Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2011 » TEMAP - Technologie pro zpřístupnění mapových sbírek ČR
Projekt TEMAP[1] vychází z potřeby paměťových institucí efektivním způsobem zpracovat a zpřístupnit dosud špatně přístupné mapové sbírky. Jeho cílem je nabídnout volně dostupný soubor softwarových nástrojů a metodik, který umožní zpracování starých mapových děl nejen s ohledem na jejich evidenci, ale i na kartografickou korektnost a atraktivní zpřístupnění laické veřejnosti. Jeho ambicí je propojit technické znalosti kartografie, zkušenosti paměťových institucí a moderní webové technologie.
Výzkum bude zaměřen zejména na podporu sdíleného zpracování starých map, které umožní snazší identifikaci shodných exemplářů. Tím zrychlí katalogizaci a díky možnosti sdílení záznamů také omezí chybovost při vytváření bibliografických záznamů a zajistí jejich jednotnou podobu. Takto získaná data budou následně využita pro zdokonalení a tvorbu nových způsobů on-line zpřístupňování mapových sbírek, které budou cílené jak na odbornou, tak laickou veřejnost. Technologie budou zaměřeny nejen na vyhledávání, ale i na aktivní práci uživatelů s mapou a možnosti individuálních úprav. Podpoří tak ve vzácné kombinaci zvýšení jak kulturní, tak technické gramotnosti laické veřejnosti. Metodiky i softwarové nástroje budou testovány na historických mapových sbírkách partnerských institucí. Vedlejším efektem projektu projektu se stane zpracování podstatné části těchto mimořádně cenných fondů a jejich částečná digitalizace. Část kartografického bohatství uloženého ve veřejných institucích se tak otevře širší veřejnosti již v rámci projektu TEMAP.
Projekt TEMAP je společným projektem Moravské zemské knihovny, Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy. Byl zahájen v březnu 2011 a ukončen bude v roce 2015. Finačně byl podpořen z Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI) Ministerstva kultury ČR, kde byl vyhodnocen jako třetí nejlepší ze 171 podaných a 35 podpořených projektových záměrů.
Naplnění záměru projektu bude dosaženo prostřednictvím několika dílčích cílů, jejichž vedení bylo svěřeno vždy jedné z partnerských institucí. V obecné rovině lze rozdělení jednotlivých úkolů charakterizovat takto: Moravská zemská knihovna je mimo celkové koordinace partnerů metodicky zodpovědná za programátorskou oblast - zajištění interoperability a koordinaci vývoje. Přímo je pak zodpovědná za softwarový vývoj, Univerzita Karlova vede oblast bibliografických metadat a Masarykova univerzita odpovídá za výzkum a vývoj v oblasti nástrojů pro podporu katalogizace mapových děl. Vlastní bibliografické zpracování si zajišťuje každý partner samostatně za metodického vedení UK. Následující oddíl se pokusí blíže osvětlit jednotlivé dílčí cíle projektu TEMAP.
Moravská zemská knihovna se zaměří na zdokonalení aplikace Georeferencer,[2] který bude doplněn vlastní verzí základní mapy a nástrojem pro prohledávání databází geografických jmen. Vše bude fungovat ve webovém prohlížeči tak, aby tuto službu mohli využít i uživatelé bez odborných znalostí z oblasti GIS. Masarykova univerzita se soustředí na přípravu nástroje pro podporu katalogizace mapových děl.
Katalogizace části Mapové sbírky UK bude nutným předstupněm k testování metadat, softwaru a nových technologií. S chystaným přechodem na nová katalogizační pravidla RDA (Resource Description & Access) bude v koordinaci s Národní knihovnou ČR řešena problematika katalogizace současných, starých i rukopisných kartografických dokumentů. V UK bude v rámci této aktivity vytvořeno přibližně 40 000 bibliografických záznamů, v MU a MZK cca 5 000 bibliografických záznamů map. Vybrané mapy z jednotlivých sbírek budou na všech pracovištích dále digitalizovány. Takto získaná data a metadata budou dále zpřístupněna prostřednictvím k tomu zřízených institucionálních webových portálů. Metadata budou dále agregována do databází GeoBibLine, Souborného katalogu ČR a tam kde to bude relevantní dále do Registru digitalizace, Manuscriptoria nebo portálu Europeana a využívána k testování technologií vyvinutých v rámci projektu.
Univerzita Karlova zajistí také vytvoření volně šiřitelné webové aplikace pro správu a zpřístupnění kartografických dokumentů. Tento software bude disponovat možností přiřazování uživatelských práv pro různé úrovně uživatelů a regulací jejich přístupu k uloženým dokumentům. Součástí systému bude digitální úložiště dat (repozitář) zajišťující ochranu dat, jejich trvalé uchování a možnosti dlouhodobého zpřístupnění jak odborné, tak i laické veřejnosti.
V rámci projektu bude vytvořen nový software pro specializované kartometrické analýzy starých map, doplněný o možnost vizualizace výsledku těchto analýz. Bude vytvořen interaktivní e-learningový kurz zaměřený na problematiku starých map a jejich kartometrických analýz.
Bude také dále rozvíjen portál geografické bibliografie ČR on-line.[3] Důraz bude položen na kartografická bohemika z let 1450 až 1899. Budou zpřístupněny plné texty článků, monografií a vysokoškolských prací. Bude řešena také automatizace stahování článků z internetových serverů redakcí, další automatizace procesů importů/exportů dat, připojení obálek periodik, obsahů sborníků, popř. mapových legend, harmonizace rejstříků geografických autorit, integrace vyhledávání podle souřadnic uložených v bibliografickém záznamu, integrace aplikací vyvinutých v rámci projektu TEMAP.
Zárukou úspěšnosti je spolupráce institucí s bohatými zkušenostmi s danou problematikou s kvalitním personálním zajištěním. Odpovědným řešitelem za MZK je náměstek ředitele Petr Žabička, který má zkušenosti z vedení projektů zaměřených na zpracování a zpřístupňování knihovních dokumentů na národní i evropské úrovni. Pracovníci MZK mají také bohaté zkušenosti s tvorbou aplikací zpřístupňujících staré mapy, zejména v projektech Europeana Travel[4] a Staré mapy online[5]. Tým Laboratoře geoinformatiky a kartografie Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity je veden profesorem Milanem Konečným a dosahuje také řady významných výsledků na národní a mezinárodní úrovni, zejména v oblastech vizualizace geoprostorových dat. Ředitelka Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Eva Novotná má bohaté praktické i teoretické knihovnické zkušenosti a znalosti, byla řešitelkou několika grantových projektů, mj. Geografická bibliografie ČR on-line - GEOBIBLINE[6], a je zapojena i do mezinárodní spolupráce.
[1] TEMAP : Technologie pro zpřístupnění mapových sbírek ČR [online]. 2011 [cit. 2011-03-09]. Dostupné z WWW: <http://www.temap.cz>.
[2] PŘIDAL, Petr. Georeferencer : Online Georeferencing Tool For Scanned Maps (OldMapsOnline.org) [online]. 2009? [cit. 2011-03-09]. Dostupné z WWW: <http://www.georeferencer.org>. Nástroj ve verzi 2.0 byl připraven v rámci projektu Stare mapy online, v jehož dokumentaci jsou obsaženy i zprávy o vývoji Georeferenceru: Mzk.cz [online]. 2008, Datum poslední aktualizace: 3.3.2011 [cit. 2011-03-09]. Projekt VaV Staré mapy online - OldMapsOnline.org. Dostupné z WWW: <http://www.mzk.cz/projekty/oldmapsonline/>.
[3] Czech Geographical Bibliography Online [online]. © 2008-2010 [cit. 2011-05-23]. Dostupné z WWW: <http://www.geobibline.cz/>.
[4] EuropeanaTravel [online]. 06.04.2011 [cit. 2011-05-23]. Dostupné z WWW: <http://www.mzk.cz/o-knihovne/vyzkum-projekty/evropske-projekty/europeana....
[5] Staré mapy online 2008-2011 [online]. 11.05.2011 [cit. 2011-05-23]. Dostupné z WWW: <http://www.mzk.cz/o-knihovne/vyzkum-projekty/narodni-projekty/stare-mapy....
[6] Czech Geographical Bibliography Online. Basic Information [online]. © 2008-2010 [cit. 2011-05-23]. Dostupné z WWW: <http://www.geobibline.cz/>.
DUFKA, Jiří. TEMAP - Technologie pro zpřístupnění mapových sbírek ČR. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(2) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/temap-technologie-pro-zpristupneni-mapovych-sbirek-cr
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|