Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2014 » Ve stínu dvoutisícovek: Univerzitní a regionální knihovna Tyrolska
Návštěvník Innsbrucku, který se poprvé dostane do blízkosti univerzitní knihovny, možná nebude uchvácen praktickou architekturou, ale více ho zaujme samotné okolí stavby. Budovy univerzity a zároveň hlavní knihovny jsou totiž postaveny s respektem k velkolepým horám, které na město shlíží. O pozornost tak spolu soupeří spíše horské štíty a řeka Inn, která několik desítek metrů od oken studovny protéká.
Hlavní knihovna (specializovaná literatura má své místo v jedné z dalších šesti poboček – medicínu, ekonomii či např. archeologii v hlavní budově nenajdete) je umístěna vedle původní univerzitní knihovny a návštěvníci (z řad studentů i veřejnosti starší 16 let) mohou využívat služeb obou částí. Starší část knihovny slouží jako historická studovna s příručkou (na fotografiích je studovna prázdná, protože zde probíhal slavnostní večer k zakončení projektu EoD) a svoji funkci plní také sklady, kam nemají návštěvníci přístup. Před několika lety byla otevřena nová knihovna, která je lépe schopna uspokojit požadavky návštěvníků, a do úzkých a bezpečnostním předpisům nevyhovujících skladů byl zapovězen přístup všem kromě knihovníků.
Aktuální literatura je situována ve volném výběru v nové části knihovny a objednávky ze skladu řeší zajímavým způsobem malá kolejová drážka procházející všemi patry skladu a ústící ve výdejně. Běžný návštěvník začátek cesty knihy ze skladu ke čtenáři neuvidí, ale může si na svou knihu „počíhat“ v půjčovně, kde do hodiny od objednávky přijede malý výkyvný „vagónek“ a knihu doveze. Ona „výkyvnost“ je důležitá, protože knihy na své cestě zažijí vskutku jízdu jako na horské dráze a ze svého vozíku se nesmí vyklopit.
Připravené objednávky si čtenáři z regálů sami vyberou a rozhodnou se pro výpůjčku na Self-checku či přímo u knihovníka. K vracení využívají čtenáři dvě okýnka v chodbě, která nejvíc připomínají automat na vracení lahví (nikde nic jen dvě díry polykající knihy). Hned vedle půjčovny je zmíněný volný výběr, který kromě knih obsahuje také periodika. Součástí je zároveň jedna ze studoven, do kterých není povolen přístup se zavazadly a kabáty (taktéž potraviny a nápoje jsou zakázány). K odkládání slouží skříňky u vstupu.
Fond knihovny pochází z více institucí a některé knihy jsou proto polepeny pestrobarevnými štítky z jejich minulých domovů. Aktuálně se uživatelé řídí systémem bílého proužku, který mají absenční jednotky. Knihovna svým uživatelům nabízí také kopírovací a skenovací služby (šikovně umístěny ve zvláštní místnosti, aby hluk ze strojů nerušil studující). Instituce sice slouží široké veřejnosti, která však nemá přístup do všech částí. Studijní prostor je vyhrazen studentům a učitelům univerzity.
Na závěr pár čísel, aby byl článek akurátní.
ŽVÁTOROVÁ, Veronika. Ve stínu dvoutisícovek: Univerzitní a regionální knihovna Tyrolska. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(2) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/ve-stinu-dvoutisicovek-univerzitni-regionalni-knihovna-tyrolska
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|