Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2016 » Úvodník
Vážené čtenářky, Vážení čtenáři,
v roce 2016 vstupuje Duha, časopis poskytující informace o knihách a knihovnách z Moravy, do 30. ročníku. Je to tedy rok významný a redakční rada připravuje několik zajímavých akcí. V Moravské zemské knihovně bude 3. května zahájena výstava přinášející přehled vývoje grafického i obsahového pojetí časopisu a 17. května se bude konat Setkání zástupců redakcí knihovnických časopisů. Od čísla 1/2016 se budete setkávat s rubrikou 30 ročníků časopisu Duha. V tomto čísle se zaměříme na prvních deset let (1987-1996). Při přípravě těchto akcí a prohlídce starých ročníků časopisu nás zaujaly fejetony, které provázely několik ročníků. Vrátili jsme se proto k této tradici a v tomto čísle přinášíme Fejeton s názvem Veřejná knihovna nad potokem.
Blok Studie, články se ve všech příspěvcích věnuje hlavnímu tématu tohoto čísla, vzdělávání knihovníků. Historii přibližuje text Počátky vysokoškolského studia knihovnictví na Masarykově univerzitě a současné situaci se věnuje článek Studovat knihovnictví v ČR se dá na třech univerzitách. Dále přecházíme na vzdělávání knihovníků při zaměstnání Celoživotní vzdělávání knihovníků v ČR – nová etapa?, text seznamuje s novou Koncepcí celoživotního vzdělávání knihovníků, která je zpracována v návaznosti na Národní soustavu kvalifikací a Národní soustavu povolání. Informace o prvních postupech v praxi se dočteme v článku Možnosti celoživotního vzdělávání knihovníků. Vzdělávání se věnují články i v dalších rubrikách.
Dvacet let českého knihovnictví. Počátky a vývoj Parlamentní knihovny, činnost mezinárodní organizace IFLA, to jsou hlavní témata rozhovoru Jaromíra Kubíčka a Karla Sosny.
Veřejné knihovny uvádí článek Knihovna Anny Šperkové v Bučovicích, kterou uvidíme také na titulní stránce, Nová knihovna je živá sociální síť přináší zajímavý pohled knihovnice v Pohořelicích a projekt Po stopách našich předků v knihovnách nás zavede do knihoven Hodonínska.
V rubrice Konference, akce se vrátíme na Slavnostní setkání knihoven obcí Jihomoravského kraje 2015 a obsah mezinárodní konference Knihovna ve 21. století přiblíží článek Vysokoškolské vzdělávání knihovníků musí reflektovat zejména práci s dokumenty, informacemi a znalostmi.
Rubrika Informace pro knihovny informuje o novém Zábavním vědeckém parku VIDA! v Brně a o síti knihkupectví Oxford Bookshop. K problematice vzdělávání se vrací článek Příprava informačních profesionálů:stabilní. Nebát se „zůstat svými“, nepodbízet se, a přesto sledovat vývoj a moderní trendy. V podrubrice Knihovníci píší o knihách a knihovnách se budeme zamýšlet nad tím, jak poznat svého čtenáře, a z odborných knihoven představujeme Knihovnu Národního památkového ústavu v Brně.
Z činnosti MZK, článek v této rubrice nás zavede na mezinárodní knižní veletrhy v Lipsku, Bologni, Londýně a ve Frankfurtu nad Mohanem a přiblíží prezentaci české knižní kultury v zahraničí. V dalším článku se podíváme na výstavu Bible česká ve fondu Moravské zemské knihovny v Brně. Hlavnímu tématu se věnuje článek Profesní vzdělávání MZK v roce 2016.
Knihovnické osobnosti JMK přibližují práci ředitelky Knihovny Jiřího Mahena v Brně a Oči Brna připomínají osobnost a dílo architekta Ludwiga Mies van der Rohe a malíře Eduarda Miléna.
Recenze jsou věnovány dvěma knihám. Učíme se s tabletem: využití mobilních technologií ve vzdělávání je první knihou na téma využívání tabletů ve vzdělávání a jistě bude pro knihovníky knihou velmi potřebnou a v praxi užitečnou. Život herečky Zdeny Herfortové přibližuje kniha Jízda přes kočičí hlavy.
Zkušenosti ze zahraničí nás zavedou do knihoven v Dánsku. Rozhovor je věnován Tereze Horváthové, spisovatelce, majitelce nakladatelství Baobab a především zakladatelce a hlavní organizátorce a dramaturgyni knižního festivalu Tabook.
A na závěr, opět k tématu, tip na zajímavou a mírně provokativní knihu, která vede k zamyšlení nad vzděláváním: Liessmann, Konrád Paul. Teorie nevzdělanosti. Omyly společnosti vědění, 2008.
Za redakci
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-22
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|