Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2020 » Veletržní jaro aneb česká literatura nalezená v překladu
I letos zajišťují Moravská zemská knihovna a její pražská sekce České literární centrum (ČLC) prezentaci české literatury na významných veletrzích a festivalech. Zejména na jaře je diář termíny doslova nabitý: v březnu bude česká literatura prezentována na veletrzích v Londýně (10. až 12. března), Lipsku (12. až 15. března) a Paříži (20. až 23. března), v dubnu pak v Boloni (30. března až 2. dubna) a v květnu ve Varšavě (21. až 24. května).
Díky trvalé podpoře Ministerstva kultury ČR se vracíme na veletrh do Lipska s Echem českého hostování v loňském roce a navazujeme tak na Český rok kultury, který se konal od října 2018 do listopadu 2019. Dramaturgická rada projektu nominovala 11 autorů. Rozhodli jsme se tentokrát nepřivážet nic jiného než literaturu, protože jsme 14 měsíců Lipsko a Sasko, kam se vracíme, českou kulturou doslova zahltili, takže povědomí o nás i naše přítomnost jsou zde velmi silné. Na veletrhu se opět prezentujeme s pozdravem „AHOJ“, náš stánek je vytvořen z fragmentů stánku 2019 a soustředíme se jak na 16 nových titulů v německém překladu, tak na potenciální zajímavé české tituly, které jsou kupříkladu nominovány na nejvýznamnější české literární ocenění Magnesia Litera. Z těch nabídneme ukázky v německém jazyce. Prezentaci jsme odstartovali už v pondělí 9. března s Markem Tomanem a Markétou Pilátovou v Literárním domě v Lipsku v „Haus des Buches“, což je symbolické - na tomto místě se v listopadu loňského roku odehrála poslední akce v rámci celého Českého roku kultury v Lipsku.
Protože jsme v Sasku, opět nevynecháme ani Drážďany, kde 11. března v prostorách hlavního nádraží ve spolupráci s městem Drážďany, Literaturnetz Dresden a Euroregionem Elbe vystoupí Markéta Pilátová v rámci akce „Mezizastávka/Zwischenstopp“, a to společně s autory z Německa a z Polska. Na veletrhu budou autorky a autoři prezentovat svoji aktuální tvorbu, někteří sami, někteří se svými překladateli, někteří budou mít k dispozici profesionální herečku Steffi Böttger, která z jejich knih v němčině bude předčítat. Moderátoři jsou vesměs znalci české kultury, někdy i samotní překladatelé – třeba Veronika Siska nebo Raija Hauck. Čtení budou probíhat na národním stánku a na mezinárodních fórech. Kromě toho chystáme mimo veletrh, v rámci festivalu Lipsko čte (Leipzig liest), speciální česko-portugalský večer 13. března v Schaubühne Lindenfels, během kterého dojde k symbolickému předání štafety hostování mezi Českou a Portugalskou republikou, a to za přítomnosti ministrů kultury obou zemí. Každá země při té příležitosti představí dva současné autory - za nás je to Viktorie Hanišová (próza) a Vít Slíva (lyrika). Celou akci zahájí ředitel Lipského knižního veletrhu Oliver Zille. V sobotu 14. března večer přizve novinář a moderátor Mirko Schwanitz čtyři autory do lipské kavárny Kowalski v tzv. Hudební čtvrti a bude s nimi hledat odpověď na otázku, jaká je současná česká literatura a role spisovatelů v ní. Ve spolupráci se slovenským Literárně informačním centrem připravujeme dva česko-slovenské večery, jak v pátek, tak v sobotu ve veletržním týdnu v Galerii KUB. Do Lipska přijede na veletrh i laureát Státní ceny za literaturu 2019, vrchní zemský rabín Karol Sidon.
Na Salon Livre Paris 2020 chceme podpořit vznik nových překladů české literatury do francouzštiny a vzbudit větší zájem ve Francii o současnou literaturu z Česka. Na veletrhu vystoupí pětice autorek a autorů v rámci čtení a besed na scénách „Salle Connexion, Scéne Europe a Salle Pégase“. Pro odbornou veřejnost připravujeme debatu nakladatelů a překladatelů i speed dating s agenty. Na českém národním stánku bude vystavena kolekce nejkrásnějších českých knih ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a česká literatura ve francouzském překladu, která se zde bude také prodávat. Veletržní program doplní „off-program“ v Českém centru Paříž pod záštitou velvyslance Michela Fleischmanna s prezentací potenciálních, dosud do francouzštiny nepřekládaných současných autorů, českých ilustrátorů, večerem české lyriky a literárním workshopem pro děti z České školy bez hranic.
Na mezinárodním veletrhu Targi Książki 2020 ve Varšavě bude Česká republika hostující zemí s cílem podpořit polské nakladatele a překladatele v jejich aktivitách spojených s vydáváním (zejména) současné české literatury v polském překladu. Předchází mu prezentace Polska jako hlavní země na pražském veletrhu Svět knihy 2020 a varšavský festival Polsko-české literární jaro 2020. Autorky a autoři budou představeni na hlavním veletržním pódiu při debatách s Mariuszem Szczygiełem, který je „ambasadorem hostování“ pro polská média, dále na speciální „České stage“ prostřednictvím autorských čtení i besed a v rámci autogramiád pořádaných na českém národním stánku, na kterém se budou prodávat polské překlady knih českých autorek a autorů. Literatura pro děti a mládež bude prezentována prostřednictvím interaktivních besed, workshopů a filmových projekcí. Na stánku budou také probíhat prezentace a jednání nakladatelů i překladatelů. Pro odbornou veřejnost, autory a média chystáme prezentaci rezidenčního programu ČLC v Broumově ve spolupráci s Goethe-Institutem v Praze, Královéhradeckým krajem a Literárním domem v polské Vratislavi. Na veletrhu bude po dobu jeho konání k vidění výstava portrétů českých spisovatelů fotografa Karla Cudlína. Doprovodným programem budou literární prezentace v Institutu Reportažu, hudební vystoupení Doroty Barové a divadelní představení „Národní třída“ za přítomnosti autora Jaroslava Rudiše a překladatelky Katarzyny Dudzic-Grabiňske.
Londýnský veletrh je zaměřen ryze obchodně, proto se na něm zaměříme na agentážní činnost s představením nejzajímavějších novinek na českém literárním trhu ve všech žánrech. Podobné je to i na boloňském veletrhu, jen s tím rozdílem, že se specializuje na literaturu pro děti a mládež.
Kdo chce být na jarních veletrzích virtuálně s námi, může sledovat naše sociální sítě či navštěvovat webové stránky Moravské zemské knihovny, Českého literárního centra (www.czechlit.cz) a projektu Lipsko (www.ahojleipzig2019.cz).
Představovaní autoři:
Lipsko
Michal Ajvaz, David Böhm, Viktorie Hanišová, Jan Němec, Markéta Pilátová, Tereza Semotamová, Karol Sidon, Vít Slíva, Marek Šindelka, Marek Toman, Kateřina Tučková
Paříž
Bianca Bellová, Jiří Grus, Vojtěch Mašek, Patrik Ouředník, Josef Pánek, Marek Toman
Varšava
Michal Ajvaz, Anna Cima, Radka Denemarková, Jiří Hájíček, Petr Hruška, Petra Hůlová, Galina Miklínová, Alena Mornštajnová, Iva Procházková, Jaroslav Rudiš, Petr Stančík, Marek Šindelka, Jáchym Topol, Kateřina Tučková, Miroslav Žamboch
KRAFL, Martin. Veletržní jaro aneb česká literatura nalezená v překladu. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/veletrzni-jaro-aneb-ceska-literatura-nalezena-v-prekladu
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|