungování již lekcemi prošlo více než 70 zájemců o tyto technologie.
Mezi uživatele Makerspace patří i samotní knihovníci. Technologii 3D tisku využili při realizaci interního projektu THEATRE3D realizovaného na Katedře divadelních studií FF MU. Ve spolupráci s Ústřední knihovnou FF MU vzniklo 16 modelů divadelních artefaktů (divadelních prostor, architektury a scénografie). Tyto modely si mohou studenti vytisknout v prostoru MAKERSPACE a získat tak cenné dovednosti spojené s přípravou, tvorbou a také s konečnou úpravou tisknutého modelu. Jeden z vybraných modelů je také přístupný na Prusa Education (prusa3d.cz). Pro další rozvoj samotné studovny připravujeme větší a vhodnější prostory v suterénu knihovny, které umožní jak rozšíření nabízených technologií, tak i uživatelského komfortu. Kolem samotného konceptu služby je připravován i vlastní výzkum, nejbližší plány se týkají rozšířené a virtuální reality.
Odkazy:
Webové stránky studovny Makerspace
Modely z projektu THEATRE3D
BOČKOVÁ, Markéta; BRÜCK, Roman. Technologická laboratoř na půdě Filozofické fakulty MU. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/technologicka-laborator-na-pude-filozoficke-fakulty-mu
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|