Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2020 » Univerzitní knihovna Gdaňské univerzity
V rámci programu Erasmus+ jsem společně s kolegyní strávila poslední týden v srpnu 2019 v knihovně Gdaňské univerzity (Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego) v Polsku.
Byl pro nás pro připraven velmi zajímavý program. Seznámily jsme se s provozem všech oddělení knihovny a mohly jsme prodiskutovat pracovní postupy s polskými kolegy. Knihovna vznikla v roce 1970 společně se založením Gdaňské univerzity. Její fond tvořily spojené fondy Vyšší pedagogické školy (Wyższej Szkoły Pedagogicznej) a Vyšší ekonomické školy (Wyższej Szkoły Ekonomicznej). Současně plní funkci univerzitní, vědecké a veřejné knihovny. Knihovna má více než 1,6 milionu knihovních jednotek z toho 1,1 milionu knih, 350 tisíc časopiseckých titulů, 190 tisíc speciálních fondů. Poskytuje také přístup k elektronickým zdrojům, a to více než 530 tisíc e-knih a 138 tisíc e-časopisů.
V roce 2006 byla otevřena nová stavba Hlavní knihovny Gdaňské univerzity v prostorách kampusu Gdaňské univerzity Gdaňsk Oliva. Knihovna poskytuje 500 míst, 78 počítačových míst a také individuální a společné studovny. Sama stavba je velice zajímavá, podle architektů by měla připomínat „knihu“ s velkými tubusy, ve kterých se nacházejí individuální studovny a které mají připomínat záložky. Budova nám spíše připomínala nějakou kosmickou loď. V interiéru knihovny převládá ocelová barva, která navozuje námořní symboliku a konkrétně prostory lodě. Schody a můstky připomínají komunikační cesty na lodi.
Budova je třípatrová, v prvním patře najdeme fond z oboru kultury a umění, který je seřazený dle signatur. Ve druhém patře najdeme humánní vědy, jazykovědu a literaturu seřazené dle oborů, ve třetím patře najdeme společenské vědy, přírodní a experimentální vědy. Každé patro má svůj informační bod, kde můžete najít knihovníka, který pomáhá s vyhledáváním. Ve čtvrtém patře se nachází speciální fondy a studovna. Sbírka speciálních tisků je velice zajímavá, patří tam rukopisy, staré tisky, kartografické sbírky, grafické a audiovizuální dokumentační sbírky významných osobností a tisky gdaňské, tzv. „gedania“. Velmi zajímavou sbírkou jsou dokumenty, které knihovně věnovali pracovníci a absolventi Gdaňské univerzity, kteří byli činní v odborovém hnutí Solidarita (NSSZ Solidarność), které vzniklo právě v Gdaňsku. V budově se nachází také konferenční místnost, probíhá zde výuka, výstavy, zasedání senátu Gdaňské univerzity. Pro uživatele je k také dispozici bufet.
Knihovní fond v nové budově byl vytvořen tak, že se přestěhovaly fondy 6 fakultních knihoven, které tvoří součást knihovny. Tímto rozhodnutím rektora zůstala ve fakultních knihovnách pouze starší literatura a studenti tak musí navštěvovat hlavní knihovnu, což je někdy problém, protože některé fakulty, třeba ekonomická, se nachází v Sopotech. V nové budově po přestěhování fondů vznikla potřeba zaměstnat tzv. oborové knihovníky, kteří se starají o své fondy. Jsou to pracovníci, kteří jsou vzdělaní v jednotlivých oborech a spolupracuji s oddělením akvizice při výběru knih, jejich zařazení apod.
Dalším zajímavým řešením a dle vyjádření knihovníků, ne moc šťastným, je to, že knihovna nemá žádné sklady, veškerý fond je ve volném výběru a po přestěhování fondů z fakultních knihoven se místo na regálech notně zmenšilo, takže se aktuálně uvažuje o dostavbě skladů. Knihovna má právo povinného výtisku a také tady vznikají problémy se skladováním přicházejících knih. Svoje služby poskytuje hlavně akademikům, studentům Gdaňské univerzity, ale také veřejnosti. V roce 2019 měla knihovna více než 41 tisíc registrovaných čtenářů a více než 690 tisíc vypůjčených knihovních jednotek. Knihovna je zapojena do polského souborného katalogu NUKAT (Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny). Přírůstek v roce 2019 byl 20 990 knihovních jednotek, z toho 12 tisíc tvořil povinný výtisk.
Knihovna se dále zabývá zpracováním bibliografie všech vědeckých publikací akademiků Gdaňské univerzity v programu OMEGA-PSIR. Vede také repozitář všech publikací vydaných na univerzitě. Součástí knihovny je také digitalizační pracoviště, které bylo zřízeno v rámci projektu Pomořské digitální knihovny (Pomorka Biblioteka Cyfrowa). Vedle služeb pro studenty, akademiky je knihovna vnímána jako vědecká knihovna celého Trojměstí (společný název pro města Gdaňsk, Gdyně a Sopoty). Závěrem lze doporučit návštěvu této univerzitní knihovny a skvostu severního Polska, kterým je město Gdaňsk a také celá turistická oblast.
CHROMCOVÁ, Gabriela. Univerzitní knihovna Gdaňské univerzity. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(4) [cit. 2024-10-03]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/univerzitni-knihovna-gdanske-univerzity
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|