Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2010 » Vícezdrojové financování v knihovnách – vyhodnocení a trendy
Jednou z nezbytných podmínek kvalitativního i kvantitativního rozvoje knihoven zejména v oblastech, které jsou závislé na výši finanční podpory, se stalo vícezdrojové financování. Jedná se o zajištění dalších finančních zdrojů, které umožňují knihovnám rozvíjet činnosti, které by bez této podpory nemohly být realizovány.
Mezi nejvíce využívané finanční zdroje v knihovnách v oblasti dotačních programů patří program Ministerstva kultury ČR VISK – Veřejné informační služby knihoven, podprogram ICEKNI – Informační centra knihoven a program Knihovna 21. století.
V roce 2010 využilo dotaci VISK 3 v Jihomoravském kraji 61 knihoven, což představuje 21,4 % z celkového počtu 280 žadatelů. Jedná se o největší počet žádostí ve srovnání s ostatními kraji (na 2. místě v počtu žádostí byl Jihočeský kraj (26), Olomoucký kraj (24), Královéhradecký (22) atd.).
V souladu s Koncepcí rozvoje knihoven v České republice na léta 2004-2010 je využíván dotační program Knihovna 21. století, který je zaměřen především na podporu nadstandardní knihovnické, informační a kulturně vzdělávací činnosti knihoven a na podporu dostupnosti informací pro občany se zdravotním postižením. V roce 2010 zažádaly o dotaci z tohoto programu např. Městská knihovna Boskovice v projektu Zvukové knihy pro zrakově postižené, Městská knihovna Břeclav s žádostí Nákup zrakových knih pro nevidomé a slabozraké uživatele a Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově v projektu Akademie 3. věku a další komunitní aktivity knihovny.
Spolu s T. G. Masarykem je název projektu, který v rámci tohoto programu podala Městská knihovna v Hodoníně. Projekt reaguje na výročí narození tohoto nejvýznamnějšího hodonínského rodáka a jeho cílem je rozšířit nabídku kulturní a vzdělávací činnosti a vzdělávacích akcí pro školy i nejširší veřejnost. Plánované aktivity budou probíhat během celého roku 2010 a mezi plánovanými přínosy je nejen rozšíření návštěvnosti knihovny jako komunitního centra, ale také zprostředkování informací o akcích k výročí prostřednictvím stránek knihovny a vytvoření literárních a výtvarných autorských děl mladé generace.
Mezi potenciálními zdroji zaujímají významné místo finanční prostředky ze Strukturálních fondů Evropské unie. V tomto případě se jedná o náročnější projekty, za kterými stojí zpravidla větší územní celek nebo významná regionální instituce.
Příkladem úspěšného využití Strukturálních fondů EU byl v letošním roce projekt Centra informačních, knihovnických a doprovodných služeb mikroregionu Černohorsko, který získal z Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod dotaci ve výši 9 milionů při celkových nákladech na projekt 12,5 milionů korun. V nových prostorách knihovny je možné nově pořádat společenské a kulturní akce včetně pořádání vzdělávacích kurzů zaměřených na podporu počítačové gramotnosti pro znevýhodněné skupiny obyvatel – starší občany a zdravotně postižené. Součástí poskytovaných služeb centra jsou turistické informace týkající se přírodních a kulturních zajímavostí a informace o mikroregionu, pořizování ověřených výpisů prostřednictvím kontaktního místa CzechPOINT, přístup na internet, kopírování, tisk, prodej pohlednic a map. Na úspěšném vypracování projektu se podílela Regionální poradenská agentura.
Ve výši 7,8 milionů z ROP Jihovýchod získal projekt Modernizace a rozšíření kulturních zařízení regionu Olešnicko (při celkové investici 8,4 miliony korun). Cílem projektu bylo vytvořit v nevyužitých prostorách města kulturní zařízení, které by sloužilo nejširší veřejnosti. Součástí projektu bylo vybudování funkční knihovny, která se do té doby nacházela v provizoriu sklepních prostor, který byl navíc při povodni v roce 2002 částečně zatopen. Výsledkem projektu bylo přestěhování knihovny do prostorných místností na náměstí s oddělením pro děti a dospělé a s přístupem na internet. Prostory byly vybaveny novým nábytkem, byla rozšířena výpůjční doba a navázána spolupráce s pověřenou knihovnou.
K dalším možnostem čerpání finančních prostředků na podporu zlepšení poskytovaných služeb jsou dotační tituly Jihomoravského kraje. Celkový objem finančních prostředků určených na dotační programy v oblasti kultury, památkové péče a kulturních zařízení schvaluje v rozpočtu v každém příslušném kalendářním roce Zastupitelstvo Jihomoravského kraje.
Cílem dotačního programu v oblasti kultury je podporovat rozvoj kulturního života v Jihomoravském kraji, pečovat o tradice a folklór (lidové slavnosti, festivaly, soutěže), podpora vydavatelské činnosti, zájmové umělecké činnosti, estetické výchovy dětí a mládeže, napomáhat rozvoji kulturních institucí, divadel, hudebních souborů, muzeí atp., věnovat zvláštní pozornost rozvoji neprofesionální kultury a zpřístupňovat a propagovat kulturu všech oblastí Jihomoravského kraje v České republice i v zahraničí.
Nejvíce využívaným programem ze strany zřizovatelů knihoven byl v minulosti dotační program v oblasti kulturních zařízení, jehož cílem je podpora v oblasti výstavby, vybavení, přístavby a stavebních úprav, rekonstrukce a modernizace kulturních zařízení, podpora při pořizování movitých věcí, které jsou přínosem v oblasti kultury nebo památkové péče. V roce 2010 nebyl tento program vyhlášen.
Aktuální informace o přidělených dotacích a schválených projektech bývají zveřejňovány na stránkách Jihomoravského kraje pod odkazem Granty a dotace.
Vícezdrojové financování je příležitostí, která otevírá knihovnám nové možnosti dalšího zkvalitňování poskytovaných veřejných knihovnických a informačních služeb. Zejména v tomto případě platí, že podpora a pochopení zřizovatele patří mezi hlavní pilíře úspěšné činnosti a zajištění vhodných prostorových podmínek knihoven.
Aktuální nabídku možností vícezdrojového financování by měla pro obsluhované knihovny kraje zajišťovat v dostatečném předstihu krajská knihovna ve spolupráci s pověřenými knihovnami včetně poskytnutí nezbytné metodické pomoci při vypracování žádostí.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Vícezdrojové financování v knihovnách – vyhodnocení a trendy. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(3) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vicezdrojove-financovani-v-knihovnach-vyhodnoceni-trendy
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|