Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2013 » Úvodník
Vážené čtenářky, Vážení čtenáři,
v posledním čísle časopisu Duha v roce 2013 jsme se zaměřili na informační a komunikační technologie v knihovnách a na elektronické služby knihoven. Tyto změny v rozsahu a kvalitě služeb odpovídajících požadavkům uživatelů všech typů knihoven však nemohou probíhat úspěšně, pokud se také nezmění prostory knihoven, prostředí, které umožňuje poskytovat komfortní služby. Knihovníci v celé republice jistě s velkou radostí přivítali významnou událost roku. V říjnu 2013 zahájila svou činnost v nových prostorách Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. Článek hlavního architekta přibližuje řešení stavby. Službám, které umožňují současné prostory krajské knihovny, se budeme věnovat v čísle 1/2014.
S dobrými zprávami však můžeme pokračovat. V konferenci Knihovna jsme mohli číst o moderním řešení oddělení pro děti a mládež Městské knihovny v Moravském Krumlově, článek o knihovně v Moravanech u Brna (rubrika Veřejné knihovny) seznamuje s umístěním knihovny v nové budově Obecního úřadu. V této souvislosti upozorníme i na Ústřední knihovnu FSS MU (rubrika Představujeme vysokoškolské knihovny) a její rekonstruované interiéry. V knihovnách se vytváří velmi dobré podmínky pro naplňování úkolů daných Koncepcí rozvoje knihoven ČR na léta 2011 – 2015.
V hlavním bloku Studie, články přinášíme článek, který má velmi úzký vztah k naší práci i k tématu čísla. Lobbovat - komunikovat - spolupracovat musí knihovny v praxi zvládnout, pokud chtějí zajistit dobré podmínky pro rozvoj činnosti své knihovny. Článek přináší širší pohled na lobbing a jeho zásady, seznamuje s nástroji lobbování i s postupem vůči zřizovatelům a provozovatelům knihoven. Digitalizace je téma, které zajímá současné veřejné i odborné knihovny. Historickým exkurzem, sledováním současného stavu a předpokládaným vývojem českých paměťových institucí a digitálních dat se zabývá odborná práce, která vznikla v Moravské zemské knihovně z potřeby přípravy a realizace Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2011 – 2015. Další pokračování budeme publikovat v Duze 1 a 2/2014 v rubrice Informace pro knihovny. Audit hodnocení důvěryhodnosti digitálních repozitářů podstoupila v roce 2013 digitální knihovna MZK. Text vzniklý na základě bakalářské práce KISK MU v Brně uvádí mimo jiné i principy, podle kterých se důvěryhodnost repozitářů hodnotí. Zpřístupňování elektronických knih v českých knihovnách se v posledních letech stává součástí služeb uživatelům. Článek České e-knihy v českých knihovnách:ekonomická studie, který přináší i srovnání se zahraniční praxí, se zabývá cenovou nabídkou nakladatelství a providerů.
Dvacet let českého knihovnictví. Rozhovor Bohdany Stoklasové se vrací do let 2004 až 2009, kdy stál Vlastimil Ježek v čele Národní knihovny. Mapuje vývoj této národní instituce a vlastně i českého knihovnictví v kulturním a politickém kontextu doby. Přípravu stavby nové národní knihovny a očekávání knihovnické veřejnosti i problémy, které nastaly.
Veřejné knihovny. Obecní knihovna Moravany u Brna získala v roce 2013 ocenění na slavnostním setkání knihoven obcí Jihomoravského kraje (viz článek v rubrice Z činnosti MZK). V článku knihovnice Horejskové i na webových stránkách knihovny se můžete seznámit s rozsahem činnosti knihovny v malé obci. Základem je pracovitá a nadšená knihovnice a její schopnost získat zřizovatele k podpoře knihovny. V Moravanech se sešly obě složky. V závěru článku také knihovnice děkuje za práci metodičkám z Městské knihovny v Modřicích a z Městské knihovny s regionální funkcí v Kuřimi (k tématu viz článek Celostátní seminář Regionální funkce knihoven 2013 v rubrice Konference, akce). Rubrika Veřejné knihovny ještě přináší články o dvou seminářích na téma Bezbariérové knihovny, které organizovala Sekce služeb osobám se specifickými potřebami SKIP a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a o pracovním setkání s výměnou zkušeností z práce s mentálně postiženými v Knihovně Jiřího Mahena. Knihovníci se zde setkali s klienty Denních stacionářů.
V rubrice Konference, akce se ještě dočtete o semináři IVIG 2013 a o semináři Co se skrývá za vyhledáváním aneb Searching Session. Zavedeme vás i do Polské republiky, kde se v Zakopaném konal mezinárodní seminář na téma Společnost, informace a inovační výzvy v digitálním věku.
Informace pro knihovny. Rubrika přináší pokračování textu o efektivní komunikaci ve službách (závěrečný 4. díl), informaci o integrovaném knihovním systému KOHA, pohled na odborné problémy elektronického katalogu ve verzi OPAC 2.0 pod názvem Příliš lidová folksonomie? Knihovníky z veřejných i odborných knihoven jistě zaujme 1. část obsáhlejšího článku Rešeršní strategie a rešeršní služby. Z vysokoškolských knihoven představujeme Ústřední knihovnu Fakulty sociálních studií MU v Brně.
Moravská zemská knihovna. Rubrika obsahuje již zmíněný článek o slavnostním setkání knihoven obcí Jihomoravského kraje a dále se můžete přidat k exkurzím v rámci Týdne vědy a techniky. Seznámíme vás s prostředím a technickým vybavením digitalizační a restaurátorské dílny. Medailon i jedna z recenzí připomíná složité osudy mimořádné básnické osobnosti Ivana Blatného.
Recenze přináší pohled na tři zajímavé tituly. Vzpomínky na Ivana Blatného vychází k 93. výročí narození básníka, Poutníci, cestovatelé, cesty a návraty čerpají z ruských a českých cestopisů. Do historie českého knihovnictví se vrací publikace Z dějin knihoven, která vychází k 150. výročí založení Městské knihovny v Boskovicích.
V rubrice Knihovnické časopisy se představuje časopis ZVUK Zlínského kraje. V rubrice Nakladatelství informujeme o ediční činnosti Univerzity Karlovy v Praze a jejím nakladatelství Karolinum. V el. čísle 2/2013 jsme vám přiblížili produkci nakladatelství Masarykovy univerzity v Brně. Proto v závěru ročníku má místo na našich stránkách největší univerzitní nakladatelství v ČR.
Rozhovor. Podobně jako v uplynulých číslech časopisu je rozhovor zaměřený na osobnost z oblasti vztahující se k tématu čísla. Ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Gec se proto obrátil na obchodního ředitele firmy LANius ing. Jiřího Šilhu.
Kavárna je zaměřená na netypické projekty věnované literatuře a čtenářství. Jedná se o projekty obrácené k širší veřejnosti. Městská knihovna v Ostravě přenesla v létě Čtení do parku. Romské muzeum v Brně připravilo a realizovalo projekt Mikroměsto. Zaměřilo se na zpřístupnění méně známé městské části a do několika objektů včetně brněnské synagogy přivedlo brněnské herce, kteří četli a zájemce z řad veřejnosti, kteří chtěli naslouchat. Seznámili se tak nejen se zajímavými spisovateli a knihami, ale také s nezvyklým prostředím. Mohlo by to být inspirací i pro vaše připravované akce na rok 2014.
Končí další, již 27. ročník Duhy a její redakce se těší na rok 2014, na zajímavé aktivity, příznivý ohlas práce knihoven u čtenářů a úspěchy knihoven při získávání podpory veřejnosti. V roce 2014 budeme v českých a moravských knihovnách uvádět do praxe vize a úkoly dané přijatou Koncepcí rozvoje knihoven ČR na léta 2011 - 2015, tak si společně přejme, ať se nám to daří.
Vše nejlepší ve vašem osobním životě.
Redakce časopisu Duha
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(4) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-14
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|