Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » Retročíslo » Úvodník
První číslo Duhy vyšlo na jaře roku 1987. Unylou normalizační grafiku tenkrát rozčísla rafinovaná jednoduchost Rajlichova grafického řešení. Nebyla to však jen vnější tvář časopisu, co připoutalo pozornost čtenářů. Vedle informací z provozu takříkajíc knihovnického, článků, které informovaly o věcech kolem knihovních fondů a o práci s nimi, se časopis od počátku soustředil na oblast literatury či literární kultury. V tomto smyslu dal jasně a nevytáčivě najevo, že knihovnictví je kulturní práce nejenom s fondy, ale i s jejich obsahy.
Nepředstavujme si však Duhu jako časopis, který v normalizačním marasmu boural tabu. Opatrnost při volbě témat, která překračovala horizont knihovnické každodennosti, zde byla patrná. Psalo-li se v prvním ročníku o spisovatelích, pak bylo loveno ve vodách bezproblémových. Nikoliv však mezi těmi, kdo tvořili a dohlíželi na kulturní politiku strany a vlády, ale mezi těmi, kteří se jí pokoušeli nepřekážet. Synonymem této opatrnosti mohou být fejetony Jiřího Křenka, které ve své průměrnosti nepřekvapují ani literárně, ani myšlenkově, ale zajistily slušný standard. Co však jistě v prvním ročníku časopisu zaujalo, byly příspěvky k dějinám literatury na Moravě. Zde se o kvalitě nediskutovalo, neboť je svou autorskou osobností zaštítili přední literární historici – Jiří Hájek, Dušan Jeřábek, Milan Kopecký, Karel Palas či Pavel Pešta. Podobně vysokou úroveň měla i rubrika knižních recenzí. Ta přinášela texty kritiků, kteří zde získávali své ostruhy a jejichž soud byl důležitý v následujícím období vývoje literárního života. Jmenuji za všechny alespoň Richarda Svobodu, Miroslava Zelinského či Jiřího Trávníčka. Inteligentní kresby humoristy Vladimíra Renčína, umísťované na zadní straně obálky, způsobily, že řada čtenářů začínala časopis číst odzadu.
Opatrnost prvního ročníku byla na místě, uvážíme-li že šlo o první literárně-kulturní časopis vydávaný mimo centrum a mimo ostře kontrolované struktury. Nakonec doboví čtenáři nejenom z Brna měli ještě v paměti nulté číslo časopisu Rok, který vyšel pod taktovkou Jiřího P. Kříže v roce 1985, aby byl okamžitě zaštěkán tehdejšími kulturtrégry. Duha však svůj první ročník důstojně ustála a i díky tomu získali čeští knihovníci časopis, jenž vychází nepřetržitě už třicet let.
Jestliže si Duha v prvním ročníku předsevzala funkci informační, na přelomu osmdesátých let získává zřetelně další funkce. Stává se nástrojem proměny společnosti a současně i svědectvím o ní. To se týká nejenom oblasti literární (publikují zde autoři jako Jiří Kratochvil, Jindřich Zogata, Ludvík Němec, Jan Trefulka, Ludvík Kundera a řada dalších, jejichž jméno se ještě před nedávnem nesmělo objevovat), ale i knihovnické. Duha se stává svědkem proměny knihovnické práce a současně jejím podněcovatelem. Ocitli jsme se na prahu informační společnosti a knihovnický časopis tuto svou novou roli přijal. Spojení práce knihovnické a kulturní však i v nové situaci zůstalo zachováno a stalo se jedním s klíčových rysů tváře časopisu.
K oslabení této životadárné symbiózy došlo až na konci prvního desetiletí jednadvacátého století. Projevuje se to v přesunu důrazu na témata spojená s technikou, s knihovnickými systémy, s informačními zdroji. Literární a kulturní život se z časopisu vytrácí. Časopis se tematicky zavírá do sebe, ztrácí ambice oslovit širší publikum. Z tištěné verze se stává verze dostupná toliko on-line. Diktát informační společnosti o hierarchii hodnot je vyslyšen až sem. Jsem rád, že poslední čísla časopisu se opatrně vrací k byvšímu dědictví a ambice Duhy se opět probouzejí.
Rád bych časopisu popřál, aby vydržel a aby nepodléhal krátkodobým náladám. Aby se je pokoušel spíše ovlivnit ve svůj prospěch. Aby trval na důvodech svého vzniku. Aby byl svědectvím o všech fazetách knihovnické práce, která je v první řadě prací kulturní. Přál bych mu, aby se z časopisu soustředěného na informace přibližoval k periodiku, které více inspiruje k myšlení a k tvořivé práci. Asi to pak nebude mít lehké, ale určitě s ním budeme moci oslavit šedesátku.
KUBÍČEK, Tomáš. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. , 30(Retročíslo) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-26
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|