Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2021 » Umíme zajistit udržitelnost knihovny?
Autoři příspěvku se zamýšlí nad požadavkem udržitelného rozvoje knihovny a předkládají spektrum netradičních možností. Po analýze současných činností a na základě zkušeností zahraničních knihoven začal kolektiv knihovny uvažovat zcela nezvykle. Promýšlet různost požadavků svých klientů v současné době. Snaha oslovit uživatele i městskou komunitu vedla ke vzniku Knihovny věcí. Nabídku knihovny rozšířili o půjčování věcí z oblasti sportu, zábavy a volného času. Knihovna věcí má vlastní sekci v katalogu. Ještě jedno velmi důležité téma zajímalo knihovníky a hledali cesty k jeho oživení, změně. Podpora znalostí o osobnostech regionu. Doposud databáze zpracovávaná knihovníky a omezena na lokalitu je nově rozšířená do sousedních regionů a je zapojena veřejnost. Doplňují se tak informace o rodinných souvislostech a vazbách. Vznikla databáze Osobnosti regionu 2.0.
Pro rok 2021 je ústředním tématem v knihovnách udržitelnost. A tím nemyslíme snahu udržet si počet registrovaných čtenářů, ale naplnit Cíle udržitelného rozvoje. Způsobů je mnoho, my jsme se rozhodli vyzkoušet jeden mnoha roky osvědčený recept, jen maličko změněný. Městská knihovna Česká Třebová kromě knih, časopisů a audioknih půjčuje s velkým úspěchem již několik let také společenské a deskové hry. Proč si stejným způsobem nepůjčit třeba piknikový koš či sadu na badminton? Inspirovali jsme se ve světě, kde knihovny věcí běžně fungují už několik let.
V roce 2020 jsme začali nakupovat první předměty, bohužel kvůli epidemii koronaviru jsme se v průběhu loňského roku věnovali nakonec spíše jiným záležitostem. Ale protože nám stále jsou blízké myšlenky minimalismu, sdílené ekonomiky a udržitelného rozvoje, tak si od letošního léta mohou naši čtenáři půjčovat i věci.
První předměty v knihovně věcí jsou především z kategorie zábava, sport a volný čas. Jedná se o hry na venkovní využití, např. petanque, slackline, šipky, badmintonový set, malý pingpongový stůl a pálky, pikniková deka a koš, kreativní pájecí pero, malířský stojan a další. Po akvizici jsme v knihovním systému Koha vytvořili jednoduché záznamy podobně jako u deskových her. Každá věc dostala svůj unikátní kód, který jsme vhodně umístili buď přímo na věc, nebo na její obal.
Chceme, aby si čtenáři mohli věc pohodlně odnést domů, mít ji v něčem uloženou, aby se neponičila, a jednotlivé části se neztratily. Proto jsme pro určité předměty zvolili barevné látkové tašky, na které jsme si sami nažehlili vlastní logo knihovny věcí. Přidali jsme odepínací kartičku s kódem a popisem obsahu, podle které při vrácení kontrolujeme, zda se vrátilo vše. Navíc čtenáři tak mají rychlejší a snazší přehled, kolik částí předmětu musí vrátit, než kdyby tato informace byla pouze v knihovním katalogu.
Zájemci o výpůjčky si mohou prohlížet předměty v online knihovním katalogu stejně jako knihy, časopisy, audioknihy a deskové hry. Knihovna věcí má v katalogu vlastní sekci, kde se místo obálek knih zobrazují ilustrační obrázky věcí. Vybírat se dá i přímo v knihovně, kde jsou společně s hrami vystavené některé věci. Větší předměty jsou potom ve skladu podobně jako část knihovního fondu.
Stačí být registrovaným čtenářem Městské knihovny Česká Třebová, žádné další poplatky za půjčování z knihovny věcí nevybíráme. Chceme, aby věci přinesly čtenářům nějaký nový zážitek a zkušenost a byly dostupné co největšímu počtu lidí. Předměty proto půjčujeme pouze na 14 dní, ale po dohodě lze dobu prodloužit. V případě pozdního vrácení se platí zpozdné. Věci nelze vracet do biblioboxu.
Současnou nabídku věcí chceme postupně rozšiřovat, uvítáme proto i nápady našich čtenářů. Kromě běžných způsobů, jak nás kontaktovat, vznikl na našich webových stránkách i jednoduchý formulář pro vyplnění. Nebráníme se ani přijetí nějaké věcí jako daru, kterou už doma čtenáři nevyužijí, ale někdo jiný ano. Zatím jsme se setkali pouze s pozitivními ohlasy od čtenářů. Doufáme, že tento experiment bude dobře fungovat.
Němcová, Čapek, Zátopek a další slavné osobnosti mají hesla na Wikipedii, byly o nich napsány celé knihy, ale co pedagogové, amatérští divadelníci, odbojáři, oběti nacismu a jejich skryté a polozapomenuté příběhy, které zná často jen nejbližší rodina? Uchovejme pro další generace osudy lidí, našich sousedů, které významem přesáhly místo svého působení, a sdílejme je s ostatními.
Okolo roku 2009 jsme měli v katalogu tehdejšího knihovního systému zpracovány stovky místně významných osobností, které jsme chtěli lépe zpřístupnit veřejnosti. Díky spolupráci Městské knihovny Česká Třebová a Městské knihovny Ústí nad Orlicí vznikl roku 2012 portál OsobnostiRegionu.cz s uživatelsky přitažlivějším a přívětivějším rozhraním. Databáze obsahovala pouze osobnosti z České Třebové a Ústí nad Orlicí a nejbližšího okolí. Jelikož původní seznam osobností vycházel především od lokálních autorů a z místní produkce knih, byla to skupina malá a poměrně i úzce vymezená. Ve snaze o její rozšíření jsme postupně přidávali zajímavé postavy západního odboje, letce v Británii, prvorepublikové živnostníky nebo veřejně činné osoby. Později jsme se zaměřili i na oběti komunistického režimu.
Svět je malý a lidé se i v dřívějších dobách stěhovali za vzděláním nebo prací. Váš rodák třeba ovlivnil životy dalších lidí na druhé straně republiky, kam jezdil na chalupu. Postupem času se kromě knihoven z měst Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, přidaly Svitavy, Chotěboř, Choceň a Ostrava. Proto se změnil název databáze na Osobnosti regionů 2.0 a přibyly nové funkce. V době psaní tohoto článku je v databázi 2074 osobností. K životopisu je možné přidávat fotografie osoby, pokud jsou k dispozici. V době koronaviru jsme pomocí strojového učení zkoušeli kolorování fotek a různé postupy vylepšování jejich kvality. Vyhledávání v databázi funguje podle různých kritérií (jméno, místo působení, obor). Výsledky hledání lze upřesnit pomocí filtrů. Databáze umožňuje vytváření rodinných vazeb mezi osobami (manželé, rodiče, děti), ale i přátelství, což usnadňuje případnou další badatelskou práci. Práce s editorem záznamů je intuitivní a rychlá.
Automaticky je ke každému záznamu přiřazeno, kdo je dodavatelem dat. S ohledem na autorská práva je nutné uvést, odkud byly informace čerpány. Je možné připojit externí odkazy na další stránky. Každý měsíc připomíná hlavní stránka významná výročí osob, jde o tzv. kalendárium. Vlastní hlavní stránku může mít i spolupracující instituce, pak se zobrazuje výběr pouze z jejích dat, tedy s vazbou na konkrétní místo v republice. Čtenář nemusí znát žádné jméno při první návštěvě webové stránky a hned se může začíst. Data se průběžně aktualizují a postupně přibývají nové záznamy. Každý, kdo má zájem, se může zapojit, ať už jako instituce nebo jednotlivec, stačí nás kontaktovat na michal.denar@moderniknihovna.cz. Pokud by takto chtěla prezentovat svoje osobnosti další knihovna, můžeme vám poradit s převodem dat. Spolupracujeme s portálem knihovny.cz, který data přebírá.
Označení v názvu 2.0 dává tušit, že do tvorby obsahu webu se může zapojit každý. Slouží k tomu jednoduché tlačítko Vím víc informací. Může jít o rychlou a jednorázovou spolupráci, doplnění kontextu, upozornění na nepřesnost, přidání fotografií a podobně. Portál nabízí také možnost nominovat osobu k zařazení do databáze. Je tedy vhodné zapojit širokou veřejnost z vašeho okolí, ale zároveň to může být prostor pro místního amatérského historika, který hledá zapomenuté příběhy malých živnostníků ve městě. Může využít hotové platformy a jednoduše a zdarma publikovat.
Hledáte snadno dostupný zdroj osobností, pokud jste pracovník knihovny a svůj čas chcete věnovat vytvoření vlastní databáze? Zajímavé osobní příběhy můžete najít v regionální literatuře, radničních novinách, přehledu držitelů cen města, brožurách k výročí místních spolků, škol, z historie výtvarných, divadelních, sportovních a dalších organizací, kroniky obce. Podílejte se na databázi, jejíž výstupy si mohou příjemně pročítat běžní občané, ale může sloužit i pro další práci, např. studentům, badatelům, organizaci Post Bellum a jiné.
SYCHROVÁ, Hana; DENÁR, Michal. Umíme zajistit udržitelnost knihovny?. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(3) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/umime-zajistit-udrzitelnost-knihovny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|