Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2023 » Vícezdrojové financování kyjovské knihovny
Knihovna Kyjov je příspěvkovou organizací města Kyjova, jejímž hlavním zdrojem financování je příspěvek na provoz od zřizovatele. Tento příspěvek je omezen na nákup knih, běžné provozní potřeby, energie a mzdy. Pokud tedy chceme svou činnost rozvíjet a být atraktivní a inovativní pro uživatele, je nutné zaměřit se na využití vícezdrojového financování.
Budova knihovny byla postavena v roce 1988 a na velikosti se nešetřilo. Prostory, které nejsou knihovnou využívány, můžeme tak nabízet k dlouhodobému pronájmu. Nájemné následně využíváme pro zlepšení výsledku hospodaření. Velkou výhodou je pak možnost spolupráce knihovny a nájemců. Dlouhodobě máme v nájmu oblastní odbočku Sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých (SONS) a od loňského roku spolek Educante, který je velmi aktivní v sociálních a vzdělávacích službách, pracuje s handicapovanými občany, dobrovolníky, pečujícími rodinami. Společně jsme uskutečnili předvánoční setkání dětí a seniorů, ochutnávku pomazánek, společně se vzděláváme, například při nedávném kurzu první pomoci nebo na semináři o rodinné konferenci, společně se SONS nabízíme školám aktivitu Den v knihovně s panem Braillem, pořádáme koncerty, společně také vítáme Jízdu králů na Slováckém roku. Tato spolupráce vytváří na knihovně příjemné prostředí, je pro zaměstnance inspirující a motivující k dalším činnostem a aktivitám.
Dalším zdrojem příjmů jsou pro nás dotace, které získáváme sami nebo prostřednictvím zřizovatele či Místní akční skupiny Kyjovské Slovácko v pohybu. Největší částku získala knihovna prostřednictvím svého zřizovatele z Integrovaného regionálního programu (IROP) Ministerstva pro místní rozvoj (6 995 806,88 Kč) na přístavbu a vybavení Městské knihovny Kyjov za účelem provozování komunitního centra. Budova, jejíž součástí je množství schodů, neměla výtah. Fungovala pouze pojízdná plošina v přední části budovy, a to ještě s častými poruchami. Tuto skutečnost si uvědomoval i náš zřizovatel a začal pracovat na projektu přístavby výtahu a vybavení komunitního centra pro zrakově postižené. Podání žádosti bylo úspěšné a v roce 2016 započala velká rekonstrukce, jejímž výsledkem bylo zateplení budovy, výměna oken, dveří, podlahových krytin, rekonstrukce sociálního zařízení, modernizace komunitního centra pro zrakově postižené, přístavba evakuačního výtahu v zadním traktu budovy a nová pojízdná plošina u vchodu do budovy.
Další významnou dotaci jsme získali v roce 2021 z Programu rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na rekonstrukci čítárny-studovny. Na tomto projektu jsme spolupracovali s Místní akční skupinou (MAS) Kyjovské Slovácko v pohybu a kyjovskými architekty z Ateliéru 100D. Měli jsme přichystánu vizualizaci prostoru i jasnou představu o požadované ceně. Žádost jsme podávali v roce 2021, byla nám přiznána částka 881 600,00 Kč. Slavnostní otevření krásné, nové, moderní čítárny se uskutečnilo 1. 3. 2023. Několikrát jsme také žádali a získali dotaci z Programu ministerstva kultury Veřejné informační služby knihoven (VISK). Konkrétně v roce 2018 na dva notebooky a jeden počítač, 2019 na nákup knihovního systému Koha, 2021 na E-knihy.
Snažíme se také využít nabídek grantů od kyjovských společností. V roce 2022 jsme získali grant 10 000,00 Kč od sklárny Vetropack Moravia Glass v programu Malé věci kolem nás na nákup velké didaktické hry STONOŽKA EMMA do dětského oddělení.
Letos se nám podařilo získat 50 000,00 Kč od kyjovského donátora na nákup úsporných ledkových trubic do osvětlovacích těles v budově knihovny.
Důležitým faktem, proč se nám vícezdrojové financování daří, je také dobrá spolupráce se zřizovatelem a fakt, že ředitelka knihovny je dlouholetou zastupitelkou města. Při pracovních setkáváních se zaměstnanci jiných knihoven se někdy dozvídáme, že vnímají malou vstřícnost z vedení obcí či měst, mnohdy naráží na neznalost poslání knihoven 21. století. Zřizovatelé berou knihovnu jen jako výpůjční instituci a nemají potřebu pomáhat knihovníkům s vytvářením komunitního prostředí. To u nás v Kyjově rozhodně neplatí, kdykoli potřebujeme s něčím pomoci, jsme vždy vyslyšeni a nikdy nebyly naše požadavky či prosby odmítnuty. Díky této spolupráci se nám podařilo získat přímo od města prostředky na výměnu koberce a pořízení ozvučení v přednáškovém sále, výměnu podlahové krytiny v kuchyňce, nákup digitálního piana, které slouží nejenom k pořádání kulturních akcí, ale i k běžnému užití návštěvníků nové čítárny.
Vícezdrojové financování je pro nás nezbytné pro zkvalitňování našich služeb. Podstatná je pro nás i následná propagace těchto úspěchů veřejnosti prostřednictvím sociálních médií, s čímž souvisí i vytvoření týmu zaměstnanců knihovny, kterým je propagační aktivita blízká a dokáží pružně reagovat na současné potřeby uživatelů. Že máme propagaci na dobré úrovni, dokládá i ocenění, které nám udělila Městská knihovna Hodonín v březnu letošního roku – ocenění za realizaci aktivit k podpoře čtenářství a propagaci činnosti knihovny na sociálních sítích v kategorii profesionálních knihoven. Nyní před námi stojí další výzva, a to je vyhlášení 114. výzvy IROP pro knihovny. Špatný stav regálů v oddělení naučné literatury nás tíží již několik let a nákup nových regálů není z běžného rozpočtu možný. Vizualizace naučného oddělení v novém kabátu je už připravena Ateliérem 100D, konzultace v MAS domluvena. Pokud se nám podaří nemalou částku získat, dokončíme výměnu starého nábytku za nový v celé budově.
MOUDRÁ, Michaela. Vícezdrojové financování kyjovské knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(3) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vicezdrojove-financovani-kyjovske-knihovny
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|