Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2012 » Úvodník
Vážené čtenářky,
Vážení čtenáři,
prvním číslem časopisu Duha v roce 2012 vstupujeme do 26. ročníku. Máme za sebou uzavřené čtvrtstoletí existence časopisu, který po celou dobu přináší informace o knihách a knihovnách z Moravy. Od jeho založení v roce 1987 bylo a stále zůstává cílem přinášet nové podněty, odborná témata, umožňovat srovnání činnosti knihoven, inspirovat, poskytovat náměty pro další rozvoj knihoven a zkvalitňování jejich služeb. V roce 2010 se změnila forma vydávání časopisu, existuje elektronická i tištěná verze, mění se však i jeho obsahová náplň.
Od tohoto prvního čísla přinášíme rozšíření obsahové struktury Duhy. V rubrice Informace pro knihovny se budete setkávat s oddílem informujícím o práci vysokoškolských knihoven. Jako první se představuje Knihovna univerzitního kampusu MU. V nové rubrice Brněnská nakladatelství poznáte historii i plány nakladatelství Host a Druhé město. Rubrika Knihovnické časopisy připomene podrobněji zaměření elektronického periodika, které vzniklo na základě iniciativy studentů a pedagogů pod názvem Inflow a odborného recenzovaného časopisu pro informační vědy ProInflow. Oba elektronické časopisy vydává Kabinet informačních studií a knihovnictví FF MU v Brně.
Hlavní téma tohoto čísla je obsáhlé a odborně náročné. Digitalizace začíná měnit práci knihoven, v praxi se setkáváme stále častěji s výstupy z různých projektů. V hlavním bloku Studií a článků přinášíme obsáhlý text o projektu Digitální knihovny Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a článek o digitalizaci starých a vzácných tisků a budování digitální knihovny na Mendelově univerzitě v Brně. Podroběji se také vracíme k výzkumu a vývoji systému umožňujícímu efektivní zpřístupnění digitalizovaných starých map a dalších grafických dokumentů. Projekt Staré mapy online řešil tým Moravské zemské knihovny. Blok poprvé přináší také překlad ze zahraniční. Jedná se o text rakouských odborníků Dlouhodobá ochrana podnikových dokumentů: Analýza rozdílů mezi ECM a OAIS.
Rubrika Veřejné knihovny v prvním příspěvku informuje o Koordinační poradě profesionálních knihoven Jihomoravského kraje, která se konala v Moravské zemské knihovně za účasti zástupců KÚ JMK. Další články jsou věnovány zajímavým aktivitám veřejných knihoven v Rajhradě a v Jinačovicích. Knihovna Jiřího Mahena se vrací k mezinárodnímu setkání knihovníků v rámci projektu Et Lettera.
Obsáhlý a zajímavý je oddíl Konference, akce. Úvodem se zastavíme na konferenci Kniha ve 21. století, kterou již tradičně organizuje Slezská univerzita v Opavě. Představíme projekt Městské knihovny v Hodoníně Veselým krokem Trnkovým rokem a Věrnostní program Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově. Další dva příspěvky jsou věnovány inspirativním aktivitám sdružení EkoCentrum Brno a občanského sdružení Bezmezí. EkoCentrum provozuje také specializovanou knihovnu a již několikátý rok organizuje soutěž pro děti a mládež Moje Veličenstvo kniha. Bezmezí o. s. se orientuje na problematiku lidí s různým typem zdravotního postižení. Pro učitele, knihovníky, zájemce připravuje zážitkové semináře Jiným pohledem, které jim mají právě tyto problémy našich spoluobčanů přiblížit.
Medailon docenta Jiřího Poláčka je věnován 90. výročí narození básníka Jana Skácela. Rubrika Recenze přibližuje dva tituly. Knihu Aloise Mikulky Plechoví detektivové a Michala Ajvaze Lucemburská zahrada (próza je nominovaná na cenu Magnesia Litera 2012).
Rozhovor s ředitelem Knihovny akademie věd Ing. Martinem Lhotákem je zaměřen na digitalizaci dokumentů v KNAV i na projekt Kramerius a vytváření České digitální knihovny.
Kavárna nás zavede do historie knihoven a knihovnictví. Budeme zde číst o vzniku středověké Alexandrijské knihovny i o veřejných knihovnách v antické Římské říši. I v dobách před stovkami let mohou moderní knihovníci čerpat poznání a s překvapením zjišťovat, jaké již „tenkrát“ byly knihovny a knihovníci.
Věříme, že i přes větší rozsah některých článků a jejich odbornost Vám první číslo roku 2012 přinese radost. Široké obsahové spektrum tohoto čísla odráží rozpětí knihovnictví 21. století, složitost témat, činností a služeb.
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(1) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-7
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|