Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2013 » Úvodník
Vážení čtenáři,
doba dovolených a prázdnin je za námi, také skončilo září, kdy je vždy v knihovnách náročný, téměř hektický vstup do nového školního a vysokoškolského roku, situace se trochu zklidnila a my vás zveme k četbě článků třetího čísla časopisu Duha.
Tématem jsou trendy v řízení knihoven. Do problematiky vás uvedou články v hlavní rubrice. Předkládáme k zamyšlení několik různých námětů. V elektronické konferenci Knihovna probíhá dotazníková akce k připravovanému Centrálnímu portálu knihoven. Úvodní článek Knihovní systémy a jejich integrace do CPK přináší souhrnnou informaci o tomto moderním webovém rozhraní knihoven, které je zaměřené na uživatele. Vztahy mezi neziskovými a ziskovými organizacemi, nové manažerské techniky a nástroje, nové metody řízení vztahů v organizaci rozebírá rigorózní práce (zkrácená verze) s názvem Knihovny a stakeholders. Otázky placení služeb řeší ředitelé knihoven průběžně. Se zkušenostmi odborné knihovny seznamuje text Platené služby Slovenskej chemickej knižnice.
Vedení každé knihovny (typu i velikosti) ví, že nejdůležitější je vztah k uživatelům, zajišťování jejich spokojenosti a požadavků. Je to také součást nových trendů v řízení knihoven. V tomto čísle přinášíme v jednotlivých rubrikách několik velmi zajímavých námětů.
V hlavním bloku se jedná o využívání Noční studovny v Národní technické knihovně, a v této návaznosti upozorním na články z dalších rubrik – znovuobnovení pobočky Na křižovatce Knihovny Jiřího Mahena v Brně, netradiční prostory pro náctileté v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově a uvedení do provozu týmové studovny v Moravské zemské knihovně.
V rubrice Dvacet let českého knihovnictví ředitel Tomáš Gec přizval k rozhovoru Vojtěcha Balíka, ředitele Národní knihovny v letech 1990 – 2004, v současné době vědeckého pracovníka FÚ AV ČR.
Rubrika Veřejné knihovny ukazuje na kreativitu a nápaditost knihovníků. Přináší i netradičně pojatou zprávu o projektu Městské knihovny v Hodoníně se žáky a studenty škol. Úvodní článek Veřejných knihoven přibližuje konání soutěže Vesnice roku 2013 a dovolíme si hned prozradit, že diplom za vzorné vedení obecní knihovny získala obec Petrovice na Blanensku. Blahopřejeme.
V oddíle Konference, akce přinášíme článek ústřední metodičky pro školní knihovny Rozálie Cenigové přibližující zkušenosti a inspirace ze Slovenských knihoven. Již 7. ročník mezinárodní konference Školské knižnice ako informačné a kultúrne centrá škôl se konal v květnu 2013.
Informace pro knihovny pokračují třetí částí textu Libuše Foberové Efektivní komunikace ve službách. Další články se zaměřují na Koncepci knihovnictví Quo vadis, knihovno?, na Průzkum ve vybraných paměťových institucích zaměřený na fond zvukových dokumentů: analýza k projektu Národní virtuální fonotéka. S tématy absolventských prací obhájených na OA, SOŠK a VOŠ knihovních, informačních a sociálních služeb seznamuje další článek, na který navazují ukázky z konkrétní práce E-learning ve vzdělávání knihovníků.
Z brněnských vysokoškolských knihoven se představuje Ústřední knihovna Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Druhá podrubrika Informací pro knihovny je věnována Zkušenostem ze zahraničních knihoven. V tomto čísle se podíváme do knihoven amerických a litevských.
Z činnosti MZK. Knihovna Info USA si svou dobrou a rozmanitou činností a spoluprací s vysokými školami získala pevné místo ve spektru služeb Moravské zemské knihovny a také oblibu u stálých uživatelů knihovny i návštěvníků, kteří sem přicházejí vyhledávat informace, konzultovat.
Medailon. Vít Závodský přibližuje význam a dílo literárního a divadelního umělce Františka Brüstla Nadějný dramatik nedopovězeného díla.
Recenze. Upozorníme na dvě zajímavé knihy. Pavel Kotrla Mizející (Obecné dějiny ničení knih) a Jiří Poláček Monografie o českém historickém románu za okupace (autorka Ester Nováková).
V rubrice Z regionálních nakladatelství se blíže seznámíme se zajímavým nakladatelstvím Kniha Zlín, jehož knihy poutají nejen mimořádnou grafickou úpravou obálek, ale i svým obsahem.
Knihovnické časopisy. Elektronický časopis Knihovnický zpravodaj Vysočiny čte většina knihovníků. Přesto bude jistě zajímavé, co o časopise píše šéfredaktor Jakub Vaníček.
O Rozhovor požádal Tomáš Gec ředitelku Knihovny univerzitního kampusu MU Mgr. Zdeňku Dohnálkovou.
Kavárna nabízí trochu jiný pohled na vypravěče Slovácka (Zdeněk Galuška) a spisovatele Jiřího Mahena (Jiří Mahen a Vysoké Tatry).
Přejeme příjemné podzimní dny s časopisem Duha.
Jana Nejezchlebová
Redakce Duha
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-13
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|