Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2014 » Úvodník
Vážené čtenářky, Vážení čtenáři,
první číslo časopisu Duha v roce 2014 dostáváte na závěr měsíce března, měsíce čtenářů a knih, měsíce plného nejrůznějších aktivit knihoven v obcích, malých i velkých městech. Tématem tohoto čísla, knihovny jako vzdělávací instituce, chceme zdůraznit vzdělávací roli knihoven. Připomínáme materiály, které by měly být spolu s Koncepcí rozvoje knihoven ČR na léta 2011 – 2015 součástí přípravy a plánování programů knihoven. Jedná se o Strategii celoživotního učení ČR (2007) a návrh Strategie rozvoje vzdělávání do roku 2020. V těchto materiálech jsou knihovny, jako významné vzdělávací instituce, zmiňovány, počítá se s nimi. Stále mají knihovníci možnost zapojit se do diskusí pokračující kampaně Česko mluví o vzdělávání. Také výsledky průzkumů, projekty a zkušenosti ze spolupráce se školami přináší podněty k rozšíření vzdělávacích aktivit knihoven.
V hlavním bloku Studie, články odborný text profesora Rankova Trendy v informačnom správaní mladých ľudí: mediálny multitasking shrnuje výsledky dvou průzkumů mezi vysokoškoláky FF Univerzity Komenského v Bratislavě. Průzkumy monitorovaly využívání médií, postoj mladých lidí k množství informací přístupných současně z nejrůznějších zdrojů. Mladí lidé bez problémů získávají více informací ve stejný čas – práce na počítači, současně poslech různých médií. Práce, s jejímiž hlavními poznatky seznamuje text Principy strategie rozvoje knihoven oblasti dlouhodobé archivace digitálních informací v České republice: stav v roce 2014 a výhled do roku 2019, vychází z analýz konaných pro formulování Koncepce rozvoje knihovnictví v ČR. Cílem kampaně, kterou organizovala společnost EDUin bylo podnítit debatu společnosti, odborníků, učitelů, knihovníků, veřejnosti o vzdělání a vzdělávání u nás. Článek Kampaň skončila, ale Česko mluví o vzdělávání dál přibližuje průběh aktivit a další plány. Jaký směr má vzdělávání mladé generace mít, jaký cíl, smysl má vzdělání v 21. století. Výstupem kampaně (diskuzí, kulatých stolů, seminářů, konferencí, ohlasů na internetu) byly návrhy pro vytvoření Strategie rozvoje vzdělávání do roku 2020. Výzkum dětského českého čtení 2013 proběhl v minulém roce v garanci Knihovnického institutu NK. Průzkum mimo jiné sledoval podrobně i vztah dětí ke knihovnám a pro knihovníky tak přináší řadu poznatků a podnětů. Městská knihovna v Sedlčanech patří mezi knihovny, které dlouhá léta velmi úzce a cíleně spolupracují se školami. S výsledky této práce, s typy různých programů, které školám knihovna nabízí, seznamuje článek Spolupráce Městské knihovny Sedlčany se školami. Zjišťujeme názory obou stran, navazující článek přináší pohled školy i další náměty na propojení práce obou vzdělávacích institucí. Vzdělávací role knihoven se vztahuje i na další věkovou kategorii, občany, využívající široké nabídky Akademie III. věku. Článek Dvě desetiletí práce se seniory nás seznamuje se zkušenostmi Knihovny Kroměřížska v Kroměříži.
Dvacet let českého knihovnictví. V této rubrice jsou mimořádně zařazeny dva rozhovory. Ředitel Gec hovořil s knihovnicemi, ředitelkami krajských knihoven, Věrou Vohlídalovou (Krajská vědecká knihovna v Liberci) a Květou Cempírkovou (Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích). Obě se podílely velmi významně na rozvoji knihoven, které řídily. Nová budova krajské knihovny v Liberci se stala vzorem pro knihovny nejen v České republice, umožnila rozvoj služeb, vytvořila zcela nové podmínky pro pracovníky knihovny a především pro uživatele všech věkových kategorií. Rekonstrukce budov Jihočeské krajské knihovny v Českých Budějovicích byla také součástí významného rozvoje knihovnictví v České republice.
Veřejné knihovny. O databance nápadů se mezi knihovníky diskutuje již delší dobu. Vznikla varianta v papírové podobě, ale manipulace s takto zpracovanými materiály byla pochopitelně velmi složitá, texty měly také různou kvalitu apod. S řešením v prostředí internetu a za finanční podpory SKIP ČR se seznámíme v článku Začalo to Andersenem. Zapojení veřejných knihoven do projektů se stává součástí jejich práce. V článku Čtoucí rodiny v regionu Blansko si přečteme, jak lze v praxi využít a přizpůsobit konkrétním regionálním podmínkám projekt Celé česko čte dětem. O projektu Poznávej místa děl kyjovských autorů, přibližujícím čtenářům do 15 let regionální tradice i současnost, který připravila Městská knihovna v Kyjově, informuje další text. Výtah z výroční zprávy Obecní knihovny v Jinačovicích uvádíme jako ukázku dobré práce neprofesionální knihovnice, která si umí získat podporu obecního úřadu i přízeň občanů.
Konference, akce. V článku Knihovnická konference Kniha v 21. století v Opavě již po desáté se zamýšlí dr. Foberová nejen nad obsahovým zaměřením konferencí, ale také nad otázkami metodiky organizace takto náročných akcí. S plánovanými semináři, průzkumy a akcemi seznamuje článek Letmý pohled na aktivity Odborné komise pro informační vzdělávání a informační gramotnost na vysokých školách (IVIG) v roce 2014. Netradiční akci konané v Brně v prosinci 2013 se věnuje článek Koha workshop v Moravské zemské knihovně. Informuje o jednání zástupců managementu knihoven, systémových knihovníků i katalogizátorů z celé ČR, kteří na tuto akci přijeli.
Informace pro knihovny. Rubrika přináší články Nejrozšířenější open source knihovní systémy a jejich použitelnost, Projekt Biblioeduca a pokračování článků z čísla 4/2013, Rešeršní strategie a rešeršní služby II. a České paměťové instituce a digitální data – historický exkurz, současný stav a předpokládaný vývoj (Fáze druhá-ochranná selektivní digitalizace). Z vysokoškolských knihoven představujeme Ústřední knihovnu Pedagogické fakulty MU v Brně.
Zkušenosti ze zahraničních knihoven. V této nové rubrice přinášíme článek o Městské knihovně v Chemnitz, ve spolkové zemi Sasko. O této knihovně se hodně hovoří mezi českými knihovníky, kteří stále v její činnosti nachází řadu inspirací pro svou práci. Článek také ukazuje, jak důležitý pro úspěch knihovny je její pracovní kolektiv.
Z činnosti MZK. Rubrika je zaměřena na vzdělávání knihovníků. Informuje o zkušenostech ze specializovaného e-learningového kurzu pro pracovníky ve službách veřejných knihoven a o Příručce pro knihovníky veřejných knihoven Jihomoravského kraje. Příručka je velmi dobrým pomocníkem pro pracovníky regionálních služeb knihovnám i pro knihovníky menších knihoven. Poskytuje přehled moderního pojetí odborných činností v knihovnách, o platné legislativě i normách a doporučeních pro odbornou práci knihovníků a další potřebné informace, odkazy. Výsledky a průběh realizace projektu Česká knihovna shrnuje výroční zpráva za rok 2013.
V tomto čísle přinášíme dva medailony, kterými chceme připomenout Osobnosti Moravské zemské knihovny. Každá knihovna má ve své historii takové, které svou činností, pracovním nasazením a zájmem posunuly její odbornou činnost, měly vliv na její rozvoj. K nim patří filozof a určitou dobu i ředitel Státní vědecké knihovny Josef Kratochvíl a odborný knihovník, bibliograf Pedagogické knihovny (součást tehdejší Státní vědecké knihovny) docent Jiří Sedlák.
Medailon je věnován výročí spisovatele Miroslava Skály, který by se v tomto roce dožil 90. let. Jeho knihy s tolik potřebným humorem a nadhledem nad životními problémy jsou stále oblíbené u čtenářů.
Recenze připomínají dvě publikace. Kniha vydaná Moravským zemským muzeem v Brně Rodinná loutková divadélka autora Jaroslava Blechy nás provází historií českých loutek a titul Knihy a jejich lidé Jiřího Trávníčka přináší soubor 33 čtenářských životopisů lidí, kteří se podílejí na utváření knižní kultury u nás.
Kavárna se zaměřila na osobnost historika knižní kultury doktora Zdeňka Šimečka. Jeho dílo Knižní obchod v Brně od sklonku 15. do konce 18. století je součástí příruční knihovny oddělení rukopisů a starých tisků Moravské zemské knihovny.
Na závěr ještě připomenutí několika změn v letošním ročníku časopisu. V roce 2013 jsme uzavřeli rubriky Nakladatelství a Knihovnické časopisy a naopak v roce 2014 přinášíme nová témata. V rubrice Zkušenosti ze zahraničních knihoven se budeme snažit čerpat dobré náměty za hranicemi naší republiky a také rozšiřujeme rubriku Z činnosti MZK o Osobnosti MZK. Rubrika Rozhovor zůstává, pouze v tomto čísle, kde jsou zařazeny dva rozhovory v rubrice Dvacet let českého knihovnictví, ji neuvádíme. S časopisem Duha se v roce 2014 setkáte 3x a vždy to bude v elektronické podobě. Jste-li zvyklí na tištěnou formu časopisu Duha, můžete si každé číslo stáhnout ve formátu pdf. Doufáme, že nám i v tomto roce zachováte přízeň.
Redakce časopisu Duha
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-15
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|