Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2021 » Tvoření spojuje
Nejrůznější tvořivé dílny, kurzy a workshopy pořádá mnoho knihoven. Ani Městská knihovna Prostějov není výjimkou. Mohlo by se zdát, že „tvořivka“ (tento pracovní název už v knihovně zdomácněl) je jen pěkná doplňková činnost k běžnému programu knihovny. Z našeho pohledu je to však druh veřejné akce, který skvěle naplňuje heslo „Knihovna vzdělává a baví“. Navíc tato aktivita přináší benefity nejen jejím účastníkům, ale i samotné knihovně.
Češi jsou obecně považováni za tvůrčí národ. Nejrůznější kreativní tvoření a vyrábění baví děti i dospělé, o tom není pochyb. Kreativita neboli tvořivost je přirozená lidská tendence, která přináší radost a naplnění bez ohledu na věk. Nejde však jen o zábavu. Cvičení jemné motoriky přispívá k všestrannému rozvoji dětí a úzce souvisí s kvalitou řeči a ta zase s úrovní čtenářství. V posledních letech proběhlo mnoho výzkumů v oblasti psychologie a neurovědy, jejichž výsledky poukazují na pozitivní vztah mezi kreativitou a činností mozku. Kreativita stimuluje naše myšlení a rozvíjí naše dovednosti v jakémkoliv věku. V prostějovské knihovně máme „tvořivku“ rozdělenou na dvě skupiny. Kreativní výtvarné akce pro děti a mládež se konají pod hlavičkou „Tvořivá dílna“. Pro akce určené seniorům se ustálil název „Tvořivá knihovna“.
Nejrůznější výtvarné dílničky se na dětském oddělení konají už více než 20 let a stále patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším akcím. V posledních letech jsme je začali organizovat pravidelně. Každý měsíc se od 15 do 17 hod. otevírá Tvořivá dílna. Je určená všem dětem do 15 let, nejen registrovaným čtenářům knihovny. Vstup je zdarma. Nejčastějšími návštěvníky jsou děti od 6 do 12 let. Druhou nejpočetnější skupinou jsou rodiče a prarodiče (nejčastěji maminky a babičky) s předškoláky. Starší děti chodí sice méně, ale často se stává, že s sebou přivedou mladšího sourozence nebo kamaráda. Je důležité zmínit, že Tvořivá dílna probíhá přímo uprostřed knihovny, za běžného provozu a děti se do ní mohou v jejím průběhu kdykoli zapojit. To oceňují hlavně rodiče. Nemusí se na akci závazně přihlašovat a stresovat se, jestli jim to opravdu vyjde. Přicházejí jak stálí účastníci, kteří náš program sledují pravidelně, tak nově příchozí, a často i ti, kteří zrovna přišli vrátit knihy a zaujalo je naše tvoření. Rodiče také rádi využívají toho, že můžou na chvilku „odložit“ své děti a v klidu si zatím vybrat knížky nebo si popovídat s ostatními rodiči.
Pokaždé máme připravené dva výrobky – jednoduchý a složitější. Jednoduchost je důležitá proto, abychom dokázali zaujmout menší děti. Aby se ani ty starší nenudily, máme připravenou i náročnější variantu. Vyrábíme věci, které jsou finančně nenáročné, vyžadují minimum nákladů a potřebné komponenty se dají najít v každé domácnosti. Často jde spíše o takovou tvořivou recyklaci. Vyrábíme např. různé papírové květiny, karnevalové masky, dárkové krabičky, přáníčka, origami, jednoduché loutky, učíme obalovat knihy apod. Každý výtvor by měl mít prostor pro fantazii a vlastní iniciativu. Děti baví nejvíce výrobky, které mají tzv. volné zadání a mohou si je domyslet a dozdobit podle svého. S menšími dětmi samozřejmě tvoří i rodiče či prarodiče a dítě spíše pomáhá (vybírá zdobení, podává pomůcky). Starší děti už pracují samostatně, za občasné asistence knihovnice. Pozitivní je i interakce mezi mladšími a staršími dětmi, které se vzájemným příkladem motivují k větší snaze. Důležité také je, že osoba knihovnice zde není autoritou, která kritizuje a hodnotí, ale pouze asistuje. Děti v knihovně nezažívají tlak na výkon jako například ve škole. Snaží se a přirozeně si berou příklad z ostatních.
Velkou roli hraje i pěkné, nově zrekonstruované prostředí dětské knihovny. Na Tvořivou dílnu často přijdou děti i rodiče, kteří v knihovně ještě nikdy nebyli a mají příležitost ji tímto způsobem poznat. Často se tak z náhodného návštěvníka Tvořivé dílny stane registrovaný čtenář knihovny. Při tvoření u stolečku se mohou „nováčci“ díky neformální a uvolněné atmosféře zeptat knihovnice na spoustu věcí. To platí i pro introvertní a ostýchavé děti, které při společné činnosti naváží bližší vztah nejen s knihovnicí, ale i s ostatními dětmi. Je skvělé, když se u stolečku sesednou úplně cizí děti, občas si podají pastelku nebo šablonu, slovo dá slovo a z knihovny už odcházejí společně. Často k nám chodí i školní družiny a větší kolektivy. Tyto návštěvy je ale vždy potřeba předem domluvit. Musíme mít připraven nejen personál, ale také větší množství materiálu potřebného pro výrobu. Domluva probíhá i ohledně času. Početnější skupiny žádáme, aby dorazily 15 minut před oficiálním začátkem akce a odešly 15 minut po jejím ukončení. Ani větší počet lidí nám tak nenaruší hladký chod akce, ale stává se spíše jakousi reklamou. Návštěvníky knihovny, kteří přišli třeba jen vrátit knihy, často zaujme, že se něco děje, a rádi se připojí.
Velkou návštěvnost výtvarných dílen registrujeme i o prázdninách (nejen těch letních, ale i jarních a podzimních). V prázdninovém období Tvořivou dílnu pořádáme jednou týdně, vždy v pondělí. Děti i rodiče si zvyknou na pravidelnost a vrací se k nám. O prázdninách navíc odpadá konkurence v podobě zájmových kroužků a stáváme se příjemným zpestřením programu pro děti, které tráví z nejrůznějších důvodů volné dny doma.
Od roku 2009 také pořádáme velmi oblíbenou výtvarnou dílnu pro seniory nazvanou Tvořivá knihovna. K jejímu otevření nás před lety inspirovala návštěva v jedné menší městské knihovně, kde měli s podobnou akcí pozitivní zkušenosti. I Tvořivá knihovna je pro všechny účastníky zdarma a registrace v knihovně není podmínkou. Potřebný materiál a pomůcky si účastníci zajišťují zčásti sami, menším dílem přispívá knihovna. Akce se koná každé poslední úterý v měsíci od 9 do 11 hod. Workshop vedou dvě knihovnice a je určen pro max. 15 účastníků. Přihlášení je vzhledem k omezenému počtu míst nutné a závazné. Výrobky jsou nejčastěji inspirované ročním obdobím (např. Velikonoce, Vánoce), někdy ale přijdou s nápadem na téma dalšího tvoření sami účastníci. Buď někde viděli zajímavý nápad, nebo přinesou již hotový výrobek, který vytvořili. Při dalším setkání se tak mohou podílet na učení a pomoci ostatním. Téma dalšího tvoření vybíráme podle společného přání a domluvy. Oblíbené je korálkování, drátkování, quilling, pletení z papíru nebo pedigu. Vyrábíme ozdobné květináče, svícny, adventní věnce, háčkované tašky a šperky z různých materiálů. Důraz je kladen na finanční nenáročnost a praktickou využitelnost. Z velké části se pracuje s recyklovaným a přírodním materiálem.
Tvořivá knihovna na dospělém oddělení má silný komunitní charakter. Pro některé seniory je to ojedinělá možnost aktivní sociální interakce. Podobný typ kreativní akce pro seniory v Prostějově totiž není běžně dostupný. Příjemným benefitem je i prostředí. Díky tomu, že je úterý zavírací den, může workshop probíhat přímo na půjčovně dospělého oddělení. Knížky všude kolem svádí k prohlédnutí a workshop obyčejně končí procházkou mezi regály a vzájemným doporučováním přečtených knih. Účastníci, nebo lépe řečeno účastnice (hlásí se jen ženy), považují Tvořivou knihovnu za společenskou událost, na kterou se velmi těší, a spousta z nich se hlásí pravidelně. Workshop je pro ně nejen příležitost, jak se naučit něco nového, ale také možnost si popovídat a navázat nová přátelství v hezkém prostředí a příjemné atmosféře. O oblíbenosti Tvořivé knihovny pro seniory svědčí nejen nadšené ohlasy a vracející se účastníci, ale také skutečnost, že počet míst je vždy velmi rychle obsazen a pořadník je nutností.
Pokud bychom měli zhodnotit význam „tvořivky“ pro knihovnu, myslíme si, že přináší více pozitiv, než se na první pohled může zdát. Nejde jen o kvalitní trávení volného času s cílem něco vyrobit. Na workshopu se totiž netvoří pouze výrobky, ale především pozitivní zážitky. Díky nim se pak vytvářejí důležité vazby, nejen mezi účastníky navzájem, ale především mezi účastníky a knihovnou. Výtvarné workshopy jsou pro knihovnu i velmi dobrou reklamou, která k nám pravidelně přivádí nové čtenáře. Pro knihovnice jsou také důležitou pracovní motivací, protože v uvolněné atmosféře během workshopu získávají od čtenářů i návštěvníků důležitou zpětnou vazbu ohledně jejich přání a potřeb.
DRMOLOVÁ, Tereza. Tvoření spojuje. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(1) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/tvoreni-spojuje
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|