Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2025 » Vavřinec – knihovnická obec
Vavřinec je malebná obec v Moravském krasu ležící 40 km severně od Brna. Je tvořena čtyřmi místními částmi – Vavřincem, Veselicí, Suchdolem a osadou Nové Dvory. První tři jmenované byly do roku 1960 samostatnými obcemi a Nové Dvory byly osadou, která náležela k Suchdolu. Obec má celkem 913 obyvatel a je zřizovatelem tří místních knihoven. V roce 2011 byla oceněna titulem Vesnice roku Jihomoravského kraje. Dokladem dobré péče o provoz místních knihoven je i skutečnost, že všechny knihovny sídlí v krásných moderních prostorách.
Ve Vavřinci je od konce roku 2007 knihovna umístěná ve víceúčelové budově v centru obce a v roce 2022 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, ve Veselici sídlí knihovna od roku 2010 v prostorách rekonstruované víceúčelové budovy a její dispozice i vnitřní vybavení jsou mimořádně dobře architektonicky a designově řešené. Suchdol, ačkoli je malá obec čítající pouhých 144 obyvatel, má od roku 2021 nově postavenou víceúčelovou budovu u místního rybníka, ve které našla místo i moderně vybavená knihovna. Na všech návrzích a podobě interiéru se podílela designérka Iva Machová z Vavřince, která s velkým citem a umem dokázala vytvořit příjemnou a moderní podobu vnitřních prostor, kde se čtenáři i široká veřejnost cítí dobře a knihovny mohou plnit roli komunitních center místních částí obce. Její šikovnosti již využila řada obecních i městských knihoven jak v blízkém okolí, tak po celé republice.
Velká podpora od obce pro tři knihovny, tři krásné interiéry, tři knihovníci a tři přátelé. Každá z knihoven je aktivní a v něčem „svá“. Panuje zde přátelské prostředí, spolupráce mezi knihovníky a vzájemná podpora. To vše za příkladné péče metodiček regionálního oddělení Knihovny Boskovice. Knihovny tak mají kvalitní, živý fond, který je pravidelně doplňován z výměnného fondu, jsou komunitními centry, místem setkávání občanů, her dětí, prostorami pro výstavy, besedy a občané je rádi navštěvuji. Všechny tři se svojí aktivitou a činností podílejí na veřejném životě obce. Dá se tak říci, že je Vavřinec knihovnickou obcí.
Malá vesnička Suchdol, žije čilým komunitním životem. Každý se tu zná, sousedé si pomáhají a když se něco plánuje, mají to na starosti hasiči, Osadní výbor a knihovna. Akce se dějí napříč generacemi a podílí se téměř každý. Knihovnice paní Marie Slezáková je u všeho dění ve vesnici. Jsou to akce vycházející ze zvyků a tradic, které k vesnickému životu neoddělitelně patří. Vychází se přitom z přirozeného rytmu života, který je daný i střídáním ročního období. Rok se zde zahajuje tříkrálovou sbírkou, pak už se chystají masky na Ostatky (masopust), Velikonoce jsou ve znamení pomlázky a hrkání (utichnou zvony a děti v pravidelný čas obchází vesnici s řehtačkami), v květnu se pálí čarodějnice, v červenci celá ves žije pouťovou veselicí. Koncem léta proběhne rybářská soutěž, dlabání dýní a lampiónový průvod. Zima je ve znamení Mikuláše, rozsvěcení vánočního stromu a zdobení perníčků. K tomu se v průběhu roku přidávají výtvarné dílny, nocování v knihovně a další. Jednu z aktivit knihovny bych ráda vyzvedla, a to je zdobení medových perníčků. Tato tradice vznikla v roce 2010 a byla několikrát podpořena z dotace Knihovna pro 21. století. Na zdobení se schází děti ze všech místních částí obce Vavřinec. Perníčky napeče paní Klímová ze Suchdolu, připraví polevy a všechny zasvětí do tajů zdobení. Děti si tak mohly vytvořit perníkové chaloupky, sněhové stromečky, sněhuláky, Mikuláše s čerty, svícny a mnohé další. V roce 2023, v rámci projektu regionálního oddělení Knihovny Boskovice na téma Voda a vodníci, děti vytvořily velký perníkový obraz suchdolského rybníka s vodníkem, rybičkami a vším, co k vodnímu světu patří. Tento perníkový obraz pak putoval s výstavou výtvarných děl knihoven regionu. Co však je největším přínosem této akce, že jsou děti v naší obci zručné a rostou z nich šikovní perníkáři. Díky tomu se tato pěkná tradice v obci zachová.
Knihovna ve Vavřinci má od září 2024 nového knihovníka, pana Ondřeje Macha. S jeho příchodem došlo i na nové aktivity a oživení života v knihovně. Místo se neskutečně rychle stalo oblíbeným místem setkání dětí i dospělých. Mezi ty nové a vítané aktivity patří například deskoherna v knihovně, kdy děti a rodiče společně hrají hry – deskové, karetní, strategické, kvízové a další. Schází se zde každou středu po celou dobu provozní doby. Úplnou novinkou je pak zapojení do celorepublikové akce Knihovnický kvíz. Více o něm najdete na https://knihovnickykviz.cz/. Kvízy jsou skvělým způsobem, jak přilákat nové návštěvníky, podporují nejen zábavu, ale také rozvoj znalostí, intelektuální růst a posilují komunikační dovednost a rozvoj týmové spolupráce. Ve Vavřinci se kvízy konají pravidelně a jsou buď všeobecné, se zaměřením na některá témata, třeba na literaturu a četbu nebo speciální, vytvořené k významné události – např. 35. výročí Sametové revoluce nebo 80 let od konce 2. světové války. Knihovna ve Vavřinci se tak zařadila po bok daleko větších městských knihoven a přispěla tím k rozmanitosti nabídky kulturně vzdělávacích akcí v obci a jejím okolí. Další pěknou aktivitou je vznik výtvarného a keramického kroužku. V nevyužité místnosti vedle knihovny vznikl příjemný prostor pro tvoření a rozvoj kreativity dětí. Jednou za čtrnáct dní v provozní době knihovny těmto dovednostem děti učí manželka a dcera pana knihovníka. Děti tvoří a rodiče si v knihovně dají kávu, čaj a zahrají si deskové hry. Obě místnosti se tak propojují, ke spokojenosti všech přítomných.
Od roku 2007 je knihovnicí ve Veselici paní Olga Hájková. Knihovna v té době byla v malých prostorách a měla jen pár čtenářů. Postupnými kroky, obnovením a modernizací knižního fondu, přilákáním dětí do knihovny na hraní, tvoření a čtení se knihovna probouzela k životu. V roce 2010 získala nové moderní prostory a komunitní život v ní ještě více ožil. Cestovatelské besedy, kreativní dílny, čajovny, nocování v knihovně, výstavy regionálních výtvarníků a mnohé další přilákalo nové čtenáře. Akcí do roka bylo již na dvacet a 20 % občanů, této místní části, bylo čtenáři knihovny. V následujícím roce byla knihovna za svoji činnost oceněna titulem Knihovna roku 2011.
Ze všech aktivit knihovny bych zmínila dvě, je to zapojení do Keltského telegrafu a sbírku regionální literatury. V roce 2010 si knihovna dala za cíl soustředit ve svém fondu regionální literaturu Moravského krasu a okolí. Postupně oslovila obce regionu s žádostí o zaslání publikací, které vydaly například při příležitosti výročí obce, spolky při oslavě svých výročí a podobně. Do fondu se průběžně nakupovaly novinky s touto tematikou a pátralo se i po těch dříve vydaných. Mnohé knihovna dostala i darem. Tím se podařilo získat pěknou sbírku, která čítá na 400 publikací. Tato literatura se hodně půjčuje a neslouží jen místním čtenářům, ale jezdí si pro ni zájemci z regionu, a nejen z něj. V knihovně se například zapsali čtenáři z Prahy a Brna. Jsou to většinou lidé, kteří mají kořeny v našem regionu, bádají po předcích nebo historii svého rodného kraje, nebo sami píší knihu a hledají informace. Publikace si mohou předem najít v online katalogu. Regionální sbírka slouží také studentům pro různé školní práce. Knihovna pravidelně pořádá vzpomínkové večery na téma historie obce a regionu a publikace jsou také dobrým zdrojem informací. Přínosem je i zachování těchto děl pro budoucí generace.
Další zajímavou aktivitou knihovny je Keltský telegraf. Jak došlo k zapojení do této akce? Při poslouchání rozhlasu jsem vyslechla rozhovor s panem Vlastimilem Helou, který vyprávěl o celorepublikové aktivitě s názvem Keltský telegraf. Vyprávění mě natolik zaujalo, že jsem navštívila webové stránky www.keltskytelegraf.cz,vše si o tom zjistila a řekla si, proč by se do něčeho tak zajímavého nemohla zapojit i naše knihovna? Bylo by pěkné nabídnout čtenářům i jiné zážitky, třeba i ty mimo prostory knihovny. A co je Keltský telegraf? Jeho smyslem je propojit místa v krajině a ty, kteří se zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na starou pradávnou techniku zažíhání ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec. V Evropě, a tedy i u nás, jej k dokonalosti dovedly keltské kmeny. Keltové, k nimž se symbolicky tato akce vrací samotným názvem Keltský telegraf, žili v hlubokém souladu s matkou přírodou, kterou uctívali a respektovali. Jednou v roce s příchodem jara a oživením přírody tak vzdáváme předáváním světla hold Zemi a vracíme se ke kořenům, které dnešní civilizace „úspěšně“ opouští. Světlo je i symbolem osvícení potemnělé krajiny v každém z nás. Jde o symbolický návrat k přírodě, ve které se s přicházejícím jarem rodí nový život. Pro účastníky Keltského telegrafu je to jedinečná příležitost zažít neopakovatelný večer v noční jarní krajině.
V sobotu nejbližší prvnímu jarnímu dnu se na mnoha kopcích rozsvěcují světla a jejich paprsky mysticky propojují tisíce lidí, kteří se vydají do noční tmy a stále ještě zimního chladu. Nedaleko naší knihovny na kopci zvaném Podvrší je rozhledna, kterou provozuje obec. Nebylo tedy těžké požádat pana starostu o svolení a zapůjčení klíčů. V první jarní sobotu ve večerních hodinách tak můžeme vystoupat na rozhlednu a poslat světlo dál do krajiny a propojit se s dalšími lidmi. Dle rozpisu tras svícení zaslaného organizátory akce čekáme v určenou hodinu na světlo. To nejdříve zahlédneme na obzoru od Vyškova, poté z nedaleké Helišovy skály nad vesnicí Šošůvka. Pak je již řada na nás a posíláme světelnou zprávu na rozhlednu Malý Chlum. Odtud světlo putuje dál a dál krajinou. Pokud je pěkná viditelnost, zahlédneme i ty další světelné zprávy zaslané na Brněnsku. Jarní setmělá krajina, propojení světlem a lidí je vždy velkým mystickým zážitkem. V loňském roce se spojily knihovny Veselice a Suchdol a v rámci nocování v knihovně se do posílání světelných zpráv zapojily děti, byl to pro ně velký a nečekaný zážitek. Určitě i proto, že je pod rozhlednu dopravilo hasičské auto. Letos proběhne již 16. ročník Keltského telegrafu.
Více se o knihovnách Obce Vavřinec dozvíte na FCB Knihovna Vavřinec, Suchdol v Moravském Krasu, Knihovna Veselice – Knihovna roku 2011 a na www.knihovna-veselice.cz
HÁJKOVÁ, Olga. Vavřinec – knihovnická obec. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2025, 39(1) [cit. 2025-04-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vavrinec-knihovnicka-obec
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|