Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2016 » V blanenské knihovně není poezie popelkou
Poezie je nedílnou součástí literatury. V průběhu několika uplynulých let jsme si v Městské knihovně Blansko nemohli nevšimnout, že se půjčuje podstatně méně než ostatní běžná beletrie. Najde se sice malá skupina specificky vyhraněných jedinců, kteří si poezii půjčují cíleně, převažující zájemci však vyhledávají tento literární druh spíše z nutnosti jako jednu z podmínek absolvování maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury.
V naší knihovně už několik let pořádáme akce cíleně zaměřené na propagaci poezie. Chceme ji čtenářům přiblížit různými způsoby a ukázat, že není tak vážná nebo nezáživná, jak by se mohlo zdát. A zároveň snad i někoho přesvědčíme, aby se o lyrické žánry a formy začal více zajímat.
V únoru vyhlašujeme Svatovalentýnskou soutěž s podtitulem Nejhezčí báseň o lásce. Na oslavu globálního svátku sv. Valentýna si zamilovaní běžné dávají květiny, plyšové hračky či čokoládu. Nás napadlo vyzvat amatérské básníky, aby své milostně zaměřené verše přihlásili do soutěžního klání. Z došlých příspěvků vybereme tři nejlepší, zveřejníme je na našem webu i v médiích a odměníme pěknou knihou. Neutuchající zájem poetů nás za uplynulých sedm ročníků přesvědčil o správnosti této cesty.
Jednadvacátý březen je za přispění a podpory Organizace pro výchovu, vědu a kulturu OSN každoročně vyhlašován Světovým dnem poezie. Jeho záměrem je soustředění se na psaní poezie ve světě, stejně jako podpora jejího čtení. A my jsme se v knihovně rozhodli, že půjdeme s tímto trendem. V duchu hesla „Trocha poezie nikoho nezabije!“ naše příznivce poezií obdarujeme. Vyzdobíme totiž, letos již potřetí, vhodný strom - „Blanenský básníkovník“ - na náměstí Svobody před radnicí a necháme veřejnost, aby si básně „očesala“. Už v prvním, pro nás zkušebním, roce 2014 měla tato akce velký úspěch. Básně zmizely prakticky hned první den, což nám udělalo velkou radost a přimělo pokračovat.
V jarních měsících (březen nebo duben) pořádáme tradiční Recitační přehlídky pro žáky základních škol a gymnázií. Za dobu svého trvání si obě přehlídky (pro 1.-3. ročník ZŠ, resp. pro 4.-9. ročník ZŠ a příslušné ročníky nižšího gymnázia) vydobyly pevné místo v blanenském kulturním kalendáři. Jednotlivé školy uspořádají třídní a školní kola a ti nejlepší recitátoři mají potom možnost vystoupit před veřejností v knihovně. O úspěšnosti svědčí vždy velmi početné publikum. Přehlídka záměrně není soutěžní, a tak si malí i větší přednášející mohou užít svoji „chvíli slávy“ před rodiči, prarodiči a kamarády bez trémy a strachu.
Na začátku června u příležitosti Mezinárodního dne dětí organizujeme Dětské (bá)snění. Akce nemá ustálenou podobu (jednou to bylo vymalovávání obrázků spojených s dětskými básničkami, podruhé vytváření příběhu na základě dětské poezie), ale vždy stejný úmysl - představit poezii těm nejmenším.
Snažíme se o to, aby děti nejen poezii četly (případně jim byla čtena), ale aby měly motivaci hledat k básním cestu pomocí plnění různých úkolů a jejich následnému zhodnocení v knihovně, které doprovází malá odměna.
V řadě měst celé České republiky se v listopadu každoročně koná festival Den poezie. Ten připomíná výročí narození Karla Hynka Máchy (16. 11. 1810). Před několika lety jsme se rozhodli, že v období trvání tohoto celostátního projektu nachystáme pro naše návštěvníky malý dárek. Každý z pracovníků knihovny vybral asi 30 básní, které jsou pro něj nějakým způsobem zajímavé a blízké. Básničky jsme stočili do ruliček, převázali ozdobnou stužkou a položili na výpůjční pulty v jednotlivých odděleních. Čtenáři tak měli volný výběr. Už po prvních dnech se dostavily pozitivní ohlasy a na konci měsíce se sami čtenáři ptali, jestli příští rok budeme něco podobného opět pořádat. Ano, budeme! Letos už posedmé!
Během festivalu pořádáme pravidelně autorský básnický večer. Přednostně se snažíme oslovit básníky z okolí našeho města a blízkého okolí, abychom podpořili regionální tvůrce. Shodou okolností loňský plánovaný host nám odřekl účast, a protože nebylo mnoho času na hledání dalšího, večera se ujali dva naši kolegové. Oba totiž poezii sami píší. Během jejich vystoupení s příznačným názvem Jančení a Kalení (pro vysvětlenou - jedná se o Lenku Jančovou a Michala Kalu) jsme je mohli vidět v úplně jiném světle, než jak je známe za výpůjčním pultem. Všichni jsme se skvěle bavili.
Nabídka akcí věnovaných poezii se prolíná celým naším knihovnickým rokem. Od února až do prosince si každý může vybrat podle svého vkusu, nálady či třeba ročního období. Motivací a zároveň cílem našeho snažení je přiblížit poezii co možná nejširšímu okruhu nejen přímých návštěvníků naší instituce.Snad se nám to daří.
GARGOŠOVÁ, Pavlína. V blanenské knihovně není poezie popelkou. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(2) [cit. 2024-10-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/v-blanenske-knihovne-neni-poezie-popelkou
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|