Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2017 » V knihovnách regionu Vyškov čteme pejskovi
Myšlenka využít fenku Zlatého retrívra Endy při práci s veřejností v naší knihovně se zrodila již před 6 lety. Tehdy jsme s kolegyní zaznamenaly v odborném časopise informaci o knihovně na severu Moravy, která v rámci svých aktivit uskutečnila pro děti akci s canisterapií. V té době jsem již byla nadšenou pejskařkou a se svou fenkou Zlatého retrívra Endy jsme tvořily tým při Canisterapeutickém sdružení Jižní Moravy.
Co je to canisterapie? Slovo pochází z latinského canis = pes a význam slova terapie je všeobecně znám. Nabízí se tedy vysvětlení, že canisterapie je léčba psem, ale není to úplně přesný výklad. Pes sám o sobě neléčí. Setkání se speciálně vycvičeným psem má ale na člověka vliv fyziorehabilitační a psychosociální, můžeme tedy mluvit o sociální rehabilitaci, čehož se dá v prostředí knihoven velmi dobře využít.
Mohlo by se tedy knihovníkovi – nadšenému pejskaři zdát, že není nic jednoduššího, než vzít domácího psího mazlíčka do knihovny a „dělat“ canisterapii. Není to ale tak jednoduché, ne každý pes má vhodnou povahu, je správně vycvičen a má pozitivní vztah k neznámým lidem. Zkrátka hodný pes neznamená automaticky vhodný pes. Ten, kterého chceme do práce s lidmi zapojit, musí úspěšně složit náročné canisterapeutické zkoušky. Jejich účelem je otestovat jeho chování, odolnost a reakce v pro něj psychicky náročných situacích jak vůči lidem tak skupině pro něj neznámých pejsků. Jakýkoliv projev agresivity není akceptován, stoprocentní poslušnost je samozřejmostí. Pes působí na člověka jako vhodný zklidňující a motivační prvek a podle mých zkušeností je skvělým prostředníkem k navázání komunikace zejména s ostýchavějšími a uzavřenějšími návštěvníky.
Toho jsme v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově využili a Endy začlenili do nejrůznějších dětských programů. Například: Den pro dětskou knihu – zde spolu s Ájou a tatínkem působila jako maxipes Fík nebo jí děti četly a malovaly obrázky. Při akci Jaro s knihovnou na vyškovském náměstí pomáhala s navázáním kontaktu s kolemjdoucími. Pes v pracovní vestě budí zvědavost a láká. Po krátké rozmluvě na „psí“ téma se knihovníkovi snáze komunikuje a předává to, co chce sdělit. Pes je v tomto dobrý parťák a pomocník.
V uplynulých letech probíhala pravidelně jedenkrát za měsíc v odpoledních hodinách v dětském oddělení akce Čteme pejskovi. Jejím smyslem bylo zatraktivnit nabídku, přilákat děti a ukázat, že knihovna není jen o knihách. Děti seděly nebo i ležely na zemi s Endy, odpovídaly na připravené otázky, plnily úkoly, hladily, česaly a četly jí nahlas. Přítomnost hodného pejska jako posluchače pomáhá odbourat dnes mezi dětmi rozšířenou nechuť k hlasitému čtení a učí děti vnímat knihovnu jako místo, kde mohou prožít něco zajímavého.
Po dobrých zkušenostech z naší knihovny jsme akci Čteme pejskovi nabídli před třemi lety obecním knihovnám v rámci vyškovského regionu, kde se setkala s velkým ohlasem. Přibližně pětkrát do roka vyjíždíme s Endy za dětmi. Navštívily jsme například knihovny v Hostěrádkách, Letonicích, Pustiměři, Milešovicích, Nížkovicích, Málkovicích, Vážanech nad Litavou, Nemojanech, Rašovicích a dalších obcích. Čteme pejskovi si v některých knihovnách oblíbili natolik, že jsme s Endy do nich zavítaly opakovaně. Příprava akce závisí na invenci a kreativitě místního knihovníka, jaký program pro děti připraví. Pejsek se do něj včlení a působí jako motivační prvek. Ke zbavení ostychu a případného strachu dětí ze zubatého zvířete slouží ukázka výcviku a poslušnosti, která akci předchází na venkovním prostranství. Na konci akce děti rády odměňují pejska pamlskem. Mám zkušenost, že pokud je na akci přítomen spolu s dětmi doprovod např. rodičů, do programu pro děti se spontánně zapojí.
V závěru bych se chtěla zmínit, že pejsek nesmí být v žádném případě přetěžován, je nutné respektovat, že je to živý tvor a nic, co se na akci děje, nesmí být na jeho úkor. Několikaleté zkušenosti ukazují, že canisterapie nemá své místo jen v nemocnicích, ústavech a stacionářích, ale může být velmi vhodným doplňkem aktivit pořádaných knihovnami pro veřejnost.
KALIVODOVÁ, Eva. V knihovnách regionu Vyškov čteme pejskovi . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(4) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/v-knihovnach-regionu-vyskov-cteme-pejskovi
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|