Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2022 » Věda vám! : Michal Černý popularizuje informační vědu v pátém svazku edice Munice
ČERNÝ, Michal. Život onlife: lekce z informační vědy. Brno: Masarykova univerzita, 2020. Munice. ISBN 978-80-210-9586-1.
Základním posláním každé univerzity je vytvářet a šířit vědění. Pokud by univerzity chtěly brát závazek šíření skutečně vážně, neměly by rezignovat na vydávání populárně naučných knih. Brněnská Masarykova univerzita nerezignuje, naopak, ve svém nakladatelství Munipress rozvíjí od roku 2018 dokonce celou edici s názvem Munice, která na knižní trh přináší elegantně vypravené publikace nevelkého formátu, určené širokému okruhu zájemců o celoživotní vzdělávání. Jednotlivé svazky – dosud jich vyšlo šest – jsou koncipovány jako „lekce“ z konkrétního vědního oboru. Autoři se přitom nesnaží představit „vědu v kostce“, ale spíše upozorňují na zajímavá a aktuální oborová témata, která jsou blízká životní praxi čtenářů. Munice zatím nabídla například lekci z teorie her, filozofie či genetiky a v neposlední řadě i úspěšnou lekci z informační vědy Život onlife, jejímž autorem je Michal Černý z Katedry informačních studií a knihovnictví (KISK) FF MUNI.
Autorovu osobnost netřeba odborné veřejnosti nijak zvlášť představovat. Přestože Černý patří k nejmladší generaci vědců, publikoval již více než dvacítku knih a stovky recenzovaných článků, v KISKu působí také jako didaktik a nadšený inovátor v oblasti technologií ve vzdělávání. A právě pedagogický akcent je v knize Život onlife přítomný a oživuje ji. Černý se především snaží podnítit čtenáře k tomu, aby vylepšili své schopnosti nacházet, hodnotit a zpracovávat informace, neboť jen tak budou schopni žít v kyberprostoru aktivně a bezpečně. Tomuto cíli podřizuje strukturu knihy: po úvodní kapitole, v níž nastiňuje vývoj společnosti od průmyslové po znalostní a představuje koncept života „onlife“ (termín L. Floridiho), následují tři další kapitoly s názvy „Jak hledat a najít“, „Hodnocení informací“ a „Jak strukturujeme své poznání?“. Černý přirozeně a ústrojně včleňuje do výkladu myšlenky autorit oboru i příbuzných disciplín, jako jsou Peter Jarvis, zmiňovaný Luciano Floridi, Robert Reich, George Siemens, José van Dijcková a jiní, a navíc klade spoustu dráždivých otázek: Bude vaše profese existovat za deset let? Přizpůsobuje se web uživatelům, nebo vyhledávačům? Dá se dnes věřit vlastním očím? Čím to, že s vyspělostí techniky neroste náš volný čas? Znáte svou bublinu?…
Vedle přehlednosti výkladu se autorova didaktická erudice projevuje i v tom, že nezahlcuje čtenáře přemírou informací a pojmů, uvádí názorné příklady a píše poutavě. Komenský by se zaradoval! Co naopak v knize chybí, jsou běžné náležitosti akademického publikování, jako jsou citace a rejstříky (svazek nabízí pouze krátký seznam doporučené literatury). Ačkoliv jejich absence je záměrná a v Munici bývá pravidlem, u „lekce z informační vědy“ čtenář po nějakém informačním vodítku přece jen občas zatouží.
Samostatnou zmínku si zaslouží výtvarný doprovod textu. Téměř třetinu zhruba stodvacetistránkové knihy totiž tvoří originální ilustrace brněnské výtvarnice Nikoly Kalinové, která od počátku bdí nad designem edice. Obrázky, stylově evokující informační grafiku, nasvěcují text z nečekaných úhlů a povyšují jej takřka na uměleckou úroveň. Zřejmě i díky nim se kniha Michala Černého ocitla v prestižním katalogu „Nejlepší knihy dětem“ pro věkovou kategorii 15+. Potěšení a poučení v ní však zaručeně naleznou i mnohem starší čtenáři.
BRODECKÁ, Lenka. Věda vám! : Michal Černý popularizuje informační vědu v pátém svazku edice Munice. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(1) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/veda-vam-michal-cerny-popularizuje-informacni-vedu-v-patem-svazku-edice-munice
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|