Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2016 » Úvodník
Vážené čtenářky, Vážení čtenáři,
léto v kulturním Brně bylo ve znamení nejrůznějších zábav a kulturních aktivit. Každoroční významnou kulturní událostí je však Mezinárodní bienále grafického designu. Letošní 27. ročník se koná ve dnech 16. 6. – 30. 10. 2016. V nabídce najdeme i výstavu prezentující rozsáhlou tvorbu, zejména v oblasti filmového plakátu, českého grafického designéra a typografa Zdeňka Zieglera. Umělec získal v roce 2015 Cenu za celoživotní přínos grafickému designu. Knihovníci znají typografické úpravy knih i častá ocenění práce Zdeňka Zieglera v soutěži Nejkrásnější kniha roku a jistě i překrásné knihy vydávané nakladatelstvím Aulos.
Jaký je obsah nového čísla Duhy?
Hlavním tématem je digitalizace v knihovnách. Výběrem článků pro hlavní blok Studie, články jsme se snažili alespoň nastínit šíři tématu. Úvodní článek je stručným, dílčím přehledem historie digitalizace tištěných dokumentů v České republice. Autorem článku K dějinám digitalizace tištěných fondů knihoven v České republice je Zdeněk Matušík. Digitalizace periodik v Moravské zemské knihovně, článek Michala Indráka, se zabývá postupem digitalizace periodik, která probíhá v Moravské zemské knihovně od roku 2007 a píše o i všech aktivitách knihovny v této oblasti. Digitalizace není pouze technický proces, jde o změnu přístupu k informacím, o výraznou změnu v práci knihovníků. Nad těmito otázkami se zamýšlejí ve svém článku Knihovník 21. storočia: Ako digitalizácia mení prácu knihovníka kolegové ze Slovenské národní knihovny v Martině Ľudmila Rohoňová a Ľuboš Glončák.
30 ročníků časopisu Duha. Dostáváme se k poslednímu desetiletí, tedy do současnosti. Je zajímavé sledovat, kolika změnami prošel časopis a s ním i práce redakce v letech 2006-2016.
Rubrika Veřejné knihovny. Rubrika přináší inspirace, náměty. Ale především se vrátíme k hodnocení Vesnice roku 2016 v Jihomoravském kraji. Autorka připomíná kritéria hodnocení i to, že již 20 let hodnotí krajské komise Vesnice roku obce Jihomoravského kraje v rámci Programu obnovy venkova. Zajímavé akce připravily knihovny v létě. Účastníci kurzů S vyškovskou knihovnou pohodlně v síti se s lektory učili komunikovat na sociálních sítích. Setkání čtoucích rodin v regionu Blansko organizovala Moravská zemská knihovna a její metodické oddělení. Byl to již 6. ročník literárně-turistického putování s knihou a pohádkovými bytostmi. Již název článku Knihovník fotografem, knihovník novinářem, knihovník PR pracovníkem ukazuje, jaký rozsah činností zahrnuje práce knihovníků.
Konference, akce. Bohemistický seminář 2016. Pětidenní seminář pro překladatele z českého jazyka uspořádala v červenci z pověření Ministerstva kultury ČR Moravská zemská knihovna. Semináře se zúčastnilo 60 zájemců z 18 zemí světa. O pestrém programu referuje článek. „Mladá krev“ v knihovnách. Článek přibližuje jednání mezinárodní konference Profese knihovník, kterou pořádala Regionální knihovna v Karviné. Mezi přednášejícími byli hosté ze Slovenska a z Polska.
Informace pro knihovny. Zapojování knihovny do portálu Knihovny.cz. Úvodní článek rubriky se věnuje Centrálnímu portálu knihoven a popisuje postup, jednotlivé kroky, které bude muset každá knihovna zajistit, aby mohla využívat Centrální portál knihoven, fondy a služby jeho zakládajících knihoven a institucí. E-learningový kurz Digitalizace v knihovnách probíhá od roku 2014 2x ročně v Moravské zemské knihovně. Obsahem kurzu je poskytování rad knihovnám, které s digitalizací tištěných dokumentů začínají. Článek přináší informace o organizaci kurzu i jednotlivých modulech výuky. Nahlédnutí do Milíře. Jedná se o nahlédnutí do 17. čísla členského zpravodaje Společnosti Jiřího Mahena. Obsahuje články o Mahenově díle, připomínky významu Mahenova odkazu i jeho knihovnické práce.
Knihovníci píší o knihách a knihovnách. V pokračování tohoto cyklu se zaměříme na Rozhovor, to znamená na jednotlivce, na individuálního člověka. A krok za krokem budeme pečlivě připravovat rozhovor s ním. Představujeme odborné knihovny. Esperantské knihovny. Text seznamuje se vznikem prvního esperantského spolku v roce 1901 v Brně a později, v roce 1969, s ustavením Českého esperantského svazu. Seznámíme se také s vývojem knihoven, od osobních knihovniček k velkým knihovnám doma i ve světě.
Z činnosti MZK. Slavnostní otevření Španělské knihovny v MZK se konalo 4. července 2016 za účasti velvyslance Španělska v ČR. Současně bylo připomenuto výročí, 400 let od úmrtí Miguela de Cervantese y Saavedry. Španělská knihovna je tak další ze Zahraničních knihoven Moravské zemské knihovny. Exkurze v MZK pro veřejnost patří k atraktivní a žádané nabídce služeb odborné i laické veřejnosti. Článek popisuje zkušenosti s konáním exkurzí či informačních nebo knihovnických lekcí i v jiných českých knihovnách.
Naše malá síň slávy, rubrika Knihovnické osobnosti JMK, představuje RNDr. Miroslava Bartoška, CSc.
Oči Brna. V rubrice je mimořádně uveden rozhovor Štěpánky Studeníkové s hudebním historikem a organologem prof. PhDr. Jiřím Sehnalem, CSc. Rozhovor předznamenává přípravu výstavy v Moravské zemské knihovně k životnímu jubileu pana profesora.
Recenze. Obsáhlý sborník Knihovny zemí V4 v nástrahách digitálního věku přináší příspěvky z mezinárodní stejnojmenné konference, která se konala v Moravské zemské knihovně. Druhá recenze je literární, hodnotí knihu Korespondence Arna Nováka a Marie Veselíkové, kterou editorsky připravila Milena Šubrtová.
Zkušenosti ze zahraničních knihoven. Text Knihy a knihovny v Norsku nás zavede do knihoven a na knižní trh v této krásné a zajímavé zemi. Zájezd do bratislavských knihoven organizoval SKIP Velká Morava 25. května 2016. O jeho průběhu informuje článek Univerzitná knižnica v Bratislave.
Rozhovor. Tomáš Kubíček hovořil se spisovatelkou, překladatelkou a místopředsedkyní Českého centra PEN klubu PhDr. Markétou Hejkalovou o 26. ročníku knižního veletrhu, který se koná každoročně na podzim v Havlíčkově Brodě.
Fejeton Knihy a knihovny, možná obráceně …Arnošt Goldflam svým nezaměnitelným rukopisem přibližuje své čtenářství, první kroky s knížkou, seznamuje nás s autory i názvy oblíbených knih.
Za redakci časopisu Duha
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-24
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|