Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2013 » Úvodník
Vážení čtenáři,
do jednotlivých čísel 27. ročníku časopisu Duha budeme opět vybírat aktuální knihovnická témata a snažit se o poskytnutí ucelenějšího pohledu na jejich realizaci a řešení. První číslo roku 2013 jsme zaměřili na práci s dětmi a mladými lidmi v knihovnách. Není třeba zdůrazňovat, jak důležitá je práce s dětskými čtenáři a jaký má význam na formování jejich osobnosti. Profesionální práce oddělení pro děti je i základem práce celé knihovny, vychovává čtenáře oddělení pro dospělé a uživatele dalších služeb knihovny. Vytváří také dobré povědomí u občanů – pedagogů, rodičů i prarodičů.
V hlavním bloku přinášíme články odborníků, zaměřené na změny, kterými současní mladí lidé procházejí. Bez dobrých znalostí dětí a dospívajících, ze kterých bude vycházet obsah, způsob a formy práce dětských oddělení a jejich aktivit, nebudou knihovny konkurenceschopné. Jiných možností kulturních i vzdělávacích mají mladí lidé dnes široké spektrum. První článek doktorky Žaloudíkové z Pedagogické fakulty MU v Brně pojednává o změnách v psychice a chování dospívajících ve věku od 11 do 15 let. Helena Selucká se věnuje proměnám čtenářství, zamýšlí se nad tím, jak mohou knihovny podporovat čtenářství u dnešních počítačových a nesoustředěných dětí. Vedoucí oddělení pro děti v Městské knihovně v Chrudimi na základě svých zkušeností ukazuje, jak mohou dvě věkově vzdálené skupiny – děti a senioři – spolupracovat a vzájemně se obohacovat.
V rubrice Veřejné knihovny přinášíme trochu jiný pohled na Noc s Andersenem ve třech jihomoravských knihovnách. Knihovnice v Boskovicích začaly spolupracovat se studentkami Střední pedagogické školy, v Letovicích se podílí na organizaci pohádkové noci učitelé, rodiče i starší žáci. Knihovna v Lysicích, která se účastní Noci s Andersenem od roku 2004, připravila tajemnou procházku zámeckou alejí, hry i opékání párků atd. Práci dětí ve čtenářském kroužku nám přiblíží knihovnice z Obecní knihovny Kratochvilka. Klub dětských knihoven SKIP Zlínského kraje vznikl v roce 2007, knihovnice se schází na odborných seminářích, organizují pro dětské čtenáře nápadité aktivity. Více najdete v článku a na webových stránkách.
V oddíle Konference, akce se zastavíme u valné hromady a celostátního odborného semináře Klubu dětských knihoven SKIP ČR, který se konal v Regionální knihovně Karviná v listopadu 2012. Projekt knihovny a mateřských škol představuje ředitelka Městské knihovny ve Velkém Meziříčí. Dokazuje, že Nemusíte umět číst, abychom … abychom si povídali o knížkách, básničkách, čtení pro nejmenší. Koncem roku 2012 slavil Mahenův památník 20. výročí svého vzniku, proto připomeneme některé jeho aktivity. Památník písemnictví na Moravě známe i prostřednictvím četných výstav. Nyní upozorníme na probíhající výstavu přibližující život a dílo osobnosti brněnských kulturních dějin Josefa Merhauta.
Informace pro knihovny přináší obsáhlejší texty. Téma Efektivní komunikace (1.) je zajímavé pro knihovníky všech typů knihoven. K tématu se proto vrátíme ještě ve dvou pokračováních. S projektem Ústřední knihovny FF MU Brno Digitální knihovna Arna Nováka seznamuje výtah z diplomové práce. Z brněnských vysokoškolských knihoven se v tomto čísle představuje Ústav vědecko-pedagogických informací a služeb – Ústřední knihovna Mendelovy univerzity.
Rubrika Z činnosti MZK je věnována vzdělávání. Informuje o připravovaných kurzech a seminářích pro knihovníky a upozorňuje na mimořádný celoroční cyklus přednášek odborníků z České republiky i ze zahraničí nazvaný Odlišné jazyky – společné dějiny. Přednášky jsou přístupné studentům i zájemcům o historii.
Medailon. Není to poprvé, kdy vás seznamujeme se dvěma osobnosti. Tentokráte jsou to spisovatelky. Překladatelka, kunsthistorička, spisovatelka Věra Linhartová, která se narodila v Brně, ale řadu let žije a pracuje ve Francii, se dožívá 75 let. Brněnská spisovatelka Zuzana Nováková – Renčová se ve své tvorbě věnuje dětem. Je oblíbenou spisovatelkou mezi knihovníky a především mezi dětskými čtenáři různých věkových kategorií a jejich rodiči, kteří často z knížek těm nejmenším čtou.
Recenze seznamují se dvěma tituly, které jistě najdou místo v knihovnách. Pět kytiček tvůrcům brněnské Thálie seznamuje s pátým a posledním svazkem pravidelně vydávané série brněnské publicistky Evy Šlapanské Jubilanti činohry Národního divadla Brno 2012. Slovník autorů literatury pro děti a mládež 2. (Čeští spisovatelé) bude významným zdrojem informací nejen pro pracovníky oddělení pro děti a mládež.
Malí a mladí čtenáři jsou středem našeho zájmu v tomto čísle. Věnovali jsme se již činnosti KDK Zlínského kraje i Valné hromadě a semináři celostátního KDK SKIP v roce 2012. O Rozhovor jsme požádali předsedkyni celostátního Klubu dětských knihoven SKIP ČR, ředitelku Městské knihovny v Plzni Helenu Šlezingerovou.
Do rubriky Knihovnické časopisy jsme zařadili časopis vydávaný Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové pod názvem U nás. Časopis znáte jistě v elektronické i tištěné podobě. Z regionálních nakladatelství se představuje známé Nakladatelství Albert, které působí v Boskovicích.
Kavárna. Tentokráte se setkáme alespoň ve vzpomínkách se dvěma významnými osobnostmi nejen brněnského nebo jihomoravského knihovnictví. S Vladislavem Dokoupilem, který vybudoval samostatné oddělení rukopisů a starých tisků a systematicky doplňoval fond rukopisů a starých tisků, historických map v Moravské zemské knihovně (tehdejší SVK). Je autorem řady významných soupisů, děl o knihtisku a tiskařích na Moravě. Miloš Papírník byl ředitelem Univerzitní knihovny v Brně, vedl Technické ústředí knihoven ve Slavkově, zakládal (v roce 1968) a později se podílel na obnovení činnosti (roku 1990) Svazu knihovníků a informačních pracovníků.
Knihovny zajímá, jakou odezvu má jejich práce, námaha, kterou vkládají do různých aktivit, do služeb čtenářům. Aktualizovaný standard veřejných knihovnických a informačních služeb přináší i novou kategorii Měření spokojenosti uživatelů knihovny. V rubrice Veřejné knihovny si můžete přečíst, jakou zkušenost z tohoto zjišťování udělali knihovníci z Knihovny města Ostravy. Redakce časopisu Duha Vás, naše čtenáře, požádala o vyplnění dotazníku a tím o vyslovení míry spokojenosti s jeho obsahem i formální úpravou. Srovnání s anketou vypsanou v roce 2009, rozbor výsledků zjišťování od listopadu 2012 do ledna 2013 přináší článek Výsledek čtenářské ankety časopisu Duha v rubrice Informace pro knihovny. Zájem je o elektronickou formu Duhy (výraznější), ale i o její tištěnou podobu. Často i mladým autorům záleží na tom, aby jejich text byl v tištěné verzi časopisu. Za vyplnění ankety Vám děkujeme.
Do roku 2013 vstupujeme s další novinkou. Chceme si tak zajistit průběžné informace o počtu čtenářů časopisu i o jejich spokojenosti s jednotlivými články. Proto na konci každého textu budete mít možnost o bezprostřední reakci na jeho obsah i zpracování. Věříme, že si v každém čísle časopisu v roce 2013 najdete odborně přínosné články a inspiraci pro svou práci.
Redakci časopisu Duha těší ocenění organizátorek dnes již mezinárodního projektu Noc s Andersenem. K získání Ceny Hanse Christiana Andersena blahopřejeme.
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(1) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-11
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|