Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2015 » Virtuální národní fonotéka na konferenci IASA v Paříži
Se zvukem, tedy s prezentací o projektu Virtuální národní fonotéka a nejen o něm, se pět členů Pracovní skupiny pro ochranu, digitalizaci a zpřístupňování zvukových dokumentů MZK zúčastnilo ve dnech 26. září – 1. října 2015 mezinárodní konference IASA 46th Annual Conference v Paříži, v Národní knihovně Francie. Za zvukem, tedy za odborníky všech různých profesí a ze všech typů institucí - včetně soukromých sběratelů, protože International Sound and Audiovisual Archives je mezinárodní nezisková organizace, poskytující platformu pro sdílení zkušeností v oblasti péče o zvukové dokumenty. Má více než 60 členských zemí a překračuje všechny kontinenty světa. Je tedy skutečně co sdílet. U nás je zatím bohužel kromě Moravské zemské knihovny členem pouze pár dalších institucí.
Autoři příspěvku Issues and Challenges of Audio Heritage Preservation in Czech Memory Institutions Iva Horová, Filip Šír a Petr Žabička, poprvé na mezinárodním fóru prezentovali dosažené výsledky v oblasti evidence, zpřístupňování a digitalizace zvukových dokumentů v ČR. Poukázali na nepříliš utěšený stav, který je zapříčiněn mnoha důvody, z nichž asi nejdůležitější roli hraje fakt neexistence národního zvukového archivu. Zásadním problémem je v současné době malá míra prvotní evidence a zpracování sbírek zvukových dokumentů. Představili také návrh koncepce, jejíž postupné plnění by vedlo k celkovému zlepšení situace, tedy ve výsledku k široké dostupnosti informací o zvukovém kulturním dědictví našeho národa a k ochraně jeho obsahu pro budoucí generace. Nástrojem pro shromažďování těchto informací o zvukových dokumentech je portál Virtuální národní fonotéka, který buduje MZK.
Konference přinesla účastníkům mnoho zajímavých přednášek, v rámci workshopů byly prakticky probírány a diskutovány aktuální otázky k tématům jak provádět selekci dokumentů, co vše vlastně digitalizovat, jak pečovat o správnost dat, jaké technologie a software nástroje využívat apod. Významné bylo pochopitelně navazování kontaktů s odborníky z celého světa - osobní vztahy vždy hrají důležitou úlohu při spolupráci a v tomto oboru je pro nás spolupráce velmi důležitá. Zároveň měli účastníci možnost navštívit hudební a filmové instituce v Paříži a seznámit se s jejich praktickým provozem.
Součástí konference bylo také jednání jednotlivých pracovních sekcí IASA. České republice se dostalo cti, protože předsedou Diskografické komise byl zvolen Filip Šír.
HOROVÁ, Iva; ŠÍR, Filip. Virtuální národní fonotéka na konferenci IASA v Paříži. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(4) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/virtualni-narodni-fonoteka-na-konferenci-iasa-v-parizi
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|