Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2014 » Úvodník
Vážené čtenářky, Vážení čtenáři,
druhé číslo časopisu Duha v roce 2014 dostáváte tentokrát uprostřed prázdnin a doby dovolených. Knihovníci se koncem léta zamýšlejí nad novým školním rokem, nad tím, jaké změny a co nového připravit pro dospívající mládež. Není jednoduché přivést náctileté do knihoven a udržet si jejich zájem a přízeň. Proto jsme se v tomto čísle časopisu zaměřili na tuto náročnou věkovou kategorii uživatelů veřejných knihoven. Přinášíme zkušenosti odborníků z profesionální volnočasové instituce i knihoven. Příklady i podněty k zamyšlení a třeba i pro srovnání činnosti vaší knihovny v této oblasti s knihovnami a pracovišti jinými.
V hlavním bloku Studie, články prezentuje úvodní článek Jen znalosti nestačí výsledky testování dovedností, které jsou důležité pro úspěšný osobní i pracovní život. Testování i dotazníkové šetření mezi žáky I. a II. stupně základních škol v rámci projektu Klíčové kompetence prováděla společnost SCIO. Zkušenosti pedagoga volného času s dospívající mládeží je text vedoucí pracovnice ze Střediska volného času v Lužánkách. Paní Jovanovská se zaměřila na věkovou kategorii dospívajících od 13 do 19 let a ukazuje, jak jsou rozlišní, jaké vlivy na ně působí a co to znamená pro přístup odborných pracovníků. Článek Knihovna a ti, kteří už nejsou děti, vedoucí dětské knihovny Knihovny Jiřího Mahena shrnuje změny, kterými v posledních letech prochází práce s mladými čtenáři v knihovnách. Ukazuje na zkušenostech z praxe, že již nestačí kvalitní fondy a služby, je třeba nabídnout i vhodné jednání knihovníků a prostory, zázemí, odpovídající potřebám této specifické kategorie čtenářů a návštěvníků knihoven. Knihovny však dobře a atraktivně pracují se všemi občany. Ukázku, jak lze zapojit do svých aktivit různé věkové kategorie uživatelů přináší článek Knihovna pro všechny generace.
V hlavním tématu jsme se ještě zastavili dvěma články u současných změn, transformace a rozvoje Zemědělské a potravinářské knihovny. Transformace zemědělské a potravinářské knihovny: vize a realita dr. Stoklasová a ředitel knihovny Ing. Vítek se zamýšlí nad vývojem knihovny a článku Devět desetiletí knihovny v Domě zemědělské osvěty.
Dvacet let českého knihovnictví. Rubrika přináší rozhovor s docentem Jaromírem Kubíčkem, dlouholetým ředitelem Moravské zemské knihovny a předsedou Sdružení knihoven České republiky. Zamyšlení nad rozvojem Moravské zemské knihovny (dříve Státní vědecké knihovny) i činností profesního sdružení českých knihoven.
Veřejné knihovny. V článku Vesnice roku 2014 přibližuje členka krajské komise průběh 20. ročníku soutěže, hodnocení 21 přihlášených jihomoravských knihoven i ocenění Obecní knihovny v Cetkovicích a následující článek Obecní knihovna Šardice referuje o zahájení provozu knihovny v upravené budově bývalé školy. V Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově se také zamýšlejí nad službami pro náctileté a hledají nové cesty. Vše najdeme v článku Mládež v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově aneb Začátky T-klubu. Zajímavý podnět stál u zrodu aktivity dětí a jejich výstavy Děti Heleně Zmatlíkové v KJM v Brně.
Konference, akce. Trendy a směry v digitalizaci dokumentového dědictví se probíraly na Mezinárodní konferenci. Článek informuje o 15. konferenci věnované aktuálním otázkám digitalizace, která se konala v Nízkých Tatrách v letošním roce. Připomeňme si, že Česká vláda schválila v roce 2013 Strategii digitalizace kulturního obsahu na léta 2013 – 2020. Ohlédnutí za seminářem IVU se věnuje 6. ročníku semináře odborné sekce SDRUK, který se konal v Městské knihovně v Havířově, a článek Zvukové knihy 2014 (opět v Třebíči) semináři, který přilákal do Městské knihovny zástupce z českých i slovenských knihoven. O informace z realizace projektu Brána ke vzdělávání – školní čtenářské kluby jsme museli požádat kolegyně z Městské knihovny v Havířově. Jejich zkušenosti si přečtete v článku Čtenářské kluby – plavba za poznáním. Projekt je zajímavý i tím, že spojuje veřejné a školní knihovny, ale (možná se mýlíme) k našemu překvapení, jsme na jeho webových stránkách nenašli žádnou z jihomoravských knihoven. Škoda.
Informace pro knihovny. Rubrika přináší závěrečné části dvou příspěvků Rešeršní strategie a rešeršní služby III. a České paměťové instituce a mediální data III. O krajských regionálních programech a jejich podpoře pro práci knihoven vydala publikaci Národní knihovna ČR. S jejím obsahem vás seznámí článek Služby knihoven knihovnám.
Z vysokoškolských knihoven představujeme Knihovnu Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a Univerzitní knihovnu Ostravské univerzity.
Zkušenosti ze zahraničních knihoven. V prvním článku této rubriky se seznámíme s praxí školních knihoven ve Slovenské republice, Príklady z praxe zo slovenských školských knižníc na podporu čítania žákov základnych a stredných škôl. Článek pro Duhu zpracovala ústřední metodička pro školní knihovny Slovenské pedagogické knihovny R. Cenigová. Budoucnost knihoven je v jejich komunitní práci a ve vzdělávání uživatelů aneb Inspirace za oceánem. Článek L. Foberové některým čtenářům časopisu připomene a ostatním zpřístupní nejpřínosnější části přednášky Valerie J. Gross z Marylandu v USA. Autorka článku Ve stínu dvoutisícovek nás zavede do Univerzitní knihovny v Innsbrucku.
Moravská zemská knihovna. Moravská zemská knihovna se snaží přinášet stále nové služby pro své uživatele. Proto připravila ve zkouškovém období možnost využívání služeb knihovny i v neděli. Čtyři neděle na zkoušku se setkaly s velkým ohlasem studentů, což se projevilo jak na návštěvnosti, tak v písemné zpětné vazbě. Ve vzdělávání knihovníků pokračuje MZK dalším e-learningovým kurzem, tentokráte na téma Digitalizace v knihovnách.
Osobnosti Moravské zemské knihovny. Odborníkem v oblasti hudby a hudební literatury byl dr. Vladimír Telec. Od roku 1955 do roku 1975 byl pracovníkem a později vedoucím hudebního oddělení Státní vědecké knihovny v Brně, byl také autorem řady odborných článků, publikací a bibliografií z oblasti hudby.
Medailon je věnován výročí spisovatele Bohumila Hrabala. Redaktorka Jana Soukupová se zaměřila na jeho dětství v rodném Brně a na dramatizace Hrabalových textů, které pravidelně uvádí Divadlo Husa na provázku.
Recenze. Souvislosti života a tvorby dvou kalifornských ikon je recenze knihy Kopecký, Petr. Robinson Jeffers a John Steibeck, kterou vydalo nakladatelství Host.
Rozhovor s Terezou Matouškovou a Janou Poláškovou, které pracují v Knihovně Jiřího Mahena s dospívající mládeží, doplňuje a rozšiřuje hlavní téma čísla.
Kavárna. V prosinci 2013 byla odhalena pamětní deska spisovatelce Květě Legátové, vl. jm. Věře Hofmanové, která se narodila 3. 11. 1919 v Podolí. O této události píše kronikář Jiří Čalkovský v článku Pamětní deska Květy Legátové. Pokud nevíte, co je ASPIK, tak si přečtěte článek Jany Tomancové Ochotníci ve zlínské knihovně.
Závěrem připomínáme, že se s časopisem Duha v roce 2014 setkáte 3x a vždy to bude v elektronické podobě. Máte však možnost si texty stáhnout do své čtečky nebo vytisknout v pdf formátu. Příjemné prožití krásné doby prázdnin, dovolených a také chvil u četby časopisu Duha.
Redakce časopisu Duha
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(2) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-16
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|