Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2022 » Tomáš Rusín v hledáčku Očí Brna
V průběhu června a první poloviny července si čtenáři Moravské zemské knihovny mohli prohlédnout multimediální cyklus Oči Brna věnovaný architektu Tomáši Rusínovi.
Doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, narozený 28. 8. 1962 v Ostravě, spoluzaložil s Ivanem Wahlou Atelier RAW – brněnský architektonický atelier – pod jehož hlavičkou obdrželi řadu ocenění, jako např. Grand Prix Obce architektů, Česká cena za architekturu, Stavba roku, Interiér roku atd. Doc. Ing. arch. Tomáš Rusín se zároveň věnuje scénografii s realizacemi na předních scénách a je nositelem ceny Alfréda Radoka, Ceny divadelních novin a ceny Dosky za nejlepší scénografii na Slovensku.
V rámci prezentace ve foyer Moravské zemské knihovny jsme představili osobnost Tomáše Rusína, jeho nejvýznamnější projekty, které v Brně v rámci ateliéru RAW realizoval. Čtenáři tak mohli zhlédnout fotografie liturgického prostoru Kostela sv. Augustina, Café Placzek, zastávky na Obilním trhu (na fotografii), bytových domů Kadetka či Obzor, nebo také Vilu Münz.
Největší zajímavostí tohoto cyklu byl velký model polyfunkčního objektu Dorn (viz fotografie), stojícího vedle nákupního centra Vaňkovka, který si tak mohli zájemci prohlédnout do všech detailů. O Dornu si pak mohli přečíst spoustu zajímavých informací ve vitríně i posuvné obrazovce, kde byly k vidění také snímky exteriéru i interiéru objektu. Ve vitríně s obrazovkou mohli čtenáři dále vidět Českou cenu za architekturu, snímky z rekonstrukce Vily Tugendhat, knihy Ateliéru Raw a spoustu zajímavých knih k tématu těchto Očí Brna.
1. června proběhla v prostorách Moravské zemské knihovny v rámci zahájení cyklu interaktivní přednáška doc. Rusína „Na dvou židlích“ která byla o tvůrčím napětí mezi jeho architektonickou a scénografickou tvorbou. Přes zdánlivou rozdílnost obou disciplín na vlastních realizacích vysledoval a pojmenoval obdobné principy a zákonitosti v přístupu k oběma disciplínám. V rámci přednášky byla také možnost s doc. Rusínem na tato témata debatovat.
Cyklus Oči Brna pokračuje opět v podzimních měsících. Další osobností, která bude v rámci cyklu představena, je prof. RNDr. Ing. Michal V. Marek, DrSc., dr. h. c., ředitel CzechGlobe (Ústav výzkumu globální změny AV ČR), člen Švédské Královské akademie zemědělských a lesnických věd, průkopník moderních ekofyziologických metod používaných při terénních výzkumech lesních ekosystémů. Má osobní zásluhu na zapojení České republiky do mezinárodních výzkumných programů spojených s problematikou dopadů globální změny klimatu. Oči Brna věnované prof. Markovi budete moci v MZK navštívit od poloviny září do konce října.
KOMŮRKOVÁ, Zuzana. Tomáš Rusín v hledáčku Očí Brna. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(3) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/tomas-rusin-v-hledacku-oci-brna
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|