Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2018 » Venkovská knihovna na okraji
Člověk by si někdy řekl, že bude stačit, když knihovník sedí za pultem a všechno v knihovně půjde tak, jak má. Cesta k úspěšnému fungování malé knihovny je někdy dlouhá, ale zato plná milých překvapení. Jako nová neprofesionální knihovnice v horňácké obci s 680 obyvateli jsem se před rokem a půl naučila půjčovat knížky a viděla potřebu vdechnout tomuto místu víc energie. Objevil se u nás totiž trend úbytku čtenářů. Možná lidé kvůli povinnostem nemají tolik času číst, nebo chybí chuť odejít od televize a počítače, kde mají všechno tak nějak víc na dlani.
Díky souhře okolností a přípravám naší obce na soutěž „Vesnice roku“ se tehdy podařilo to, co si knihovna v Nové Lhotě už dlouho zasluhovala. S vedením obecního úřadu jsme využili finanční podporu z Jihomoravského kraje a obecního rozpočtu. Postupně se prostor malé knihovny začal rekonstruovat. Položilo se nové linoleum, pořídila výpočetní technika, místo učitelské katedry stojí nový stůl pro knihovníka a zelenou rozkládací tabuli nahradila čistá zeď s napnutými lanky na instalaci obrázků (naše knihovna sídlí ve třídě bývalé základní školy z konce 19. století). A i když na novém vybavení stále pracujeme, pro setkávání lidí s knihami vzniklo už příjemnější prostředí. Když má dnes čtenář trochu času, odpočine si u nás na pohovce nebo s dítkem na koberci v herním koutku. Může dostat kávu a sušenku a popovídat si o tom, co ho zajímá. Jeho dětem představíme pár knížek s obrázky a přečteme pohádku na ukázku. Vlastně vůbec nic nového pod sluncem. Najdete to skoro v každé knihovně.
Na zvýšení počtu čtenářů útulné zázemí ale nemělo větší vliv. Ani nalákat lidi na nové knihy není kvůli možnostem rozpočtu snadné. Naštěstí dodává pravidelné novinky naše organizující knihovna Hodonín v rámci výměnného knižního fondu. Ve městech je běžné, že si z nepřeberné nabídky příležitostí kdykoliv vyberete právě tu, po které toužíte. Venkov má své kouzlo, jen je odtud všechno poněkud dál. Naše obec leží izolovaně na pomezí české a slovenské hranice. Silnice sem už končí a dál pokračujete jen nádhernou bělokarpatskou krajinou. Lidem zde často nezbývá, než jezdit za kvalitní kulturou a společenským životem mnoho kilometrů jinam. Kulturu a zábavu si tu občané převážně vytváří sami, jak je jim to blízké. Hlavními hybateli jsou zde obec ve spolupráci s několika spolky a základní školou. Přidanou hodnotou je pro Novou Lhotu také malé centrum environmentálního vzdělávání. Pomalu začíná i naše knihovna více ovlivňovat volný čas lidí, kteří tu žijí.
Naším cílem je podpořit hlavně zapojení občanů do komunitního života. Knihovna není už jen o půjčování knížek, stala se místem setkávání a sdílení zkušeností a zážitků, které umožňují vytvářet živé vztahy. Podařilo se navázat skvělou spolupráci s místní malotřídní školou a školkou, kde také vznikl čtenářský klub. Rodiny dětí začínají fungovat jako partneři při různých knihovních akcích. Teprve až aktivní oslovení dětské cílové skupiny způsobilo obměnu a nárůst počtu čtenářů. Následování současných trendů v knihovnictví nabízí velký zdroj inspirace, a tak jsme během poslední doby zavedli pravidelné čtení dětem, např. při příležitostech jako „Březen, měsíc čtenářů“, „Celé Česko čte dětem“ nebo „Den pro dětskou knihu“. Ve spolupráci se školou probíhá bohatý program během „Noci s Andersenem“. Na jaře také přispíváme k oslavám Mezinárodního dne Země například tvorbou textů pro „strom Básničkovník“. Některé rodiny čtenářů se následně účastní vysazování stromů, které má v Nové Lhotě již tradici. Podobnou aktivitou, spojenou s péčí o krajinu a životní prostředí a zároveň spojenou s kreativní prací s texty, bylo již druhé knihovnou pořádané konání akce “Ukliďme Česko“. Během úklidu žáci ZŠ i MŠ Nová Lhota stihli nalézt v terénu indicie, jejichž zodpovězení vedlo k vyluštění velké úklidové křížovky. Po akci jsme s dětmi vyrobili velký soutěžní komiks o našich zážitcích z úklidu.
Snažíme se nabídnout aktivity, při kterých jsou děti v nenásilném kontaktu s literaturou. Velký úspěch mají hravé programy pro rodiny spojené se čtením v přírodě. Jedním z prvních bylo „Čtení pod stromem“ nebo „Šifrování s knihovnou“, kde děti dostaly příležitost luštit tajná písma a rozvíjet čtenářskou a písemnou gramotnost. O letních prázdninách proběhlo odpoledne pro skupinu dětí, která po vzoru "Kluků od Bobří řeky" plnila bobříky dovedností a snažila se prožít den v duchu přátelství, odvahy a úcty k přírodě. Nechybělo ani čtení a představení nového knižního přírůstku, Foglarových Rychlých šípů. V červenci se rodiny s dětmi i jejich přespolní přátelé vydali s atlasy rostlin v ruce na květnaté bělokarpatské louky. Početnou skupinu, kde byly zastoupeny všechny věkové generace, vedl botanik z CHKO. S několika dobrovolníky z řad našich čtenářů jsme také nedávno připravili dobrodružný program pro děti „Pirátská výprava“, které předcházela i dílna s výrobou kostýmů. Obsah výpravy byl opět spojen se čtením a dekódováním tajných zpráv a map. Čtení ovšem vyvážilo řádění malých pirátů v terénu, kde nechybělo hraní na souboje s mořskými obludami či návštěva sklepení s kostrou jednookého piráta a ukrytým pokladem.
V nadcházejícím období plánujeme např. literární geocaching, adventní kniho-bazárek, či besedu s autorem v rámci „Týdne knihoven“. Loni v Nové Lhotě seznámil dospělé čtenáře se svým dílem spisovatel a publicista Jiří Jilík. Beseda s autorským čtením se uskutečnila díky projektu“ Historické zločiny a záhady v dílech regionálních autorů“. Naši Obecní knihovnu na spodním okraji mapy České republiky čeká v budoucnu hodně práce zejména s postupnou aktualizací knižního fondu a jeho elektronickou katalogizací. Máme toho ještě mnoho před sebou, ale za námi už zůstalo mnoho krásných setkání s našimi lidmi a knihami.
OKÉNKOVÁ, Jana. Venkovská knihovna na okraji. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(2) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/venkovska-knihovna-na-okraji
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|