Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2021 » VII. workshop pro metodiky přivítala Městská knihovna v Písku
Workshopy pro metodiky se staly nepostradatelnou a vyhledávanou platformou celoživotního profesního vzdělávání, o to významnější, jestliže se týká knihovníků – metodiků. Ačkoli je patrný celorepublikový trend – snižování pracovních úvazků metodiků[1], tím více vystupuje do popředí potřeba jejich vysoké erudice zahrnující nejen oblast knihovní legislativy včetně metodických doporučení Ministerstva kultury ČR, témata z pracovně-právní problematiky, ale také vzdělávání v oblasti tzv. soft skills (umění úspěšné komunikace a přesvědčování, dovednost prezentace, odolnost vůči stresu), včetně současných trendů, možných rizik a především cest, po kterých úspěšně vést „svoje“ knihovny k naplnění vize Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2021–2027 – budovat knihovny jako komunitní, vzdělávací a kulturní centra.
Myšlenka pracovních setkání metodiků se zrodila na půdě Sekce veřejných knihoven SKIP ČR, kdy bezprostředním impulsem byly reakce členů krajských komisí Vesnice roku na odlišnou úroveň metodické práce v jednotlivých krajích a regionech. Hledala se platforma pro vzájemná setkávání, výměnu zkušeností, sdílení nápadů a nových cest v metodické práci.
Ačkoli jsou právě metodikové těmi, kdo by měli mezi prvními naplňovat doporučených 48 hodin vzdělávání ročně, podle Metodického pokynu k vymezení standardu veřejných knihovnických a informačních služeb poskytovaných knihovnami zřizovanými a/nebo provozovanými obcemi a kraji na území České republiky, neodpovídají tomu výsledky Analýzy věkové, vzdělanostní a platové struktury pracovníků knihoven v ČR 2020/2021. Ve srovnání s posledním průzkumem (2016/2017) došlo ke snížení objemu hodin vzdělávání z 30 na 27 hodin ročně[2]. Workshop je jednou z příležitostí, jak během dvou dnů získat nejen „hodiny vzdělání“, ale především nové postřehy a poznatky pro zkvalitnění metodické práce.
Vysoké nároky na pracovní nasazení metodiků dokládá pozice Samostatný knihovník metodik v Národní soustavě kvalifikací, která se vyskytuje až od pozice 6 (určené pro absolventy bakalářského studijního programu nebo s vyšším odborným vzděláním). Samostatný knihovník metodik (kód: 72-020-R)[3] by měl prokázat svoji erudici ve 14 odborných způsobilostech, což je početně nejvíc ze všech typových pozic v profesi knihovník. Workshopy pro metodiky jsou příležitostí rozšiřovat požadované kompetence a zapracovávat nové podněty do podmínek a možností regionu.
VII. ročník workshopu pro metodiky se konal ve dnech 11. a 12. října v prostorách Městské knihovny v Písku a hlavním tématem bylo Metodik on-line. Dle Národní soustavy kvalifikací byl workshop určen pro pracovníky na pozici Samostatný knihovník metodik, všichni účastníci obdrželi osvědčení o účasti na akci. Workshop připravila Sekce veřejných knihoven SKIP ČR, spoluorganizátory byly Městská knihovna v Písku, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Městská knihovna v Kutné Hoře, MZK v Brně, Knihovna města Olomouce a SKIP Jižní Čechy.
Dvoudenní maraton příspěvků zahájil ředitel Městské knihovny Písek Mgr. Roman Dub, který se stal v rámci následné exkurze zasvěceným průvodcem po knihovně. Témata příspěvků reflektovala aktuální dění v oboru – s díly nedostupnými na trhu seznámil PhDr. Vít Richter, Mgr. Lenka Dostálová připravila za Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven prezentaci s příklady úspěšných rekonstrukcí knihoven s názvem Jak postavit dobrou knihovnu. Za Národní knihovnu ČR představila příručku Knihovna v obci a stáže pro zřizovatele PhDr. Marie Šedá. Mgr. Monika Kratochvílová informovala o službách knihoven v době pandemie v Jihomoravském kraji, RNDr. Lenka Prucková seznámila metodiky s novými podmínkami dotačního titulu Knihovna 21. století. Nástroje pro videokonference přestavila Mgr. Michaela Mrázová z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. V průběhu odpoledního programu vystoupila Mgr. Adéla Dilhofová z MZK s aktuálním tématem změn typových pozic NSK v příspěvku Když praxe vyvolá změny, aneb proměny a změny typových pozic v NSK.
Také druhý den byl věnován novinkám ve vzdělávání. PhDr. Marie Šedá představila novou typovou pozici Samostatný knihovník metodik. Prostor k prezentaci dostaly knihovny v Jihočeském kraji. Nechybělo téma dobrovolnictví, které představil Mgr. Ondřej Hudeček, Ph.D. z Městské knihovny v Praze. S oceněnými knihovnami v roce 2020 seznámila z pozice členky celostátní hodnotící komise Knihovna roku Mgr. Lucie Macháčková z Národní knihovny ČR.
Workshopy pro metodiky se staly za dobu své existence vyhledávanou platformou dalšího profesního vzdělávání, ale především setkáváním knihovníků-metodiků, kteří jsou oporou nejen svým obsluhovaným knihovnám, ale také ředitelům pověřených knihoven a v mnoha případech i zřizovatelů knihoven. Pro rok 2022 poputuje pomyslná štafeta z Čech na Moravu, do Brna. Účastníky VIII. workshopu pro metodiky přivítá Moravská zemská knihovna v Brně. Zejména metodikové z Moravy, ale nejen oni, budou mít příležitost k vzájemnému setkání a výměně cenných zkušeností z práce „v terénu“.
Knihovnický institut Národní knihovny ČR uvádí na svých stránkách přehled všech workshopů od prvního ročníku v roce 2013, od roku 2016 s podrobnějšími informacemi včetně prezentací.
[1] Vlivem snižování rozpočtů došlo od roku 2005, ve kterém přešlo financování regionálních funkcí z Ministerstva kultury ČR na kraje, do roku 2020 ke snížení o 46,5 pracovních úvazků metodiků; z 269,4 na 222,9. In: Regionální funkce knihoven 2020 [online] [cit. 2021-11-08]. Dostupné z: https://ipk.nkp.cz/docs/vyrocni-zprava-o-rf-2020
[2] V případě specializovaných knihoven však došlo k nárůstu z 27 hodin (2016/2017) na 36 hodin (2020/2021) za rok. Covidová pandemie zasáhla zejména menší knihovny bez potřebného vybavení či dovedností k on-line vzdělávání.
[3] https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-1134-Samostatny_knihovnik_...
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. VII. workshop pro metodiky přivítala Městská knihovna v Písku. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(4) [cit. 2024-11-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vii-workshop-pro-metodiky-privitala-mestska-knihovna-v-pisku
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|