Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2011 » Úvodník
Vážení čtenáři,
nový – 25. ročník časopisu Duha otevíráme tématem, které Moravská zemská knihovna řeší systematicky již řadu let. Jedná se o informační vzdělávání a podporu informační gramotnosti žáků, studentů a uživatelů knihoven. V listopadu roku 2010 se konala Konference Informační gramotnost – vědomosti a dovednosti pro život. Jednalo se o 9. ročník této Konference, k níž se vracíme a v hlavním bloku tohoto čísla přinášíme některé příspěvky. Prezentace si můžete prohlédnout přímo v programu konference. Protože Konference je prioritně určena středním školám, pedagogům, knihovníkům školních i veřejných knihoven, seznámíme vás s praktickými poznatky škol právě v oblasti informačního vzdělávání studentů. Předkládáme i teoretičtější články o středoškolském vzdělávání propojeném se samostatnou práci s informacemi a výsledky průzkumu na základních školách, který realizovala Technická univerzita v Liberci.
Číslo přináší i zajímavé články a informace v rubrikách, které znáte. Ve Veřejných knihovnách si připomeneme 90. výročí založení Knihovny Jiřího Mahena a velmi zdařilou rekonstrukci Schrattenbachova paláce, ve kterém tato knihovna pracuje. Jako protipól vyzní článek o dlouholetých problémech a stále nedořešené výstavbě budovy pro Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě. Uvědomíme si, že výstavba nových nebo rekonstrukce starších prostor pro knihovny, kterých se nám v posledních letech zdá relativně hodně, není jednoduchou záležitostí. Pro management knihoven je řešení prostorových problémů a zajištění vhodných podmínek pro rozvoj služeb náročným a často dlouhodobým úkolem. V této rubrice se podíváme i do zahraničí, na práci několika dublinských knihoven.
V letošním prvním čísle časopisu najdete mimo jiné i tři recenze na tituly, které vás zaujmou – Chlévská lyrika, Cena facky a Zrcadlo vzpomínek od Věry Mikuláškové.
Medailon je věnován stému výročí narození brněnského spisovatele, básníka Zdeňka Kriebla. Hlavním přínosem redaktora Státního nakladatelství dětské knihy a tajemníka Kruhu přátel dětské knihy byla poezie pro ty nejmenší. Nepodceňoval vnímavost dětí, uměl se dívat na svět dětskýma očima a poezii pro děti posunul na vyšší, uměleckou úroveň.
Duben 2011 je významným měsícem pro Moravskou zemskou knihovnu. A nejen pro ni, ale i pro ostatní knihovny v České republice. Dne 2. dubna 2001 byla veřejnosti zpřístupněna nová, velmi moderní budova této univerzální vědecké knihovny, která předznamenala rozvoj knihovnických a informačních služeb pro studenty a odbornou veřejnost. Stavba knihovny, na niž byla vypsána soutěž v roce 1995, měla podporu nejen Ministerstva kultury ČR, které je zřizovatelem knihovny, ale také rektorů brněnských vysokých škol a Magistrátu města Brna.
Byla postavena na místě, které bylo původně určeno pro knihovnu vyprojektovanou architektem Bohuslavem Fuchsem, jejíž stavba se však z důvodu hospodářské krize ve 30. letech neuskutečnila. Jedná se o novostavbu, která byla jako první po druhé světové válce postavena pro velkou knihovnu vědeckého typu. V jejím zadání bylo zajištění vhodných prostor pro veřejnost, pro sklady a pro zpracování knihovních fondů včetně administrativy knihovny. Do soutěže se přihlásilo 32 architektonických ateliérů, mezinárodní porota vybrala studii architektů Tomáše Adámka, Petra Benedikta a kol. ateliéru ONEX Praha.
Budovu, která má 3 podzemní a 9 nadzemních podlaží za deset let jejího provozu navštívily stovky čtenářů a návštěvníků, seznámili se s ní účastníci všech věkových kategorií prostřednictvím desítek exkurzí z domova i ze zahraničí. Starší generace se naučily za pomoci ochotných knihovníků využívat stále modernější techniku, on-line přístup nejen do katalogů knihovny, ale i k jejím službám. Pro mladší generace je to již zcela samozřejmé a od knihovny a jejich služeb očekávají právem stále více, jsou náročnější. Knihovna se mění a hledá cesty, jak všem požadavkům co nejlépe, ale také co nejrychleji, vyhovět. A nejen to, ale přichází proaktivně s novými typy služeb a komfortem ve svých prostorách. Neslouží „jen“ k získávání potřebných dokumentů, informací (což je samozřejmě prioritou), ale umožňuje setkávání, příjemný pobyt a prostředí pro studium. Zprostředkovává i další aktivity pro vzdělávání i volný čas jako jsou například výstavy, přednášky, setkávání s osobnostmi vědy i kultury z České republiky i ze zahraničí. Snaží se tak naplnit jednu z podmínek knihoven budoucnosti formulovanou v přednášce na konferenci k otevření knihovny (29. 3. 2001) profesorem Jiřím Cejpkem:
…vytvořit účelově, esteticky a komunikačně přitažlivé prostředí jak pro vyhledávání toho, co čtenáři a uživatelé potřebují a požadují, tak pro soustředěné studium a tvůrčí setkávání všeho druhu…
Na závěr ještě jedna myšlenka pana profesora:
…právě myšlení je to, co opravňuje naše bytí. Myslím a tedy jsem (cogito, ergo sum). Knihovna by měla být i v blízké budoucnosti především podněcovatelkou myšlení…
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(1) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-3
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|