Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2021 » Týden knihoven 2021 v Moravské zemské knihovně
Moravská zemská knihovna letos přinesla pestrý program v rámci již dvacátého pátého ročníku Týdne knihoven, který se i letos konal na začátku října (4. – 8. 10.) a který každoročně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) pro zapojené české knihovny. Týden knihoven v MZK reflektoval hlavní oficiální téma knihoven pro rok 2021 – UDRŽITELNOST.
MZK na téma udržitelnosti připravila rozmanitou sérii online přednášek s diskuzemi, které toto téma nahlédly ve třech různých rovinách: ekonomické, sociální i ekologické. Zastřešující idea, která rámcovala obsah jednotlivých přednášek, byla: "Co pro sebe, budoucnost a lepší svět můžeme udělat my sami?" Záměrem bylo na jedné straně představit téma udržitelnosti v jeho šíři, hloubce a komplexnosti, na straně druhé pak přiblížit čtenářům jeho lidskou stránku, potřebnost a palčivost v současné době. Celospolečenská potřeba zakomponovat principy udržitelnosti do všech úrovní lidského žití totiž nabývá na důležitosti každým dnem.
V jednotlivých přednáškách jsme se zabývali několika podtématy, jejichž výběr přímo reagoval na 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN. Týden knihoven jsme v pondělí otevřeli úderně kritikou udržitelného rozvoje představením nové teorie Nerůst. Hnutí Nerůst si vzalo za své myšlenku, že jádro problému klimatické krize tkví v neustálém a nekonečném ekonomickém růstu – a ukazuje, jakými jinými směry bychom jako globální společnost mohli jít dál.
Socioložka Lucie Jarkovská ve své úterní přednášce „Pátá směna aneb Práce, péče a rodina v době pandemie“ otevřela diskuzi o tom, že i sociální otázky (v tomto případě především spravedlivé rozložení neplacené péče v rodinách nebo nutnost systémových změn) jsou součástí tématu udržitelnosti, což jsme si mnozí byli až příliš výrazně nuceni uvědomit v psychicky a logisticky náročném covidovém období minulého roku.
Samotný význam pojmu a myšlenky udržitelnosti přiblížil ve středu prof. Vladimír Kočí, děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze. Problematiku udržitelného rozvoje ilustroval na příkladu z praxe, který zní: „Z pohledu ochrany prostředí není až tak důležité, z jakého materiálu je vyroben obal potraviny, ale jaký environmentální a zdravotní dopad má samotná potravina.“ V přednášce dále vysvětlil a okomentoval všech 17 cílů udržitelného rozvoje.
„Voda v krajině České republiky“ byla tématem čtvrteční přednášky prof. Tomáše Kvítka z Katedry krajinného managementu na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Shrnul v ní současný stav naší půdy a vody v krajině, aktuálně pozorované trendy a přidal i konkrétní tipy a triky, jak si mohou lidé pomoci k lepšímu stavu vody na svých pozemcích. Přednášky byly streamované každý večer Týdne knihoven v 18:00 na facebookové stránce MZK. Jejich záznamy jsou stále na této stránce dostupné a můžete je tak kdykoli zhlédnout.
Moravská zemská knihovna současně s online přednáškami uspořádala také fyzickou Sbírku věcí pro brněnskou Nadaci Veronica. Před hlavním vstupem do knihovny jsme celý den pro nadaci přijímali věcné dary, které nadace následně prodává ve svých obchodech. Výtěžek z prodeje jde na podporu projektů pro ochranu životního prostředí převážně v Jihomoravském kraji. Můžeme-li hodnotit alespoň část sbírky produkovanou MZK (tedy sběr darů), pak měla sbírka úspěch. Své odložené věci přineslo mnoho zaměstnanců knihovny i mnoho čtenářů. Ještě více bylo lidí, kteří se zastavovali u stánku a litovali, že informaci o konání sbírky bohužel nezachytili a nic tedy nepřinesli. Díky naší osvětě se ale rozhodli stát se pravidelnými darovateli nadaci. Všem dárcům za nás i za Nadaci Veronica mnohokrát děkujeme!
Na online přednášky Týdne knihoven se bohužel nepřipojilo tolik čtenářů, kolik bývá zvykem u obvyklého online programu MZK. Tato skutečnost nás samozřejmě vede k určité reflexi: pravděpodobně se zde projevilo, jak náročným tématem Udržitelnost je. Tématem, které je stále relativně nové a neznámé pro velkou část společnosti a vzbuzuje spoustu různých emocí, a proto je třeba k jeho komunikaci přistupovat zodpovědně a citlivě. Moravská zemská knihovna bude i v příštím roce nadále pokračovat v aktivitách přispívajících k větší udržitelnosti našeho světa, ať už produkcí dalšího vzdělávacího a kulturního programu, budováním komunit či neustálým zlepšováním fungování naší vlastní budovy. Věříme, že naplňování cílů udržitelnosti povede k úspěchu v boji s klimatickou změnou.
CHALOUPKOVÁ, Petra. Týden knihoven 2021 v Moravské zemské knihovně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(4) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/tyden-knihoven-2021-v-moravske-zemske-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|