Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2012 » Úvodník
Vážení čtenáři,
v roce 2012 jsme se v elektronických číslech časopisu Duha věnovali několika tématům. V čísle 1 byly články především zaměřené na digitalizaci v knihovnách a budoucnost knihoven, nové Koncepci rozvoje knihoven se věnovalo číslo 2, neprofesionální knihovny v Jihomoravském kraji, jejich aktivity a výsledky byly rozebrány v čísle 3. Poslední, 4. číslo roku, je záměrně věnováno problematice informační gramotnosti a informačního vzdělávání. Na podzim se konala jednání organizovaná Klubem školních knihoven (KŠK SKIP) a sekcí SDRUK Informační vzdělávání uživatelů (IVU), o kterých vás budeme informovat. Informační vzdělávání je zcela zásadní součástí práce školních a veřejných knihoven, proto číslo shrnuje a předkládá jejich názory a zkušenosti.
V hlavním bloku představí svou práci v oblasti informačního vzdělávání uživatelů veřejné knihovny Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a Městská knihovna v Poličce. Názory a požadavky školy na práci školní knihovny přibližuje text knihovnice z Gymnázia v Příbrami. V tomto příspěvku se odráží i stále nedořešené problémy školních knihoven, které spadají do gesce MŠMT, ale v případě evidence u MK ČR se na jejich činnost vztahuje knihovní zákon (č. 257/2001 Sb.). Proto i ta nesplněná očekávání od nové Koncepce rozvoje knihoven v České republice, kde by se tyto knihovny „chtěly najít“. Ohlédneme se i do blízkého zahraničí, do Slovenské republiky. O práci slovenských školních knihoven píše metodička Rozálie Cenigová.
Rubrika Veřejné knihovny přináší dobré zprávy. V Městské knihovně v Hodoníně bylo rekonstruováno dětské oddělení, místostarosta obce Ratíškovice píše o ocenění Knihovna roku 2012, které v letošním roce obdržela Obecní knihovna Ratíškovice a členka Klubka dětských knihoven SKIP JM přibližuje průběh semináře, který se konal v Městské knihovně v Jihlavě.
Medailon je netypicky v množném čísle. Sešla se totiž dvě významná výročí osobností, které nejen pro město Brno a Jihomoravský kraj mnoho udělaly a znamenaly. Sto let výročí narození profesora Artura Závodského, předního teatrologa a profesora, literárního historika Josefa Hrabáka.
V oddíle Konference, akce se zastavíme na semináři pro školní knihovny Přidej se do klubu! (rozuměj do Klubu školních knihoven) a na pracovním jednání veřejných knihoven zapojených do odborné sekce SDRUK Informační vzdělávání uživatelů.
Informace pro knihovny přináší obsáhlejší texty o mezinárodní konferenci Digitální knihovny, která se konala v Nízkých Tatrách, a výtah z diplomové práce o testování uživatelského rozhraní Krameria 4. V rubrice se seznámíte také s bližšími informacemi o projektu e-Litka, online kurzu, který je zaměřen na rozšiřování vědomostí o současné české literatuře a zavedeme vás na výstavu koláží výtvarníka a básníka Miroslava Huptycha.
V rubrice Z činnosti MZK se zaměřujeme na patentová školení v MZK, změny v patentových databázích a na průmyslově právní informace.
Recenze seznamují se třemi tituly. Dva z nich se vztahují k tématice čísla – Kontexty čtenářství a čtenářské gramotnosti a Čtení a kultura vyjadřování. Oba texty vydaly vysoké školy (Hradec Králové : Gaudeamus a Univerzita J. E.Purkyně v Ústí nad Labem) a vychází z projektů, průzkumů, analýz. Kniha Brány spravedlivých je mimořádná a obsáhlá reprezentativní publikace, která by neměla chybět ve studovnách. Přináší přehled – fotografie, náčrty i odborné texty v češtině a v angličtině – 54 nejkrásnějších synagog na Moravě, ve Slezsku a v Čechách.
Rozhovor s předsedkyní Klubu školních knihoven Romanou Ráblovou doplňuje a rozšiřuje informace vztahující se k problematice školních knihoven, dotýká se i jejich spolupráce s veřejnými knihovnami.
Do rubriky Knihovnické časopisy jsme zařadili časopis Knihovna, který vydává Národní knihovna ČR.
Z Brněnských nakladatelství se představuje známé Nakladatelství Josef Filip, které vydává publikace o historii Brna a okolí, Jihomoravského kraje. Nakladatelství Computer Press, jak se dočtete, není zaměřeno jen na počítačovou literaturu.
Do Kavárny jsme pozvali knihovnice ze tří brněnských školních knihoven, z Gymnázia Matyáše Lercha, z Gymnázia – Řečkovice, Terezy Novákové a ze Střední zdravotnické školy Jaselská.
Přehledem rubrik však obsah tohoto čísla není vyčerpán. Obracíme se k vám, našim čtenářům, s prosbou o spolupráci. Zajímá nás hodnocení obsahové náplně časopisu, jeho význam pro vaši práci a odezva na některé změny, které jsme v roce 2012 přinesli. Proto potřebujeme mít zpětnou vazbu – tedy znát vaše názory. Děkujeme za vyplnění ankety, za vaše náměty a přejeme vám bezproblémové zvládnutí úkolů, které přináší závěr roku. Do roku 2013 vykročte dobře naladěni a s alespoň mírným optimismem!
Těšíme se na setkávání s vámi opět nad stránkami časopisu v příštím roce.
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(4) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-10
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|